Diyetler

İştahı Kesen Yiyecekler ile Sağlıklı Beslenme

İştah artışı, stres, hormonal dalgalanmalar, beslenme yetersizlikleri, kan şekeri dengesizlikleri, yetersiz beslenme ve yetersiz uyku gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Fiziksel aktivite ve hatta oda sıcaklıklarındaki değişiklikler de açlık seviyelerini etkileyebilir.

Hangi Yiyecekler İştahı Bastırabilir?

İştahınızı kontrol etmenin en iyi yolu dengeli bir lif, protein ve yağ diyetidir.  Bu besinlerin eksik olması durumunda daha çok ve daha çabuk acıkacaksınız. İştahı kesen yiyecekler aslında dengeli beslenmektir.

Lif sağlamak için tabağınızın en az yarısını brokoli, karnabahar, lahana, ıspanak ve kabak veya mantar gibi taze, nişastalı olmayan sebzelerle doldurun. Fasulye, mercimek, baklagiller, yumurta, kümes hayvanları veya balık gibi bitkisel veya hayvansal proteinleri içerir. Yabani pirinç, kinoa veya patates gibi lif içeriği yüksek tam tahıllar da kabuğunu eklerseniz dahil edilebilir.

iştahı kesen yiyecekler
iştahı kesen yiyecekler

Sıklıkla olan şey, insanlar yemek yaparsa veya aceleyle yemek yerse kendilerini tok hissetmezler ve gün boyunca aşırı yemek yemeye başlarlar. Çemen otu çayı ve rezene tüketmenin fazla kilolu kadınlarda iştahı bastırdığı bulunmuştur.

Yağsız Et İştahı Azaltır mı?

Protein, dengeli beslemenin  parçasıdır. Bununla birlikte, uzun süreli yüksek proteinli diyetlerin iştahı kontrol etmeye yardımcı olup olamayacağı konusunda araştırmalar karışıktır.

Bireyler stres için yemek yediğinde, yüksek proteinli öğünler yedikten sonraki açlık ile yüksek karbonhidratlı öğünler yedikten sonra açlık arasında hiçbir fark olmadığı da unutulmamalıdır. Denge anahtardır, bu nedenle öğünlerinize protein eklemeniz gerekir, ancak tadını çıkarmak için fazla yemek yemeniz gerekmez. Yemek yerken uyanık ve stresten uzak olmaya çalışın. Yağsız et iştahı azaltır mı? Nasıl ve hangi durum yediğinize bağlıdır.

Kuruyemişler Tokluk Hissi Verir Mi?

Kuruyemişler ufak olmasına rağmen yüksek yağlı gıdalardır. Atıştırmalık olarak fındık yiyen birçok insan, çabuk doymadıkları için aşırı yemeye başlarlar. Yağ, daha uzun süre daha tok hissetmek için iyidir, ancak küçük boyut genellikle tek başına yeterli değildir. Dengeli bir öğünün parçası olarak sebzeler gibi diğer yiyeceklerle birleştirmek en iyisidir. Bir salataya veya yemeğin bir parçası olarak fındık eklerseniz, kan şekerin dengelenmesine yardımcı olur ve yemekten sonra tokluk sağlar. İştahı kesen yiyecekler arasındadır fakat nasıl yenildiği önemlidir.

iştahı kesen yemekler
iştahı kesen yemekler

Yemeklerden Önce Daha Fazla Su İçmek İştahsızlığa Neden Olur Mu?

Yemekten önce bir bardak oda sıcaklığında su içmek mideyi doldurmaya yardımcı olduğu için alımınızı azaltabilir. Yemeklere çorba ile başlanması aslında bu nedenledir. Çorbalar ve meyve suları tokluk hissi yaratır. Hidrasyon birçok nedenden ötürü önemlidir ve sindirime yardımcı olur, bu nedenle iştahı bastırmaya yardımcı olduğunu düşündüğünüz için gün boyunca su içmek tavsiye edilir.

iştah kesilmesi
iştah kesilmesi

İştahı kesen yiyecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu