Cinsel Sağlık

Kadınlarda Kısırlık ve Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Olur?

Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kısmı’ndan Op. Dr. Beyhan Badoğlu, kısırlık yani infertilite rahatsızlığının altında yatan faktörlere dikkat çekti. Badoğlu, her 100 çiftten 20’sinde görülen kısırlığın yaş ilerledikçe sıklaştığını belirterek, “Kadının yaşının ilerlemesi ile birlikte gebelik bahtı önemli bir düşüş izler. Bu açıdan 35 yaşını geçmiş ve 6 ayın üzerinde kısırlık sorunu olan kadınların ivedilikle jinekolojik değerlendirmeleri yapılmalı.” dedi.

Kadınlarda Kısırlık
Kadınlarda Kısırlık

Birçok nedeni olabiliyor

Erkeklerde yaşın infertiliteye tesiri kadınlarda olduğu kadar bariz değil. Kısırlık nedenleri genel olarak erkek ve kadınlar ortasında yarı yarıya paylaşılıyor. Endometriozis, çikolata kisti, yumurtlama bozuklukları, polikistik over sendromu, erken menopoz üzere nedenler, tiroid bezindeki aksaklıklar adet döngüsünü etkileyerek kısırlığa neden olabiliyor. Ayrıyeten radyoterapi ve kemoterapi de kadının üreme marifetini tesirler. Bilhassa üreme sistemi ile ilgili geçirilmiş kanser hikayesi, alınan tedaviler infertiliteye sebep olabilir. Geç ergenlik, adet olamama, karaciğer rahatsızlığı, diyabet üzere rahatsızlıklar da kadında kısırlığa neden olabilir.

Kadınlarda Kısırlık

Kadınlarda Kısırlık

Çok tüylenme ve akne belirtiler ortasında

Adet düzensizliği, adet periyotlarında şiddetli ağrı ve sancılar, gebelik ve emzirme süreçleri haricinde göğüsten süt gelmesi en değerli infertilite ipuçlarındandır. Çok kilo ve hormon bozukluğuna da bağlı olabilecek çok tüylenme, akne sorunu de belirtilerdendir. Erkeklerde ise üremeyle ilgili problemler infertiliteyi gösterebilir.

En çok bilinen metot tüp bebek tedavisidir. Lakin hangi usulün önerileceği hastanın yaşına, ne kadar müddettir gebelik istediğine, daha evvelce yaşanmış bir gebeliğin olup olmadığına ve eşlere yapılan tetkiklerin sonuçlarına nazaran belirlenir. Şayet sorun tertipli yumurtlamanın olmamasından kaynaklanıyorsa tablet ya da enjeksiyon biçimindeki ilaçlarla tedavi edilebilir. Aşılama ise bir öteki tedavi sistemidir. Bu tedavi doğurganlığın en yüksek olduğu yumurtlama periyodunda eşin spermlerinin kolay bir teknikle rahim içine yerleştirilmesi ile uygulanır.

Kadınlarda Kısırlık

 

 

Kısırlık Adet Düzensizliğine ve Kısırlığa Yol Açarmı Diye soranlar İçin Konumuzu Ziyaret Edebilir siniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu