GüzellikMakyaj

Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Annecik.Com Olarak bu konumuzda sizlere kalıcı makyaj nedir, kalıcı makyaj nasıl yapılır, genel kalıcı makyaj piyasa fiyatları, kalıcı makyajın zararları, uygulandığı bölgeler gibi çok merak edilen konulara değineceğiz.

Kadınların en çok sevdiği ve yaparken mutlu oldukları bir konu olan makyaj, aşırı yoğun tempolarda çalışan ve gündelik hayatında kendine özel zamanı ayıramayan kadınlarda büyük bir sorun haline gelmiştir. Bunun için makyajın gündelik zaman kaybından ve her seferinde aynı güzellikte olmamasından dolayı, Kalıcı Makyaj yaptırmak kadınlar için kaçınılmaz bir uygulama olmuştur.

Kalıcı Makyaj kullanan kadınların uyurken ve uyanıkken ciltlerinde sabit ve güzel bir makyaj bulunması kendileri için büyük bir avantaj haline geliyor.

Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? Nerelere Uygulanır?

Kalıcı Makyaj uygulaması, yüzünüzde kullanılmak için özel üretilmiş doğal cilt boyalarının yüzünüzün üst kısmına işlenmesi ile oluşmaktadır. Bu işlemde doğal boyalar yüzünüzdeki derinin epidermis katmanına işlendiğinden dolayı ömür boyu kalıcılık sağlamamaktadır. Dövme yaptırırken boya epidermisin de altına işlendiği için kalıcılığını koruyor, ikisi arasındaki en büyük fark işlem yerleri oluyor.

Kalıcı Makyaj ciltte nereye uygulanıyor
Kalıcı Makyaj ciltte nereye uygulanıyor

Kaş estetiği, elmacık kemiği estetiği ve dudak estetikleri çok büyük talep görmesinden dolayı, bu bölgelere kalıcı makyaj isteği daha çok talep görmektedir. Yüzünüzde makyaj yaptığınız her bölgeye kalıcı makyaj uygulaması yapılabiliyor fakat en çok dudak, kaş ve göz bölgesi talep edilmektedir. Her bölgeye farklı teknik uygulanması ile birlikte herkeste aynı bölgelere farklı işlemlerde uygulanabiliyor. En çok tercih edilen işlemler ise micropigmentasyon ve microblading olmak üzere bu ikisidir.

Microblading yöntemi, standart bir kalem büyüklüğünde ve ucunda iğne olan bir cihaz ile yapılan yöntemdir. Yoğun ve genel olarak kaş çizimi ve kaşa şekil vermek için çizikler atarak oluşturulan görünümler ile işlem yapılmaktadır.

Micropigmentasyon yöntemi ise, genel olarak kalıcı makyaj işlemi için kullanılan bir yöntemdir. Dövme makinalarının yaptığı görevi yaparak kalıcı makyaj uygulamasını cildinize işlerler. Kullanılan cihazın ucundaki iğneye sizin istediğiniz renk tonunda ve uzmanın belirlediği miktarlarda doğal cilt boyası alınarak deri altındaki epidermis bölgesine işlem uygulanmaktadır. Cihaz kullanımında Uzman hekimin yeteneği, bilgisi ve ortamdaki steril temizlik durumu işlem sonucundaki kusursuzluk ile ortaya çıkar. Bu kullanılan yöntem genel olarak ilk işlem niteliği taşımakla beraber, kaş, dudak, kontür ve pudralama işlemlerinin yapıldığı yöntem olarak bilinmektedir. Doğru bir uzman ile birlikte çalışırsanız kusursuz ve doğal bir makyaj görüntüsü elde etmeniz kaçınılmaz olur. Daha detaylı bilgilere ulaşabilmek için işin uzmanları ile görüşmeniz tavsiye edilir.

 

Kalıcı Makyajda Acı Var Mı?

Kalıcı Makyaj, dövmeye nazaran daha üst katmana yapıldığından dolayı işlem sırasında ve işlem sonrasında, dövme yaptırma işlemi kadar acı ve yanma hissettirmemektedir. Dövme işleminde genel olarak kullanılan lokal anestezi yöntemi (Uyuşturucu sprey veya krem), Kalıcı makyaja başlamadan önce sizlere uygulanır. Daha önce lazer epilasyon yaptırdıysanız eğer, işlem öncesi size uygulanan lokal anestezi yöntemi burdada uygulanır. Acıya dayanıklı kişilerin işlem sırasında ve sonrasında acı hissetmediklerini dile getirdiklerinide duyabilirsiniz.

İşlem ortalama 30 dakika ile 3 saat arasında sürebilmektedir. İşlem uzunluğu uygulanacak projenin, uygulanacak cildin ve uygulama bölgesinin değişikliklerine göre değişmektedir. Hekim ile işlem öncesi planlama yaparken, size ne kadar süreceğini ve neden uzun süreceğini anlatacaktır. Anestezi işlem boyunca sizinle birlikte olacağından korkmanıza gerek yok. İşlem bittikten sonra iş veya gündelik hayatınıza neredeyse hiç bir engel olmadan hızlı bir biçimde devam edebilir siniz. Hekimin size işlem sonrası belirlediği süre ile geri dönüş yapıp rutin kontrolünüzü ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Kalıcı Makyaj Neden Yaptırılır?

Öncelik ile kalıcı makyaja ihtiyaç duyan ilk kesim, İş ve sosyal yaşantısı yoğun olan kişilerdir. Bir diğer ihtiyaç durumu ise, çalıştığı ve sosyal hayatını geçirdiği süreç içerisinde dış etmenler, çalışma bölgesi ve çok terleme gibi sebeplerden normal makyajın akmasından şikayetçi olan kesimdir. Bunların yanında güdelik olarak çok yoğun olan kişiler kısıtlı sürelerde yaptıkları makyajlar her zaman kusursuz olmadığı ve hep aynı tonları tutturamadığı için, bu külfiyetten kurtulmak amacı ile başvuru yapanlar olmaktadır.

Kalıcı makyaj uygulamasını tercih eden kişiler yukarıdaki belirtilen sebeplerin dışında da olabiliyor. Örneğin el titremesi gibi, makyaj aletlerine olan alerjiler ve kaş, dudak yapısında bozukluk olan kişilerde kalıcı makyaj uygulamasından faydalanmak zorunda kalabiliyorlar. Bunların yanında kirpik ve kaş dökülmesi sorunu yaşayanlar, vitiligo hastalığından muzdarip kişilerde de kesin çözüm haline gelmiştir.

 

Kalıcı Makyaj Yaptırabilir miyim?

Kalıcı makyaj yaptımak için engel olan belli başlı durumlar da söz konusu olmakta. Örneğin 18 yaşının altındaki kişiler için işlem yapılmamaktadır. Bunun yanında hemofili rahatsızlığı, HIV virüsü madurları ve şeker hastaları başta olmak üzere benzeri sakıncalı hastalığa sahip kişiler içinde tehlikeli olabilmektedir. Hekimin ön teşhis yapması oldukça önem arz eder. Bunların yanında yüzünde et beni olanlar, kullanılan boyanın alerjik etkisini görebilecek olanlar, siğil ve mantar gibi cilt rahatsızlığı olan kişilerede uygulanması sakıncalı olabilir.

 

Kalıcı Makyaj Hangi Bölgelere Uygulanır?

Kalıcı Makyaj Hangi Bölgelere Uygulanır diye sorulduğu zaman herkesin aklına kaş, göz ve dudak gelmektedir. Fakat kalıcı makyajın bunlar dışında bir çok estetik yapı içinde kullanılmaktadır. Örneğin meme halkası renklendirme, vitiligo hastalığı, yara izi çalışmaları gibi benzer cilt renk sorunlarınada büyük bir hizmet etmektedir.

Kalıcı Dudak Makyajı Kontürü

Dudak kontürü uygulamasını genel olarak kendi dudağını ince veya aşırı kalın bulan insanların çare aramaları ile uygulanmaktadır. Dudaklarınız istediğiniz kalınlıktan daha ince bir yapıya sahip ise kontür yöntemini kullanarak daha ideal bir kalınlığa getirebiliyoruz. Tam tersi olarak kalın dudaklara sahip olan arkadaşlarımız içinde dudağı inceltmek mümkün oluyor.

Öncelikle kılcal damar çatlaması yaşayan, egzama, siğil, mantar ve pigment sorunu yaşayan arkadaşlara kalıcı dudak makyajı uygulaması yapılmamaktadır. Dudaklarınız zaman ilerledikçe renk kaybına uğrayabilme ihtimallerine sahip oldukları için kontür uygulaması bu konuda sizlere daha canlı ve parlak bir görünüm katarak yardımcı olabilmektedir. Dudaklara yapılan işlem kişiden kişiye ve çalışmadan çalışmaya değişebilmekle birlikte 1 saat ve 3 saat arasında işlem süresi bulunmaktadır. Bahsini geçirdiğimiz lokal anestezi uygulaması dudaklar içinde uygulandığından, işlem içerisinde her hangi bir acı hissi ile karşı karşıya kalmıyorsunuz.

kalıcı dudak kontürü
kalıcı dudak kontürü

Kalıcı Kaş Makyaj Uygulaması

Genel olarak en çok kalıcı makyaj işleminin yapıldığı bölge kaş bölgesi diyebiliriz. Kadınlarımızın ve bazı durumlarda erkeklerimizin de kaş sorunları bitmek bilmiyor. Kaşım düşüyor, orantısız uzuyor, sık çıkıyor gibi şikayetlerin de yanında, kaşlarındaki bozuk yapıyı düzeltme, aşağı eğik kaşların dik gösterilmesi, eksik seyrek ve dökülen kaşların doldurulması ve hastanın istediği kalıcı kaş şeklinin yapılması gibi konular genel olarak yer almaktadır. En çok rahatsızlık duyulan konu ise seyrek ve dökülen kaşlar için olmaktadır. Gerektiği zaman estetik bir dokunuş ile kaşları alıp sıfırdan kaş oluşturmak zorunda kalabiliyoruz. Kişiler kaş yapıları yüzünden kendilerini aynada daha yaşlı gördüklerini ve yüz ifadelerinin istediği duyguyu yansıtmadıklarını dile getirdikleri için kalıcı kaş makyajı sizler için ideal ve estetik olmaktadır.

Kaş işlemi yapılırken süre 2 saatten daha uzun sürebilmekte olup, işlem bittikten sonra 20 güne kadar makyajın yüzünüze renk ve görüntü olarak oturmasını beklemek zorunda kalabiliyoruz. İşlemden hemen sonra sert ve kalın gözüken kaş tipiniz yüzünüze oturduktan sonra, planı yapılmış olan kaşa dönüşmesi için sabır etmek size yaklaşık 12 ay ile 60 ay arasında muhteşem bir görüntü vermektedir. Bu belirtilen sürelerde 12 ay kadar kısa kalabilecek olması kişinin cilt yapısına bağlıyken 60 aylık bir kalıcılık aynı şekilde 5 yerine 7-8 yıla kadar uzadığı gözlemlenmiştir.

Kalıcı Göz Makyajı Uygulaması

Göz makyajı özellikle düzgün ve istediği şekilde eyeliner çekemeyen arkadaşlarımızın ihtiyacını karşılayan en ideal yöntemdir. Göz makyajı bakışlarınızı, göz şeklinizi, yüz ifadenizi, gençliğinize kadar değişiklik yaratmaktadır. Gözlerinizin birbirlerinden ayrık olduklarını düşünüyorsanız onları daha yakın, gözlerinizin küçük olduğunu düşünüyorsanız daha büyük ve büyük olduğunu düşünüyorsanız da onları daha küçük gösterebiliyoruz. Daha belirgin gözlere ve bakışlara sahip olabiliyorsunuz.

Makyaj işlemi sizin belirlediğiniz eyeliner şeklini göz kapaklarına işlememiz ile gerçekleşiyor. İşlem sonrası göz kapaklarında şişlik ve kızarıklığın yanında oturmamış renk ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Renk tonu zamanla otururken, yapılan işlemin ince bir yere uygulanmasından oluşan şişlik ve kızarıklık genel olarak size verdiğimiz merhem ve kremler ile çok kısa sürede düzelmektedir.

Kalıcı Göz Makyajı Uygulaması
Kalıcı Göz Makyajı Uygulaması

Farklı Kalıcı Uygulamalar

Microblading 3 Boyutlu Kaş Kontür Uygulaması

Bu teknik ile kaşlarınızın aynı rengi ile eksik yerlerini doldurmak veya kaşı kalınlaştırma işlemi yapılmaktadır. Renk seçenekleri tahmin ettiğinizden daha büyük bir yelpazeye sahiptir. Bu işlem sonrasında da renk oturması 10 ile 20 gün arasında değişmektedir.

Kıl Oluşturma İşlemiyle Kaş Tasarlama

Kaşlarınızı hiç bir işlem görmemiş kadar doğal bir kaş tasarımı oluşturmak için kullanılır. Genel olarak seyrek ve eksik kaş bölgelerine kaş edası ile çizikler atılarak yapılan bir işlemdir.

Kamuflaj

Günlük İş ve sosyal yaşantınızıda zarar gören, kırışan, gerginliğini kaybeden ve solgun bir renge bürünen cilt yapınızı tamir etmek amacı ile yapılan işleme denir. Her işletmenin uygulamadığı bir yöntem olsada, kullanıcıların her zaman memnun kaldığı bir uygulamadır.

Kalıcı Makyajdan Sonraki Süreç

Genel olarak bütün kalıcı makyaj işlemleri bittikten sonra en büyük sorumluluk işlemin yapıldığı kişiye kalıyor olması. İstediğiniz performans ve tatmin edici bir görüntü için hekimin size verdiği bütün talimatlara ve söylediği püf noktalara olabildiğince dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer dikkat etmezseniz, öncelik ile görüntü sonucundan sonrasında ise kalıcılık süresinden kaybetmiş olacaksınız. Dövme yaptırdığımız zaman, işlem sonrası vücutta hissedilen kabarıklık ve kullanılması gereken merhemler olduğu gibi kalıcı makyaj sonrası ince bir kabuk hissedecek, bunun içinde kullanmanız gereken merhemler olacaktır.

Kabuklanmanın asıl sebebi ise cildinize batan iğnelerin deriyi yakması ile oluşan yanık kabuklarıdır. Hiç kimsede kalıcı bir sorun yaratmayan bu yanık izi kabukları kullanılan merhem ile kısa sürede kaybolmakta. Oluşan kabukların asla kişiler tarafından dokunulmaması ve zedelenmemesi gerekmektedir. Kabuklara uygulanacak bir dış fiziki işlem, kalıcı makyaja zarar verebilmektedir.

Bunlar dışında özellikle güneş ve esmerleştiren dış etmenlerden kaçınmanız, işlemin rengini istediğiniz sonuç ile görmenizi sağlayacaktır. Kimse istediğinden daha koyu bir renk ile karşılaşmak istemez. Bu nedenle eğer açık alanlarda  çok bulunmak zorunda kalan bir kişiyseniz sizin için hekim doğru güneş koruyucular tavsiye edecektir. Güneş gözlüğü sizi göz makyajı için, güneş kremi kaşlarınız için ve şuan kullanmış olduğumuz maskeler ise dudak makyajınızı başlangıçta korumak için en ideal yöntemlerdir.

Makyaj işlemine gitmeden önce olabildiğince temizlenmiş olmanız gerekiyor çünkü işlem sonrası 2 ila 4 gün arasında (işleme göre) su ile temas etmemeniz gerekmektedir. Bunların yanında sauna ve hamam gibi buharlı yerlerden ve aşırı sıcak bölgelerden makyaj sağlığı için uzak durmanız gerekiyor. Bu bahsettiğimiz koruma süreci sadece ilk 20 gün için geçerli olup uzun vadede mutlu olmanız için uymanız gereken yegane kurallardır. Aşağıdaki vermiş olduğumuz liste ile daha çok bilgiye sahip olabilir siniz.

  1. İlk 10 gün güneş ışınları görmemeli ve belli bir süre güneş kremi ile cildinizi desteklemeniz gerekmekte.
  2. İlk 10 gün yüksek sıcaklık ve buhar içeren ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir.
  3. Makyaja zarar vermemek için, yaralar iyileşesiye kadar krem ile masaj yapmak dışında makyaj bölgelerine dokunmamanız gerekmektedir.
  4. Yüzünüze veya kalıcı makyajın uygulandığı bölgeye ilk 20 gün makyaj malzemesi sürmemeniz gerekmektedir.
  5. İşlem şekline göre değişecek olan 2 ile 4 gün arasında asla su ile işlem bölgelerine temas etmemeniz gerekmektedir.
  6. 5. maddede söylendiği üzere deniz, havuz veya sıcak su bölgelerine ilk 2 hafta uğramamanız gerekiyor.
  7. Bakım sonrasını anlatırken de söylediğimiz gibi, Hekimin söylediği her şey harfi harfine uygulanmalı ve ilaçlarınızı aksatmamalısınız.

Kalıcı Makyaj Ne Kadar Kalır?

Hekimin kullandığı teknik ve makyaj işleminin yapıldığı cilde göre kalıcılık süresi her zaman değişiklilik göstermektedir. Bunun yanı sıra kalıcılık süresinde en büyük değişiklik dış etkiler ile olabilir. Örneğin makyajın yapıldığı yere cilt bakımı uygulamak, derin temizlik malzemeleri kullanmak gibi derinin de altına hücum edebilecek bütün maddeler kalıcı makyajın kalıcılık süresine ters etki etmektedir. Metabolizma hızının kuvvetli ise hücreleriniz çok güçlü olur, bu durum kalıcılığa etki eder.

Konu Sağlıklı bireyler olduğu zaman, kullanılan boyalar doğal olduğu için işlemin yapıldığı bölgeler her zaman aynı sürede kalıcılık sağlamamaktadır. Kaşlarınız ortalama 1 – 1.5 yıl kalıcılık performansı sergilerken göz için yapılan kalıcı makyajlar ise 2 yılı aşan süreleri bulmaktadır. Bu bahsi geçen süreler her zaman kişiden kişiye değişken olduğu için %30 a kadar hastalarda 5 yıl gibi süreler gözlemlenmektedir.

Makyaj uygulamasından sonraki süreçlerde, bu yaklaşık 2 yıldan sonra ise uygulama renk atmaya başlayabileceği için bakım rütuşlarına gidilebilir. Düzenli bakım ile kalıcı makyaj görüntüsünü asla kaybetmezsiniz.

Kalıcı Makyaj Fiyatları? Ne Kadar?

Kalıcı Makyaj konusunda sizlere asla kesin fiyatlar verememekteyiz. Bunun başlıca sebepleri ise, yapan hekimin ücret tarifesi, kullanılan cihazların kalitesi, uygulanacak hastanın cilt tipi gibi değişkenliğe maruz kalan konulardır. Örnek verecek olursak eğer Kalıcı bir eyeliner için 750 tl ile 3000 tl ye kadar hatta çok profesyonel ve ismi duyulmuş yerlerde bu tutar 10 bin tl yi bulmaktadır.

Uygulamadan Sonra Renk Oturması? Süresi?

Kalıcı Makyaj ile istenilen ve seçilen rengin cilde oturması makyaj bitiminden ortalama 1 ay sonraya kadar esneyebilmektedir. Göz ve Kaş bölgesi için ortalama 21 gün olan bu süreç başlarda kabuk yüzünden kalın ve koyu renkte olmasına rağmen 21. günden sonra istediğiniz kalınlık ve renk ile sizi karşılamaktadır. Dudak kontür uygulamasından sonra, göz ve kaştaki rastladığımız sonuçlara nazaran öncelikle daha soluk bir görüntü vermesi beklenmektedir. Bunun sebebi dudak daha farklı bir et katmanı olmasından kaynaklanır. Tabi bu sizi asla yanıltmasın çünkü ortalama 15 ile 30 günden sonra istediğiniz parlak ve ışıltılı bir sonuç ile karşı karşıya kalacaksınız.

Kalıcı Makyaj Çıkarılabilirmi? Nasıl Çıkar?

Kalıcı Makyajdaki kalıcılık hali hazırda ömürlük olmadığından dolayı kendi kendine kaybolan bir yapıya sahiptir. Makyajı erken çıkartmak istediğiniz zaman durum dövme işlemlerinin sildirilmesinden daha farklı ve daha zahmetli olmasından dolayı, Makyajı yapan hekimi çok iyi seçmeniz gerekmektedir.


Kalıcı Makyaj İle İlgili En Çok Merak Edilen Konular.

Kalıcı makyaj her yaş için uygunmu?

18 yaşını doldurmuş her birey için uygundur.

Kalıcı makyaj nasıl yapılır?

Derinin altındaki ilk katmana iğne uçlu makinalar ile boya verilerek yapılır.

Kalıcı makyaj nerelere yapılır?

Kaş, göz ve dudak başta olmak üzere derinin bulunduğu her bölgeye uygulanabilir.

Kalıcı makyaj zararlı mı?

Makyajın yapılması konusunda özel bir rahatsızlığınız bulunmadığı sürece bir sorun teşkil etmemektedir.

Kalıcı makyaj ne kadar dayanır?

Makyaj ortalama 12 ile 60 ay arasında dayanıklılığa sahipken, kişiden kişiye ve işlem türüne göre değişiklilik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu