Anne - Çocuk

İştahsız çocuklar için özel yöntemler

İştahsız çocuklar için yöntemler

Çocukluk devrinde sıkça rastlanan iştahsızlık, beslenme reddi pek çok ailenin ortak sorunu. İştahsız çocuklar için hazırladığımız bu içerikte neler yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof.Dr. Makbule Eren, çocuğunuzdaki iştahsızlığın nedenlerini tespit edip gerçek yolları uygulayarak bu sorundan kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

İştahsız çocuklar

İştahsız Çocuklar neden özellikle kahvaltıyı yalanlarlar


Gece beslenen, uyumadan kısa müddet evvel beslenip gece boyu reflü yaşayan çocuklar, geniz eti, alerji, burun tıkanıklığı olan ve bunlara bağlı olarak gece sık uyanan, sabah bitkin kalkan çocuklar sabah kahvaltısını iştahla yemeyebilirler.

 

Bu sebeplerin incelenmesi gerekir. Uyku kumpası bozulup her zamankinden erken kalkmak zorunda kalmış ise kahvaltı istemeyebilir. Mektebe başlama yarıyıllarında bu gibi meseleler olabilir.

İşte ebeveynlere öneriler;

 

– Çocuğunuzun iştah vaziyetine kavrayış gösterin. Açlık ceza olmasa da yemeyen aç kalabilir.

– Öğünlere kumpaslı olarak yatıl. Ancak öğünlerin saatleri elastik olabilir. İlla herkes kahvaltıyı 08.00’de yapmaz. Saat 10.00’da yapar ama kahvaltı ile başlar.

– Yeni lezzetlere alışmak için zaman gerektiğini unutmadan sabırlı olmak gerekir.

– Beslenmeyi cümbüşlü ve zevkli kılın.

– Alışverişte çocuğunuzun gıda seçmesine izin verin, yönlendirin.

– Misal olun.

– Yaratıcı olun.

– Yemeğe odaklanın Beslenme sırasında TV ve oyundan kaçının.

– Tatlı ve şekerler ile mükâfat vermeyin. Sevgi, evhamlar ve bahaneler beslenme sırasında kusur yapmayı gerektirmez.

– Ne ile ne kadar beslendiğinin yanında nasıl beslendiğinin de ehemmiyetli olduğunu ve beslenmenin bir tavır biçimi olduğunu, esaslarının daha bebeklik yarıyılında bitirici besine başlarken atıldığını unutmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu