Hızlı Kilo Verme

Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri

Kalıcı Kilo Verme Nasıl Olur

Yanlış beslenme ve aşırı şişmanlıkla sonuçlanması kalıcı kilo verme arayışımızı arttırıyor. Özellikle yüksek kolesterol, şeker hastalığı, insülin direnci mide ve bağırsak gibi problemler, böbrek ve kalp hastalıkları, tiroid hastalıkları gibi hastalıklar da şişmanlıkla birlikte ilerleme kaydeder.

Kalıcı Kilo Verme
Kalıcı Kilo Verme

Dolayısıyla da kişiye özel diyetler mutlaka olması gerekmektedir. Özellikle de fiziksel aktiviteyi hayatınızın içine sokmalısınız.


Eğer yıllardır kilo problemlerinden yakınıyorsanız ve bir türlü kilo veremiyorsanız mutlaka bir doktora görünmenizde yarar vardır.Doktorun size hazırlayacağı diyet listesi ile beraber hem yaşamınızı düzene sokacaksınız hem de fazla kilolarınızdan kurtulacaksınız.

Bu sayede sağlıklı bir yaşama adım atmış olacaksınız.Kişinin yaşam tarzı değişkenlik gösterir. Bu yüzden onun hayatında olan bir beslenme programı ile kilo vermesi sağlanmalıdır.

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Eğer kilo vermeyi aklınıza koyduysanız bunu sağlıklı bir şekilde yapmalısınız. Hızlı kilo vermek isteyenler sadece acil olan bir kilo verme diyetinde bunu uygulamalıdır. Onun dışında hızlı kilo verme yöntemleri sağlığınıza zarar verebilir.

Kalıcı Kilo Verme
Kalıcı Kilo Verme


Öncelikle kalıcı kilo verme için beslenme programınızın yeterli ve dengeli olması en öncelikli amaçlarınızdan olmalıdır.
Sağlıklı bir diyet listesinde olması gerekenler içerisinde vücudun yapı taşlarını oluşturan besin gruplarının tamamı bulunmalıdır. Bu yapı taşları;

  • Karbonhidrat
  • Yağ
  • Protein
  • Vitaminler
  • Mineraller

Olarak genel bir sıralamaya konulmuştur. Vücudumuzun diyet listesi mutlaka esnek olmalıdır. Listede tek bir besin olduğu zaman bu hem vücudunuza zarar verir hem de diyete sadık kalamazsınız.
Dolayısıyla beslenmenizde her şey bulunması demek sizin kalıcı kilo verme için büyük bir adım atmanızı sağlar.

Kişiye Özel Diyet Listesi Neden Önemlidir

Kilo vermek için cinsiyet, yaş ve beslenme alışkanlıkları oldukça etkilidir. Kişinin maddi durumu, çalışma koşulları gibi pek çok faktör onun beslenme tarzını değiştirir. Dolayısıyla da diyet listesi hazırlanırken hedeflenen kiloya ulaşmasını sağlayacak bir beslenme listesi olması gerekir.


Ayrıca kişi kalıcı kilo verme için karar verdiyse bu yiyeceklerin sürekli olarak onun tüketebileceği ve kolaylıkla hazırlayabileceği yiyecekler olması gerekmektedir.
Ayrıca diyet listesi kişinin damak tadına hitap etmeli ve dolayısıyla da kişiyi tatmin ettiği için diyet aldığından zevk almalıdır.

Diyet Listesinde Neler Olmalıdır

Vücut, ihtiyacı olan kaloriyi karşılayamadığı zaman adapte olamaz ve kıtlık duygusuna kapılmaya başlar. Bunun sonrasında da diyete adapte olamayan vücudun metabolizması düşer ve daha az enerji harcamaya başlar.
Bu durumda diyeti bıraktığınız zaman vücut daha fazla yemek ister ve bunun sonucunda verilen kilodan daha fazla kilo alınmaya başlar.
Kalıcı kilo verme için sağlıklı zayıflama listesinin olması daha da kalıcı kilo vermenizi sağlamaktadır. Eğer sağlıklı bir diyet listesi hazırlamak istiyorsanız öncelikle yemek saatlerinizi belirlemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra diyet listenizde olan yiyeceklerin porsiyonları az olmalıdır.

Kalıcı Kilo Verme
Kalıcı Kilo Verme


Vücudunuzu aç bırakmadan kilo vermek daha da kolaylaşır. Diyet yemeğinde yağsız, tuzsuz ve lezzetsiz yemekler yer almaktadır. Fakat yağ, bizim diyetimiz için oldukça önemlidir. Yani hormonlar sinir sistemimizi düzenli bir şekilde çalıştırdığı için ve yağda enerji olduğu için yemeklerimizde az da olsa yağ olması gerekmektedir.
Yağ alımı, vücudun ısı değerini de ayarladığından dolayı ve midede geç boşaltım yaptığı için geç acıkmanızı sağlamaktadır.


Kepekli yiyecekler tüketmek hem daha çabuk doymanızı sağlar hem de tokluk hissi verir. Bu yüzden de bağırsaklarınız çalışmaya başlar.
Süt ve süt ürünleri de kan şekerinin dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Kan şekeriniz düşmezse acıkma hissiniz olmaz. Bu yüzden de kalıcı kilo verme için oldukça iyi bir yöntem olur.


Protein de kasların kaybedilmesini engeller ve tokluk hissi verir. Yani kalıcı kilo verme için mutlaka vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri azar azar vücudunuza alın. Hem beslenmeniz dengelensin hem yaşam standardınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu