Hamilelik

Hamilelikte Bitki Çayları İçilir mi

Hamilelikte Bitki Çayları

Hamilelikte Bitki Çayları sağlık açısından önemli bir konudur.Hamilelik süreci başladığı andan itibaren doğal olarak tüm beslenme takvimimiz değişir.Son yıllarda sıkça tüketilmeye başlanan bitki çaylarıda sık kullanılan içecekler arasında girmiş bulunmakta..Hamilelikte sağlıklı beslenme önemlidir.Fakat gebelik sürecinde bizlere zararı olma ihtimali yüksek olan bazı içeceklerde vardır.Bunların arasında bitki çayları varmı ? varsa hangi bitki çaylarını ne sıklıkta tüketmemiz gerekir ve hangilerinden tamamen uzak durmalıyız bu konumuzda onu inceliyoruz.

Hamilelikte Bitki Çayları
Hamilelikte Bitki Çayları

Hamilelikte Yararlı Bitki Çayları

Hamileler bu dönemde özellikle, papatya, zencefil, kuşburnu, ıhlamur, rezene, normal çay, yeşil çay gibi içecekleri hamileleikte bulantı sorununa karşı sıkça kullanırlar. Örneğin Zencefil bulantı ve kusmaya iyi gelirken rezene çayı sakinleştirici olarak karşımıza çıkmaktadır.Papatya, rezene, ısırgan otu çayları Lohusalıkta Sür üretimini arttırmak için kullanılabilir.. günlük kullanım için ise mümkünse 1 fincanı geçmemekte yarar vardır.Her yararlı gıdanın fazlası zartar olabileceğini unutmamalıyız.Özellikle hemilelik ve lohusalık dönemlerimizde buna 2 kat dikkat etmeliyiz.

Hamilelikte Zararlı Bitki Çayları

Hamilelikte bazı çaylarda vardırki uzak durmanız gerekir.Belki size psikolojik olarak iyi gelebilirler rahatlatma sağlayabilirler fakat bilimsel açıdan zararlı oldukları kanıtlanmıştır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. Sinameki, Adaçayı, keten tohumu, fesleğen, ahududu. Bu çayları hamilelik döneminde çok sıkça kullanmamalıyız çünkü düşük yapma riskinizi artırabilir, rahim kasılmalarına yol açabilir ve gebelikte kanamaya yol açabilirler.

Kesinlikle kullanılmaması gerektiği düşünülenm çaylardan bazılarıda Şu şekildedir, Fesleğen, Lavanta, Biberiye, melisa yaprağı, kediotu, yaban mersini, sarı kanturon, oğul otu, aloe vera, karahindiba. Sırasıyla bu bitkilerin çaylarını içenlerde erken doğum,Hamilelik sürecinde kanama ve zor doğum sorunları ortaya çıkmıştır.Yinede kullanmadan önce hekimizin fikrini almanız her açıdan iyi olacaktır.Belkide size hiçbir çay uygun olmayabilir.

Hamilelikte Bitki Çayları
Hamilelikte Bitki Çayları

Hamilelikte Bitki Çayları Ne Kadar Masum ?

Bitki çaylarının doğal bitkisel olduğuna güvenip ne zararı olabilirki denilir.fakat her bitkinin içinde bulundurduğu etken maddeler vardır ve bazıları hemilelik döneminde ve ergenlik yaşlarına kadar olan çocuklarda zararlı olabilirler. Kullandığımız ilaçların prospektüslerini okuduğumuzda içlerinde ne olduğunu görürüz çünkü detaylı araştırmalar yapılmıştır ve yararları ile zararları ortaya net olarak çıkmıştır. fakat bu durum bitkisel çaylar için henüz geçerli değildir.örneğin bir çayın içinde 20 adet etken madde var ise bizler sadece 3 tane işe yarayan 2 tane zarar veren maddeleri biliyoruz.. tüm maddelerin bilinmemesi bu çayın hangi konuda ne gibi problemler çıkarabileceği konusunda soru işaretleri bırakmakta.

Hamilelikte Hangi Gıdalar Uygundur ?

  • Sıvı tüketimi tabikide hamilelikte de çok büyük öneme sahiptir Fakat her sıvı uygun değildir.Mümkünse bu dönemde Saf Su,Süt gibi doğallığından emin olduğumuz içeçekleri seçmeliyiz.Sıcak tüketmek isteyeceğiniz içecekler listenizde ise sıcak süt, salep, sıcak çikolata, ve benzeri içecekleri tercih edebilirsiniz.. Kola gibi asitli veya kahve gibi kafein içerenlerden ise mümkünse uzak durmalısınız ya da günlük litmitleme getirmelisiniz.
  • Hamilelikte Bitki Çaylarına baktığımızda bit çaylarının dışında özellikle en tehlikeliler arasında sayılabilecek içeceklerden bir taneside enerji içeceğidir ki kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. yüksek şeker oranları ve içerdikleri diğer bir çok zararlı maddeler ile gebelik döneminde uygunsuz içecekler listesindedir.
  • Yine bu döneminizde Alkol gibi nörotoksik madde içeren sıvılardan kesinlikle uzak durulmalı hem gebelik dönemi boyunca anne adayının sorunlarına yol açar hem de bebeğin gelişimini kesinlikle olumsuz yönde etkiler. nörotoksik bebeğin beyin hücrelerinin gelişimesine mani olan maddeler arasındadır hamilelikte mümkünse uzak durulmalıdır.
  • Gebelik döneminde aşırı alkol tüketimi sonucu doğan çocukta zeka geriliği görülmüş ve araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.
  • Gebelikte bebeğin gelişiminde en önemli kaynaklardan biri olan Kalsiyum kaynağı olarak Light süt tüketilebilir.
  • Hamilelikte sindirim sorunu yaşşamamak açısından Probiyotik bakteri içeren ürünlerin kullanımıda uygundur.Probiyotik yoğurtlardan dolabınızda bulundurmanız ve gün aşırı tüketmenizde hem sindirim açısından hemde kalsiyum açısından fayda vardır.

Hamilelikte Bitki Çayları Zararlı mı ?

Hamilelik döneminde kullanılan bitki çaylarının hepsi zararlıdır diyemeyiz bazıları iyi gelebilirken bazılarının kötü sonuçları olabilmektedir.Gebelikte doktor kontrolünden çıkmanızı tavsiye etmiyoruz.

Hamilelikte Bitki Çayı İçilir mi ?

Evet içilebilir fakat belli bir ölçüde ve faydaları olduğu düşünülenler arasında seçim yapılmasında fayda var. Gebelik dönemi her açıdan vücudun farklılık gösterdiği bir zaman dilimidir.Gebelikten önce içip bir zararını görmediğiniz bitki çayı hamileleik döneminizde yan etki belirtileri gösterebilmektedir.Bu sebepten doktorunuzun dediğinden dışarı çıkmamalısınız.

Hamilelikte Düşük Riskini Artıran Bitkisel Çaylar

Adaçayı, akdiken, Cezayir menekşesi, kekik, mazı, meyan kökü, ökse otu, pelin otu, ravent (ışgın), rezene, sinameki, yarpuz gibi bitkilerin erken doğum doğum sürecinde kanama ve düşük riskini artırdığını unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu