Cinsel SağlıkCinsellik

Kadınlarda Orgazm Nedir? Nasıl? G Noktası

Kadınlarda Orgazm Nedir? Nasıl? Nedenleri? Belirtileri?

Kadınlarda Orgazm Nedir?

Cinsel uyarı ve zevkin maksimum düzeyde yaşandığı nokta olarak tanımlanan orgazm, aynı zamanda beynin de cinsel uyarıyı yoğun olarak almasından sonra genital bölgenin eş zamanlı bir şekilde bu uyaranlara tepki vermesini sağlar. Erkeklerde ve Kadınlarda orgazm farklı şekillerdedir.

 

Ayrıca yapılan bir araştırmada kadınların %75’inin orgazm olmadığı ortaya çıkmıştır. 10 kadından 1’inin cinsel birleşme esnasında orgazm olduğu diğer gerçekler arasında yer alır. Klitoris uyarı olmadan orgazm olan kadınların oranı %30’dur.

Mastürbasyonla klitoris bölge haricinde orgazm olan kadınlar da %34 olarak tespit edilmiştir. Bazı toplumlarda orgazm olmak sadece erkekler için önemli bir algı oluşturmuştur. Ama kadınlar için de orgazm kaliteli yaşamın bir parçasıdır. Ruh ve beden sağlığı açısından cinsel hayat oldukça önemli bir noktadır.

Utanma duygusu, toplumsal normlar ve yanlış bilgiler yüzünden kadınlar bu özel dönemi verimsiz geçirir.

Kadınlar Nasıl orgazm olunur

Cinsel yaşamda nasıl orgazm olunur diye pek çok araştırma yapılmıştır. Öncelikle cinsel birleşme esnasında orgazm olmadan önce haz alma süreci vardır. Bu süreçte çoğu zaman vajina ya da rahimde istek dışı kasılmalar ve zevk veren uyaranlar ortaya çıkar. Orgazm sırasında bacaklar, karın, kollar ve sırt gibi bölgelerde istem dışı kasılmalar oluşabilir.

Orgazm sırasında erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da vajinayı kayganlaştıran sıvılar görülür. Orgazm esnasında yaşanan bu kasılmalar, spermin vajinadan rahim ağzına gitmesini kolaylaştırıp hızlandırdığı düşünülür.

Kadınlarda Orgazm Olunması

Kadınlarda orgazm, erkeklerinkiyle benzerdir. Kadın vajinasında erkeklerde oluşan sertleşmeye benzer kan akımı olur ve orgazm oluşumuna temel nokta olan klitorist ile sertleşme ve vajinanın nemlenmesi durumu söz konusudur.

Orgazm sırasında kadının vajina çevresinde ritmik kasılmalar olur. Bu esnada da beyinde bir salgı oluşarak tahrik anında rol oynamaya başlar. Bununla birlikte farklı hormonlar da kadınların cinsel fonksiyonlarını etkilemektedir.

Kadınlarda orgazm sonrası
Kadınlarda orgazm sonrası

Kadınlarda Orgazm Belirtileri

Kadınlarda Orgazm belirtileri arasında kalp hızının artış göstermesi, nefes alıp verme sıklığı, kan basıncının artması gibi durumlar söz konusudur. Bununla birlikte göz pupilleri büyür, göğüs uçları dikleşir, dudaklar koyulaşmaya başlar ve klitoris ıslanarak sertleşmeye başlar.

Heyecanın artmasıyla beraber deride kızarıklık ve terleme oluşmaya başlar. Kadının vajina dudakları, klitoris gibi organlar penir gibi büyür ve genişlemeye başlar.

Kadının Orgazm Olmama Nedenleri Nelerdir

Kadınlarda orgazm olması gerçekten biraz zordur. Bunun sebebi erkeğin bilinçsiz olması, kadının cinsel yaşamın ayrıntılarını bilmemesi ve utanma duyguları gibi sebepler ön plandadır. Özellikle evliliğin ilk dönemlerinde yaşanan bu sorun evlilikten önce cinsel deneyim yaşamamış olan kadınlardan ileri gelir.

İlk gece korkusu olarak adlandırılan bu sendrom, orgazm olamama sebeplerindendir. Kokulu akıntı, tiksinme duygusu gibi sebepler de orgazmı engeller. Kadınların hamile kalma korkusundan ileri gelen korunma endişeleri, orgazm olmanın önüne geçen diğer bir sorundur.

Vücutta östrojen azalmasıyla birlikte gelişen menopoz dönemi de bu engeller arasında sayılır.

Kadınlarda Orgazm Çeşitleri

Kadınların vücudunda birçok erojen bölge diye adlandırılan bölge vardır ve bu durumun da orgazm çeşitlerini ortaya çıkarır. Kadında 2 çeşit orgazm oluşur;

Klitoris çevresi oldukça duyarlı bir bölgedir. Tek fiziksel fonksiyonu ise cinsel zevk vermesidir. Pek çok kadında klitoris boşalma en yoğun boşalmanın yaşandığı an olarak biliniyor. Fakat bir orgazm çeşidinin diğer orgazm çeşidinden daha fazla olduğunu söylemek pek mümkün olmamaktadır.

Çünkü her orgazm çeşidinin farklı zevk noktaları vardır. Bu durum kadının tecrübeleri ile nihayete erdiği gibi birini tercih etmesi de ona bağlı bir durumdur. Dolayısıyla kadının partneri, kadının tercih ettiği orgazm tipini iyi bilmesi gerekir.

Kadının en hassas noktası olan binlerce sinir lifi olan klitoris bölgesi, kadın cinselliğinin en hassas bölgesidir. Kadınlar en hassas bölgesi olan klitoris, cinsel hayatta beyinden sonraki merkezdir.

G noktası nedir?

Vajina ön duvarında bulunan yeni bir erojen bölge 1950’li yıllarda farkedilmiş olup, 1980’li yıllarda bu bölgeye G noktası denilmiştir. G noktası, vajinanın ön duvarında, pubik kemiğinin arkasında olan ve idrar yolunun da tam altındadır. G noktasının orgazm sebebi hızlı, kısa ve basınçlı olan güçlü ritmik uyaranlardan ileri gelir.

Ayrıca bu bölge, klitoris gibi hafif dokunuşlarla uyarılabilen bir bölge değildir. Uyarı yapıldığında haz alma noktası büyüyerek en çok hissedilebilir bir hal almaktadır.

Her kadında G noktası büyüklüğü değişkenlik göstermekle beraber, uyarıldığında bezelye veya para büyüklüğündedir.

Kadında G noktası Nasıl Bulunur

Cinsel haz olmadan G noktasının bulunması oldukça zordur. Bu noktanın bulunabilmesi için kadının uyarılması hatta bazı kadınlar için orgazm olmaya yakın olması gerekir. Kadının yatar pozisyona geçerek kendi G noktasını bulması oldukça güç bir durumdur.

Fakat parmaklar uzunsa ve vajina yolu kısaysa bulunabilir. Bunu kadının partneri de parmaklarıyla yapabilir. G noktası için yatarak değil de oturma veya çömelme pozisyonu daha uygundur.

Bir veya iki parmakla vajinanın içine girdikten 2-3 cm sonrasında yani idrar yolunun hemen altında, vajina üst duvarına ritmik olarak baskı yapıldığında ilk anda kadın, idrar hissiyle karşılaşabilir.

Bu sebeple gerçekten idrarın olmadığına emin olunmalıdır. Devam edildiğinde bu bölgede kabarıklık hissedilir ve parmakla bu bölgeye baskı yapmayı kestiğinizde kadının hissettiği zevk aynıysa doğru yere baskı yapılmış demektir.

Bunu kadın çömelme ya da oturma pozisyonunda yapabilirken, partner de G noktası keşfini yapabilir.

G Noktasını Parmakla Keşfetmek

Partnerinizle G noktasının keşfi için kadının öncelikle yatma pozisyonunda bacaklarını kendine doğru çekmesi lazım. Daha sonra;

 • İlişki sırasında erkeğin üstte olduğu gibi bir pozisyon alınabilir
 • Erkek bir veya iki parmağını avuç içi yukarı gelecek biçimde vajinanın içine sokmalıdır
 • Vajinanın üst bölgesine ritmik baskılar uygulamalıdır.

Kadın, hissettiklerini partnerine rahatlıkla söylediği zaman G noktası kolaylıkla bulunur ve cinsel zevk, orgazm problemlerinin üstesinden gelinmiş olur.

G noktasını Cinsel Birleşme Esnasında Keşfetmek

İlişki esnasında G noktasının keşfedilmesi için penis, vajinaya doğru girdiği müddetçe her pozisyonda G noktası ile temas etmesi sağlanabilir. Bu doğrultuda yapılan araştırmalara göre kadınların arkası dönükken penisin buraya baskı yaptığını fark etmişlerdir.

Elbette bunun dışında doğru açının bulunması şartıyla penisin G noktasına baskı uygulaması mümkündür. Ayrıca G noktasını bulamadığı durumda paniğe kapılmaya ve kadında kusur aramayın. Çünkü ilk keşifte G noktasının hissedilememesi oldukça normal bir durumdur.

Bu keşif esnasında partnerinizin hoşuna gitmeyen bir durum oluşursa acele etmeyin ve daha sonra tekrar deneyin. Zevk alma noktasında pratik yaparak hislerinizi utanmadan daha ileri boyuta taşıyın.

Kadınlarda Orgazm
Kadınlarda Orgazm

Vajinal Boşalma ve Klitoris Boşalması

Klitoris boşalma ve vajinal boşalmalarda G noktasından kaynaklanan orgazm, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Kadınlardan bazıları klitoris orgazmından hoşlanır bazıları da vajinal orgazmdan hoşlanır. Ama bazı kadınlar ikisinin bir arada olmasını ister. Bu çeşitlilik anlayışının temel sebepleri;

 • Toplumsal
 • Kültürel
 • Irksal
 • Deneyimsel
 • Tecrübe
 • Aile
 • Eğitim

Gibi sebeplerle değişkenlik göstermesiyle yakından ilişkilidir. Ayrıca aynı partnerle farklı zaman dilimlerinde yapılan cinsel ilişki bile aynı hazzı vermeyebilir.

Kadınlarda Orgazm İçin Doktora Gitmek

Kadınlarda Orgazm konusunu iyi analiz edememiş çiftler, boşalma ve orgazm sorunlarından dolayı doktora başvurmaktadır. Kadının boşalması ve orgazm olması esnasında kadının nefes alıp vermesinde hızlanma, kalp ritim değişimleri, vücutta istek dışı kasılmalar meydana gelir. Bu noktada çiftler bilinçli cinsellik yaşadıklarında aralarındaki cinsel uyuşmazlık da son bulur.

Orgazm Faydaları

Hem erkekler de hemde Kadınlarda orgazm olmanın pek çok faydası vardır. Doğru cinselliğin yaşandığı avantaj sonrası boşalma ve orgazm faydaları şu şekildedir;

 

 • Bağışıklık sistemi kuvvetlenir
 • Stres azalır
 • Uyku kalitesi artar
 • Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlanır
 • Bedensel ve ruhsal rahatlama oluşur
 • Uyku kalitesi artar
 • Ağrı eşiği yükselir
 • Orgazm olmak cildi güzelleştirir
 • Kişiyi değerli hissettirir
 • İlişkiyi kuvvetlendirir
 • Doğal bir spor olduğu için serotonin hormonunu arttırır ve bu sayede mutluluk hissedilmeye başlanır.
Kadınlarda Orgazm

Bu Video Osi TV kanalından alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu