Sağlık

Kaliteli ve Rahat Uyku İçin 8 Yiyecek Önerisi

Kaliteli ve Rahat Uyku Daha süratli uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek kimi kuruyemişler ve yiyecekler vardır. Bunlar gecenin ortasında uyanmadan kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olabilirler. Sizin için uyku sıkıntılarına yardımcı olduğu kanıtlanmış kaliteli uyku için yiyecekler listesi makalemizde…

1. Kaliteli ve Rahat Uyku için Somon​

Kaliteli ve Rahat Uyku
Yağlı balıklar ve bilhassa somon balığı, omega 3 yağ asitleri ve D vitamini bakımından zengindir. Bu eşsiz kombinasyonun uykusuzluğun tedavisinde çok yararlı olduğuna inanılmaktadır. Bunun nedeni, bu 2 şeyin daha kolay uykuyu teşvik ettiği kanıtlanmış daha fazla serotonin üretmeye yardımcı olmasıdır. D vitamini eksikliği olan şahısların uyku sorunu yaşamaya daha yatkın oldukları bulunmuştur. Deniz somon balığı en varlıklı D vitamini kaynaklarından biridir, çiftlik somonu ise daha az yararlıdır.

2. Badem ve ceviz​

Kaliteli ve Rahat Uyku

Kaliteli ve Rahat Uyku
Badem, melatonin ismi verilen bir unsur bakımından zengindir. Ayrıyeten kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olan magnezyum ve kalsiyum bakımından da zengindir. Cevizde de çok emsal özellikler vardır ve ayrıyeten uykuya neden olan bir amino asit olan triptofan içerir. Bu asidin hafif uykusuzluktan muzdarip hastalara yardım sağladığı bulunmuştur. Ayrıyeten ceviz, serotonin düzeylerini daha da yükselten yağ asitleri bakımından zengindir ve daha süratli uykuya dalmanıza yardımcı olur.

3. Bitki çayı​

Kaliteli ve Rahat Uyku
Kaliteli ve Rahat Uyku

Bilhassa papatya çayı yüksek dozlarda flavon ve apigenin içerir. Bir yandan flavonlar iltihabı azaltır ve bu da gerilimden uzak bir uykuya neden olur. Öte yandan apigenin, uykuyu artırma ve uykusuzluğun tesirlerini azaltma yeteneğine sahip mükemmel bir antioksidandır. Passionflower (çarkıfelek bitkisi), insanların uykusuzluk, anksiyete ve ağrı ile başa çıkmalarına yardımcı olan düzgün bilinen bir asma bitkisidir. Birçok durumda insanların beyin aktivitesini azaltmasına yardımcı olan, reçetesiz satılan bir ilaçtır.

4. Kivi​

Kaliteli ve Rahat Uyku

Kaliteli ve Rahat Uyku
2011 yılında yapılan bir çalışmada 24 iştirakçi, 4 hafta boyunca uykudan bir saat evvel 2 kivi ile beslendi. Bu müddetin sonunda, tüm iştirakçiler gelişmiş uyku tertiplerini fark ettiler. Daha düzgün ve daha süratli uyuduklarını ve gece yarısı uyanmadıklarını gözlemlediler. Bunun sebebi kivideki yüksek düzeydeki serotonin olduğu düşünülüyor.

5. Beyaz pirinç​

Kaliteli ve Rahat Uyku
Yüksek glisemik oranı nedeniyle, pirincin kaliteli uykuyu desteklediği bulunmuştur. 1.848 kişinin katıldığı bir çalışmada, daha fazla pirinç yiyenlerin çok daha güzel uyku mühletine sahip olduğu sonucuna varıldı. Ayrıyeten, geçmişte yapılan bir araştırma, 2 yaşın altındaki çocukların akşam yemeği için yüksek glisemik indeksli eserler tükettikten sonra çok daha güzel uyuduklarını gösterdi. Tıpkı çalışma, pirincin melatonin ve triptofan üretimini teşvik ettiğini öne sürüyor. Japon halkının günlük olarak büyük ölçülerde pirinç tükettiğini belirtmek de kıymetlidir. Bu nedenle, yiyeceklerin özelliklerinin uykularını olumlu istikamette etkilemede büyük rol oynaması bekleniyor.

6. Vişne​

Kaliteli ve Rahat Uyku
Vişne içeriğinde lif, antioksidan ve çok sayıda vitamin ve mineral barındıran bir meyvedir. Tüm bu özellikleri sayesinde, uykusuzluğa yeterli geldiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra vişne tüketmek melatonin düzeyini arttırmaya da yardımcı olur. Melatonin bedenimiz tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Lakin uykusuzluk çekenler için kâfi düzeyde olmayabilir. Unutulmamalıdır ki melatonin sizi çabucak uyutmayacak, yalnızca daha süratli rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Kaliteli ve Rahat Uyku

7. Fesleğen​

Kaliteli ve Rahat Uyku
Fesleğen gerilim giderici olarak bilinen ve birçok kişi tarafından uyku kalitesini güzelleştirmek için kullanılan bir bitkidir. Fesleğen bedenimizdeki kortizol (stres hormonu) düzeyini azaltmaktır. Bu sayede sizi rahatlatır ve kaliteli bir uyku sunar. Bu bitkiyi yemeklerinizde kullanabilir yahut sıcak suda demleyip çay üzere içebilirsiniz.

8. Yulaf ezmesi​

Kaliteli ve Rahat Uyku
Üstte bahsedilen yiyeceklerin birden fazla üzere yulaf da triptofan içerir. Yalnızca bu değil, tıpkı vakitte serotonin üretimine yardımcı olan B3 vitamini açısından da zengindir. Bu vitamin, kolesterole karşı mükemmel bir kalkan ve birebir vakitte mükemmel bir antioksidandır. B3 vitamini eksikliğinin anksiyete, yorgunluk ve hafıza kaybına neden olabileceği bulunmuştur. Birçok kişi bu eksiklik nedeniyle depresyon yaşamaktadır. Bu da gösterir ki yulaf tüketmek serotonini arttırır. Bu sayede daha uygun uyumanıza yardımcı olur. Tıpkı vakitte sizi depresyondan da korur.

Not: Siyah çay yahut kafein içeren rastgele bir şey içmekten kaçının.
Kaliteli ve Rahat Uyku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu