Hamilelik

Hamileyken Yoga Yapmanın Faydaları

Hamilelikte yoga yapmanın faydası veya zararı olurmu ?

 

Hamileyken Yoga

Hamileyken yoga yapma konusu : Yoganın hamile kadınlar üzerindeki etkisi nedir? Son zamanlarda hamile olan büyük bir çoğunluk yogaya merak salmış durumda. Hamilelik döneminde ve doğumdan sonra yoga ile ilgilenmeye başladılar. Bizde sizler için hamileler yoga yapabilirmi hamilelerin yoga yapmasının anneye veya bebeğe bir zararı olur mu gibi sorularınıza cevap olması için biraz araştırma yaptık.

Anne ve baba adaylarını 40 hafta boyunca diken üstünde tutan hamilelik dönemi gerçekten hassaslaştığımız zamanlardandır. Bu dönemde anne ve baba için psikolojik ve fiziksel olarak rahatlamanın en güzel yollarından bir tanesi de yoga yapmaktır.Son yıllarda ülkemizdede yaygınlaşan yoga hem hamilelik sürecinizde hem de doğum aşamasından sonra tüm aile bireyleri ile yapılabilir bir spordur. Şimdi Yoga ile ilgili biraz detaya inelim ve size uygunmu değilmi bir kontrol edelim.

yoga nedir

Hamileyken Yoga Nasıl Yapılır ?

Peki yoga nedir ? Niçin hamileyken yoga yapmamız gerekir ? Yoga, Çok uzun yıllardan beri yapılan fiziksel ve zihinsel olarak bireyin kendini geliştirmesini sağlayan bir felsefedir. İlk kaynağının hindistan olduğu bilinen yoga , Budizm, Hinduizm ve Jainizm’de çeşitli meditatif uygulamalara da yoga adı verildiği bilinmektedir. Yoga Kelimesi bağlanmak – entegre olmak anlamlarınada gelmektedir. Bu durum bedenin ve ruhun koordinasyonlu olarak birlikte hareket edebilmesi olarakta anlaşılabilir. Yoga, Süre olarak oretalama 1 saat kadar sürmekterdir fizyoloji ve anatomi uzmanı Kişiler tarafından yapıldığında daha da etkili olacaktır.

Özellikle hamileyken yoga yapmayı düşünenlerin yoga konusunda uzman kişiler ile başlaması ve ders alması gerekmektedir.Zira hamilelik durumu bedeni normal şartların dışına çıkarmakta bu durumada uzman bir bakış açısı gerekmektedir. Yoga hakkında hiç bilginmiz yok ise kısacası şöyle diyebiliriz ki yoga bildiğimiz spor dallarından birine benzemez. çok hızlı hareketler ile kasları çalıştırıp ter dökerek zinde kalmak değil, tam aksine uygun pozisyonlar ile zihni ve bedeni dinleme sanatıdır.Yoga aşamalı bir felsefedir ve özellikle sabır ile çok ilgili olduğunu söyleyebiliriz…

Hamileyken Yoga

Hamileyken Yoga Yapmanın Yararı Nedir ?

Hamilelik sürecinde sırasıyla annenin zihninde , psikolojisinde ve vücudunda birçok hormonal değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Bebek anne rahimde büyüdükçe zamanla rahim yapısıda büyür ve ağırlığıda aynı oranda artış gösterir.Yaşanan bu zaman dilimindeki değişiklikler vücudun ağırlık merkezini yavaş yavaş değiştirir ve omurga yapısının zamanla bozulmasına ve tüm vücutta çeşitli uzuv ağrılarına sebebiyet vermeye başlar.

Bu Süreçteki hormonların değişimi annen adayının göğüslerinde bel ve sırt bölgelerinde aynı zamanda bacaklarında can sıkacak derecede ağrıya neden olabilir.Hamilelik dönemi boyunca olan bu değişiklikler anne adayının psikolojik dengesinin bozulmasında büyük rol oynayabilmektedir.. İşte yoga tüm bu sıkıntılı döneminizin en ferah şekilde atlatılması için sizlere güzel bir seçenek olabilmektedir.

Hamilelere Yoganın Faydası Nedir ?

Hamilelik döneminde anne adayının duygusal olarak yaşadığı farklılıklara kendini daha hızlı adapte edebilmesi adına çok önemlidir. Peki Hamileyim ve ne zaman Yoga yapmaya başlayabilirim diyorsanız uzmanların genel olarak görüşü ortalama 12. haftayı atlattıktan sonra yapılmasıdır.. Çünkü ancak 12. haftada vücut hamileliğin verdiği fiziksel değişikliklerden etkilenmeye başlar ve buna çözüm arayışına başlanır.

Evde Yoga Yapabilirmiyim ?

Yoga Tabiki de evde kendi başınıza olduğunuzda da yapabileceğiniz bir egzersiz biçimidir fakat bunun için öncelikle doktorunuzun görüşünü almanız sizin için sağlıklı ve doğru olandır.Hatta Hamilelik döneminizde yoga yapmak istiyorsanız muhakkak bir uzman eşliğinde yapmanızda fayda vardır.. Uzman gerektirmeden bazı en temel hareketler ve duruş biçimlerini kendiniz de yapabilirsiniz.

hamileleikte yoga

Doğum Yaparken Yoganın Faydaları

Yoganın doğum esnasında da çok büyük faydaları görülmektedir.Anne adayının gerginliğini azaltarak doğumun anne için sıkıntısız geçmesini sağlar. Çünkü; doğum esnasında doğru nefes hareketleri çok önemlidir bu nefes hareketleri sizin hem bedeninizi hem de zihninizi kontrol altında tutmanızı sağlamaktadır. Ayrıca , yoga da paranayama ismi verilen (nefes kontrolü) egzersizinin de doğum anında anne adayına çok olumlu etkileri olur.

Yoga İçin Gerekli Malzemeler

Yoga matı

yoga matı

Mat Çantası

mat çantası

Yoga kemeri

yoga kemeri

Yoga bloğu

Yoga bloğu

Yoga minderi

Yoga minderi

Yoga sandalyesi

Yoga sandalyesi

Yoga battaniyesi

Yoga battaniyesi

Yoga roller

Yoga roller

 

YOGA konusunda Merak Edilenler

Her Yaşta Yoga Yapılır mı ?

Evet. Hemen hemen her yaş için uygundur.çünkü yoga zihni ve bedeni kontrol insanın ruhuyla iletişim sağlamasıdır.

Hamilelikte Yoga Zararlımıdır ?

Hayır. Yoga hamile anne adayları içinde bir çok yönden faydalıdır ve doğum esnasında bir çok sıkıntınında çözümü olabilir.

Yoga Yapmak İçin Hoca Gerekir mi ?

Hayır. Yoga,uygun ortam koşulları sağlandığında tek başınızada rahatlıkla yapabileceğiniz bir felsefedir.(Hamilelerde yoga’nın bir uzman kontrolünde yapılmasında fayda vardır.)

Yoga İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

Yogaya uygun kıyafet, Yoga matı, Dinlenme yastığı, Yoga kemeri, Köpük bloklar, Uygun bir müzik


Video Kaynağı 1
Video Kaynağı 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu