Bilgi Arşivi

Sabahları Kahve İçmek ? Faydaları ?

Kahvenin Tanımı ve Tarihçesi

Kahve İçmek : Bildiğimiz kahve Kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasından Coffea cinsinden tropik çalı türlerine, bu türlerin tohumlarına ve tohumlarından üretilebilen içeceğe verilen isim diyebiliriz.. Kısacası kahve, Yeşil bir ağacın meyvesinden alınan çekirdektir.

  • Aile; Rubiaceae
  • Cinsi; ise Coffea’dır.

Çok fazla sayıda Coffea türü olduğu bilinmektedir, bunlardan bir iki tanesi ekonomik açıdan uygundur; Bir tanesi Coffea Arabica (Arap Kahvesi) adıyla bilinir. Bir diğeri ise Coffea canephora (Robusta) ismindedir. İlk tarımı yapılan Arap kahvesi türüdür. Geçmiş zamanda Arabistan’da yetiştirilen bu kahve türü günümüze baktığımızda daha çok Latin Amerika taraflarında yetiştirilir. Kökeninin Doğu Afrika ve Kongo Havzası olarak bilinen robusta türü ise Afrika ve Madagaskar civarında yetiştirilir. Asya kıtasında da bu kahve türleri yetiştirilebilmektedir.

kahve üretimi

Kahve Nasıl Üretilir ?

Yağmurundan sonra kahve ağaçları beyaz renkte çiçekler açar. Ömrü ortalama bir kaç gün süren bu çiçeklerden sonra, Çiçekten kahve dediğimiz yemiş oluşur ve büyür. Kahve yemişi genellikle 1,5 cm. büyüklüğe ulaşır yuvarlaktır ve ilk etapta rengi yeşildir.. Olgunlaşan kahvelerin renkleri gittikçe kırmızıya döner ve gerçekte tüketime sunulacak durumda olan kahve kırmızı renklerde olanlardır. Yemişin dışında kalınca bir kabuk bulunur ve içinde kahve tüketümünde kullanılan çekirdekler vardır. Yeşil kahve yemişleri genellikle 1 veya 2 çekirdek ile oluşur.. Tüketilen kahve çekirdeklerin öğütülmesinden meydana gelir.

Kahve İçmek

Kahve Kavurma Aşaması

Kahve İçmek : Kahveler türlerine göre farklı şekillerde kavrulur. Türk kahvesi olarak bilinen türü genelde sıcak hava akımı verme yöntemi kullanılarak 8-10 dk. arası kavrulur. Fakat Filtre kahve yapmak için kullanılacak ise bu süre 3-5 dk. olmalıdır. Kahvenin sertlik oranı kavrulma süresiyle eş değerdir diyebiliriz ne kadar fazla kavurma işlemi uygulanırsa o oranda sertlik dereceside yükselecektir .Bu kavurma işlemi esnasında kahvenin aromasını meydana çıkarmaktadır.Şok soğutma ile kahvedeki aroma kıvamı kalıcılaştırılmaktadır.

Kahve İçmek

Kahve Harmanlama Aşaması

Kahve çeşitlerinden Filtre kahve ve hazır kahve üretileceği durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Karıştırılarak kavrulan farklı kahve çekirdekleri öğütme işlemi başlamadan önce aroma tadı yakalanır. Bilinen çeşitli Kahve markalarının aralarındaki farkı sağlayan püf nokta harmanlamadan geçmektedir.

Kahve İçmek

Genel kullanımı olan bazı kahve türlerini şu şekilde sıralayabiliriz; Filtre Kahve, Hazır Kahve, Soğuk Kahve, Espresso

Kahve kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgiler için aşağıdaki başlıklarımıza sırasıyla göz atalım…

Sabahları Kahve İçmek ? Faydaları ?

Dünyada en çok tüketilen iki içecek Kahve ve çay olarak bilinir. Fakar büyük bir yoğunluk ise sabahları çay yerine kahve içmektedirler. Yapılan araştırmalara göre sabahları kahve içmek sağlık açısındanda oldukça faydalıdır.Şimdi sizler için sabah kalkınca kahve içmenin bazı faydalarından bahsedeceğiz..

Kahve İçmek ve Sabah Sporu

Eğer sizde sabahları enerjik olmak için egzersiz yapmaktan hoşlanıyorsanız, Kalktığınızda kahve içmek sizin için en doğru seçeneklerden bir tanesi olacaktır. Çünkü Kahvedeki Kafein miktarı çaydakine oranla daha fazla bulunmaktadır, kahve içmek bedensel olarak güne zinde başlamanızı ve yaptığınız sporda daha uzun süre zinde kalmanızı sağlayacaktır.

Kahve İçerek Odaklanma Sorunundan Kurtulun

Eğer sizde sınavlara hazırlık aşamasında veya odaklanmanız gereken diğer ortamlarda problem yaşıyorsanız, kahve bulunmaz bir nimettir.Kahvenin kafein miktarı yüksek olduğu için bitkinlik hissiniz azalır algılarınızı açar ve daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olur.

Kahve ve Çay Arasındaki Fark Nedir ?

Çay ve yeşil çay içinde kafein, L-teanin bulunmaktadır. Kafein, bitkinlik yaşayanlarda yorgunluk problemi çekenler bu sorunu azaltmak için beyninizdeki adenosin reseptörleri ile etkileşim içinde olur, theanine rahatlama konusunda büyük yardımcıdır. Kafein ise vücuttaki kan konsantrasyonu etkisiyle çok hızlı etki sağlamaktadır.İçildikten 10-20 dk. içerisinde hızlı enerji sağladığı görülmüştür.

Kahve İçerek Kilolardan Kurtulmak

Araştırmalara göre, Erkeklerde kahve tüketimi normalden daha düşük yağ seviyelerinin ilişkili oluşu görülmüştür. Ayrıca farklı bir çalışmada ise, klorojenik asit vücut yağ oranını azaltmakta etkili bir madde olarak görülmüştür. Kilo vermek isteyenler için kahve tüketimi seçenekler arasında sayılabilmektedir.

Şeker Hastalığı Riskinizi En Aza İndirir

Diyabet sorunu yaşayanlar ile yapılan araşltırmalar kahvenin bu riski azalttığını görmüştür. Gün boyu ortalama 3-4 fincan kahve tüketimi durumunda diyabet riskini %40 azalttığı doğrulanmıştır.

Çay ve kahve tüketimi konusunda tabiki de seçim bir az da ağız tadınıza kalan bir durumdur.İşinde profesyonel bir beslenme uzmanı ile görüşüp daha detaylı bilgiler alarak kahve içmek konusunda en sağlıklı bilgiye ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

  1. Kahvenin gerçekten kültürümüzün çok önemli bir parçası siz de makale de faydalarından bahsedip çok güzel noktalara değinmişsiniz🙏

  2. Kahveyi yıllardır severek tuketirim bütün aşamalarına deginmissiniz yazınızda çok geniş bir içerik severek inceledim

  3. Cok faydalı bir yazi olmus cogu kisi faydasini bilmeden iciyor kahveyi ama aslinda o kadar cok yarari var ki ben ozellikle kilo vermek icin kullandim bir donem sabahlari ac karnina sekersiz turk kahvesi cok ise yaradi kalp krizi riskini azallttigini da duymustum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu