Hamilelik

Hamileyken Sigara İçmek ve Zararları

Hamileyken Sigara İçmek ve Zararları

Sigara kullanırken dumanında yer alan zift, nikotin, kurşun ve diğer zararlı unsurlar bronşlara, kana, akciğere ve üst solunum yollarına geçer. Kana geçen bu zehirli maddeler damarlarınız ile bütün vücudunuza yayılır. Hamileyken sigara içilmesi durumunda, farklı durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hamileyken sigara içmek hem bebek hem de anne için çok zararlıdır. Olumsuz sonuçlar genel olarak günde 1 paketin üstünde sigara içen annelerde gözükmektedir. Tabi tek bir sigara içmenin zararı yok diyemeyiz.

Hamileyken sigara içmek ne kadar zarar verir?

Hamileyken sigara içmek resmi olarak düşük oluşmasına yol açmaktadır. Normal sigara içmenin yanında pasif içicilik bile insana dönüşmemiş fetüs için ciddi bir şekilde zararlıdır. Bunun gibi ciddi maddeleri sizin için aşağıya bırakıyoruz.

 1. Doğacak olan bebeğin kronik rahatsızlıklara yakalanmasını ve bronşit gibi hastalıklar ile doğmasına sebep olabilir.
 2. Annenin sütünü azalttığı bilinmektedir.
 3. Yeni doğan bebekte riskli hastalıklar gözlenebilir.
 4. Anne sütündeki C vitamininin azaldığı ve bebeğe sağlıklı olmadığı söylenebilir.
 5. Bebeğin yeni doğan evresinde ölümüne sebep olabilir.
 6. Hamileyken kanamalara yol açtığı ve düşük yapma riskini arttırdığı bilinmektedir.
 7. Bebeğin sağlıklı bir kilonun altında doğmasına sebep olabilmektedir.
 8. Gebelik kesesinin normalden daha erken açılmasına sebep olur.
 9. Erken doğum konusunda risk bulunmaktadır.
 10. Hamileyken düşük yapma riskini inanılmaz ölçülerde arttırmaktadır.

Hamileyken sigara içen annelerin bebeklerinde oluşabilecek sorunlar?

Hamileyken sigara içmek
Hamileyken sigara içmek

Hamileyken veya öncesinde annenin içtiği sigara, Düşük, Ölü doğan bebek, erken doğum, kalıcı riskli hastalıklar gibi bir çok soruna sebep olduğu bilinir. Hamileyken sigara içmek size ve bebeğinize gebelik döneminde ve sonra normalden daha fazla zarar verdiği bilinmektedir.

Hamileyken sigara içmek, doğan bebeğimizin erken safhalarda akciğerinde gelişim eksiklikleri ve ileri yaşlarda sigaradan oluşan hastalıkların otomatik olarak görülmesine sebep olabilir.

Hamileyken içilen sigaranın doğan çocuğunuzda zeka geriliği, hızlı öğrenememe gibi beyin fonksiyonlarında işlev bozukluklarına kadar zararları olduğu görülmektedir.

Anne normal zamanlarında içtiği sigaradan daha çok gebelik öncesi belirli bir süre ve gebelik esnasında içilen sigara ile bebeğinin ömür hayatındaki bir çok olumsuzluktan muzdarip olmasını sağlamaktadır.

Hamileyken sigarayı azaltmanın faydaları?

Her şeyin fazlası zarar demişler fakat sigaranın en azı bile zarardır. Bununla birlikte sigaranın tüketim miktarı arttıkça zararıda artmaktadır. Ne kadar az sigara o kadar az risk teşkil ederken yüksek sigara tüketimleri oldukça riskli sonuçlar doğurabilmektedir.

Sigaranın miktarı azaltılması konusunda, belli bir miktarda içsem zararı kesebilir miyim diye düşünmeyin, kesinlikle hiç bir miktar zararı ortadan kaldırmadığı gibi düzensiz sigara kullanımı temizlenen vücuda daha çok zarar verebilmektedir. Sigara sayısı zararı kesmediği gibi çok az içilen sigaranın zararı yoktur diyemeyiz.

Bir kadın eğer anne olmak istiyor ise uzman bir ghekimle görüşerek gebelik planlamısından ne kadar önce sigaradan vazgeçmesi gerektiği konusunda destek alıp, gebelik esnasında da sigaradan uzak durması gerekmektedir.

Çocuk yapmaya başlamadan önce ne zaman sigara bırakılmalı?

Hamileyken sigara içmek zararlı olduğundan dolayı, hamilelik planlaması yapıldığında sigara bırakılmalı ve minimum 3 ay boyunca çocuk yapılmamalıdır, bu süre ne kadar çok arttırılır ise bebeğin sağlığı o kadar büyük olmaktadır.

Bunu başaran kadınlarımızın gebelik ten önce içmedikleri sigarayı gebelikten sonra ilk 6 ay da içmemesi anne sütü için çok faydalıdır. Zaten ortalama 1.5 yıl içilmemesi gereken bu süre sigarayı kökten bırakmanıza yeter ve artar diye düşünüyoruz.

Eğer hem anne hem de baba sigara kullanıyorsa bu babadaki sperm kalitesinden annedeki yumurtalık kalitesine kadar zarar vermektedir.

Sigara kullanan evli çiftlerimizin çocuk denemelerinden %45 lik oranında başarısızlık gözlemlenmektedir. Sigarayı bırakamayan kişilerin ise olabildiğince minimum düzeyde sigara kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Eğer Hamile kalındıktan sonra ilk 4 ay sigara tüketilmezse, hiç sigara içmeyen bir annenin doğurduğu bebek kadar sağlıklı bir bebek elde etmek mümkün olabiliyor. Fakat bu onun kadar sağlıklı olacakğı anlamına da gelmemektedir.

Hamileyken sigara içmenin plasentaya etkileri

 • Sigara kullanımı plasentanın erken zamanda ayrılmasına ve/veya doğru bir biçimde yer tutmamasına sebep olmaktadır.
 • Vajinal olarak inanılmaz derecede kanamalar görülmektedir.
 • Gebelik esnasında bebeğin korunduğu dış zarın yırtıldığıda gözlemlenmiştir.

Sigaranın dumanındaki zararlı durumlar

İçtiğimiz sigaraların içerisinde 3 binden fazla zararlı madde bulunmaktadır. Bu maddeler meme kanserinden tutun kangren olmuş ve kesilmesi gereken parmaklara kadar uzayan sonuçlar doğurabilmektedir.

İçtiğimiz veya soluduğumuz sigara kana bulaştığından dolayı bebeğe transfer olarak sizin güçlü bedeninizi parçalarken, zayıf bir bedene sahip olan bebeğe büyük zararlar vermektedir.

Arsenik (fare zehri), Amonyak (tuvalet temizliği ve idrarda bulunur), aseton, karbon monoksit, formalhedid (Kadavraların korunması için kullanılır), Siyanür gibi sayılı maddeler sigaranın içindeki 3 binden fazla zehrin sadece 6 tanesini oluşturur.

Hamileyken sigara içmek konusunda aldığınız bilgiler ile çocuk yapmak isteyen eşinize ve dostunuza uyarılarda bulunmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu