Cinsel Sağlık

Kadınlarda miyom sorununa dikkat

Kadınlarda miyom sorunu

Kadınların yaklaşık yüzde 25’inde görülen, rahimden kaynaklanan âlâ huylu tümörlerden olan miyomlar, hormon bozukluğu ve genetik yatkınlığı olan kadınlarda rahimdeki kas hücrelerinden gelişen oluşumlardır. Kadınları en çok endişelendiren rahatsızlıkların başında gelen miyomlar çok seyrek olarak berbata dönüşüm gösterebiliyorlar.

Miyomların rahimden kaynaklanan güzel huylu tümörler olduğunu belirten Op. Dr. Aşkın Cihan Güler, “Miyomlar yani rahim yumruları, rahimde meydana gelen yeterli huylu büyümelerdir. Kadınların yaklaşık %20 ile 25’inde görülürler. Miyomlar küçük olduklarında belirti göstermedikleri için birden fazla kadın tarafından farkına varılmaz. Lakin makul bir boyut, sayı ve yerleşime ulaştıklarında sorun teşkil edebilirler. Âlâ huylu büyümeler olmalarına karşın tüm olağandışı büyümelerde olduğu üzere bir uzman tarafından muhakkak aralıklarla denetim altında tutulmaları gerekir.” dedi.

Kadınlarda miyom
Kadınlarda miyom

Cerrahi usuller tercih ediliyor

Miyomların her kadında yerleşim, biçim ve büyüklük açısından farklılık gösterdiğini, rahmin dış yüzeyinde ya da iç duvarında görülebildiklerini belirten Dr.Güler, “Miyomlar uzun müddet küçük kalıp bir anda ya da yıllar içerisinde yavaş yavaş büyüyebilirler. Miyom belirtileri ortasında adetlerde değişiklik, olağandan fazla vajinal kanamalar, uzun yahut sık adet periyotları, ağır adet sancıları, adet döngüsü dışında vajinal kanama, kansızlık, ağrı, baskı hissi, idrar ve büyük tuvalet yapmada zorluklar, rahim ve karında büyüme, düşük ve kısırlık sayılabilir. Miyomların tedavisinde boyutu ve durumuna nazaran çoklukla cerrahi formüller tercih edilir. Kullanılan cerrahi sistemler “Miyomektomi” (miyomun karın dışına alınması) ve doğurganlığını tamamlamış kadınlarda “Histerektomi” dir. Yeniden uterin arter embolizasyonu ve hormonal tedavilere de klinik değerlendirmelerin akabinde başvurulabilir.” diye konuştu.

Kadınlarda miyom
Kadınlarda miyom

Tedavi gerekmeyebilir

Miyom tedavisinde ilaçsız ve ameliyatsız takip için en uygun adayların; miyom boyutu küçük ve kanama-ağrı-çevre organlara bası üzere şikâyetleri olmayan hasta kümesi olduğunu belirten Dr.Güler, “Her miyom ameliyat gerektirmez. Miyomlar çoğunlukla zararsız olup, tedavi gerektirmeyebilirler. Miyom belirtisi olmayan ve 3 aylık takiplerde miyom boyutunda önemli değişiklik olmayan hastalar ilaçsız ve ameliyatsız takip edilebilir. Ameliyat kararı hastanın yaşı, şikayetleri, miyom sayısı ve yerleşimi ile hastanın çocuk sahibi olup olmadığına nazaran verilir ve ameliyatın yani cerrahinin kapsamı belirlenir.” ifadelerini kullandı.

Kadınlarda miyom

 

 

Kilo Verdiren Diyet İle Günde 1 Kilo Zayıflayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu