Diyetler

İştah Açıcı Yiyecekler ile Sağlıklı beslenme

Kilo kaybı, zayıflığa yol açabilecek önemli kilo kaybını ifade eder. Zayıflık gönüllü veya istemsiz olabilir. Vücut kitle indeksi 18’den az olduğunda zayıflıktan söz ederiz. Yüksek kalorili diyet, sağlıklı bir kiloya geri dönmek için iştah açıcı yiyecekler ile kilo almanızı sağlar. Yaygın inanışın aksine beslenme ihtiyaçları yaşla birlikte azalmaz. Tam tersine. Yaşlandıkça, vücudun enerji ihtiyacını artıran hastalıklara yakalanma riskimiz artar. İştahsızlık nedenleri arasında yaşlılık yoktur.

iştah açıcı yiyecekler
iştah açıcı yiyecekler

İştah Açıcı Yiyecekler ile İştahınızı Canlandırın

Egzersiz midenin acıkma hissini uyandırır, iştahı açar ve uyarır. Olanaklarınıza bağlı olarak, iyi bir yürüyüş, başkalarıyla tanışmak, yararlı hissetmek, eğlenmek ve dolayısıyla yaşam için iştahını sürdürmek için fırsatlardır. Günde üç öğün iştah açıcı yiyecekler yiyin, muhtemelen öğleden sonra bir atıştırmalıkla. İştahınızı canlandırın, öğünleri koyarsanız ister istemez azda olsa yersiniz.

Her gün 1,5 litre ila 2 litre, sıcak havalarda daha fazla sıvı içmek gerekir. Yaşlandıkça, vücudumuz daha kolay susuz kalırken, susuzluk hissi o kadar azalır. Böbrekler daha az çalışır ve vücutta su tutmakta güçlük çeker. Yediğiniz yiyecekler su bakımından zengindir. Su bakımından çok zengin olan kavun, karpuz, şeftali, üzüm, salatalık gibi birçok mevsim meyvesi ve sebzesiyle iştahınızı kabartmak için yazın yararlanın.

Lezzetli Gıdalara Yönelin

Sizi en çok yemek istemenizi sağlayacak iştah açıcı yiyecekler, damakta kalıcı ve olumlu bir iz bırakmayı başaran güçlü lezzetli yiyeceklerdir. Bu sarma, baklava, kuru fasulye olabilir. Ayrıca yediklerinize tat ve doku katacak güçlü baharatlarla hiçbir yemeğinizi süslemekten çekinmeyin. Baharat olarak kullanılan bu yiyecekler veya baharatlar, sadece baştan çıkarıcı kokuları ile değil, aynı zamanda lezzetlerinin gücü ile de iştahınızı ve açlığınızı artıracak. Lezzetli gıdalara yönelin ve iştahınız açılsın.

iştah açan baklava
iştah açan baklava

İştahınızı kabartmak için 2 numaralı ipucu, onsuz yaşayamayacağınız yiyecekleri tespit etmektir. İster çikolata ister şekerleme, pizza veya sandviç olsun, zaman zaman tüketerek kendinizi şımartmaktan çekinmeyin. Gerçekten de sadece iştahınızı artırmak istiyorsanız,  ara sıra tüketin yoksa sağlık sorunları olabilir. Ayrıca, özellikle sevdiğiniz yiyecekleri menünüze dahil etmek, oturup daha çok yemek yemek istemenize neden olur. Çikolatayı titizlikle tüketirken sağlıklı beslenmenizi sağlayacak birçok teknik de vardır. Yeni tatlar denemekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu