Cinsel Sağlık

Kadınlarda jinekolojik Sorunlar ve Çözümleri

Kadınlarda jinekolojik Sorunlar

Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, kadınlarda en sık rastlanan jinekolojik sıkıntılar hakkında bilgi verdi.

jinekolojik Sorunlar
jinekolojik Sorunlar

Vajinal akıntı

Vajina akıntı kadınların en sık kadın hastalıkları hekimine başvurduğu şikayettir. Kadında yumurtlama periyotlarında şeffaf, kokusuz, sünen kıvamda 4-5 gün süren vajinal akıntı olması olağandır. Ayrıyeten adet öncesinde rahim ağzının adete hazırlık sürecinde benzeri akıntılar olur.

Vajinal akıntının sarı, yeşil, köpüklü, pis kokulu, kaşıntılı olması vajinal enfeksiyonu düşündürür. Vajinal akıntının pis kokulu, kahverengi, koyu kıvamlı olması rahim ağzı kanserlerinde de görülebildiği için vajinal akıntılar kesinlikle önemsenmelidir.

jinekolojik Sorunlar
jinekolojik Sorunlar

Adet düzensizliği

Kadınlar olağanda 28 gün orta ile adet görürler.Adetin 7 gün erken yahut geç olması olağan kabul edilir.Genç kızlar birinci sefer adet gördüklerinde 2-3 yıl hormon istikrarı olgunlaşana kadar adet düzensizlikleri yaşayabilirler. Lakin birinci adetten sonra 2-3 yıl geçmesine karşın hala tertibe girmemiş ise , beraberinde erkek tipi tüylenme varsa , kilo alımı fazla ise araştırılması gerekmektedir.

Üreme çağındaki kadınlardaki adet kanamalarının çok olması, orta kanamaların olması halinde yumurtalık kistleri, rahmin uygun huyları olan myomlar, rahim içi polipler açısından araştırılması gerekir.

40 yaş üstündeki kadınlarda adet düzensizlikleri menopoz habercisi olabileceği üzere rahim ve öteki kadın genital kanserlerinin bulgusu olabilir. Bilhassa menopoz sonrası kanamalarda genital kanserler açısından uyanık olmak gerekir.

jinekolojik Sorunlar
jinekolojik Sorunlar

 

Adet Döneminde Cinsel İlişki Nasıl Mı Olmalı ?

Cinsel işlev bozukluğu

Türkiye’de her 10 kadından 1’i vajinismus (cinsel münasebete girememe), 4’ü (anorgazmi) orgazm olamama sorunu yaşamaktadır. Cinsel isteksizlik de bu sıkıntıların peşi sıra başlamaktadır. Cinsel işlev bozuklukları profesyonel bir yardım alınarak çözülebilen meseleler olmasına karşın hastalar genelde tedaviye gelmeyi ertelerler. Halbuki hakikat tedavi metodları ile günlerle hudutlu kalan müddetlerde tedavi imkanı olabilmektedir. Tedavide hipnoterapinin kullanılması tedavinin mühletini kısaltan en değerli yoldur.

jinekolojik Sorunlar
jinekolojik Sorunlar

Pelvik ağrılar

Pelvik ağrıların altında süratlice tedavi olabilen hastalıklar olabildiği üzere, tedavisi olmayan yalnızca şikayetleri azaltabildiğimiz kronik hastalıklar ya da kadın genital organlarının kanserleri üzere makus huylu hastalıklar olabilir. Bu yüzden pelvik ağrılarda kadının hikayesi , detaylı muayenesi ve tetkiki kıymet arz eder.

Değerli olan; tüm hastalıklarda kadınların gecikmeden bir jinekoloğa başvurması ve teşhisin süratlice koyulması gerekmektedir. Bu sayede altta yatan berbat huylu hastalıkların erken tedavisi sağlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu