HamilelikSpor

Hamile Pilatesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamile Pilatesi’nin Faydaları ve Zararları

Hamile Pilatesi Nedir?

Hamile Pilatesi : Hamilelik süreci hareketlerimize dikkat etmemiz gereken bir dönemdir. Hamile Pilatesi Gebeliğinizin mümkünse 14. haftasından sonra başlanması gereken egzersizlerdendir. Çünkü 14. haftadan önce bebeğin plasentaya tutunması ile ilgili bir takım problem doğrurabilmektedir.Mümkünse bu gibi durumlara maruz kalmamak için doktorunuz ile detaylıca görüşüp kontrolünden geçmeli ve izni ile verdiği programa göre hareket etmelisiniz.

Hamile Pilatesi

Pilates haftada 3-4 gün kadar ortalama 40 dakikalık periyotlarda şeklinde yapılmalıdır. Pilatese yeni başlayanlarda bu süreyi daha kısa tutmanız yararınıza olacaktır.Daha önce hiç pilates yapmamışsanız ilk kez hamileleikte pilates yapacaksanız doktorunuzun vereceği uygun bir program ile standart dışı çalışmalar yaparak vücudun bu hareketlere karşı direncini arttırmalısını.

Pilatesin Faydaları ?

Ülkemizde her geçen gün pilatese olan ilgi artarak ilerlemekte ve öğrenenlerin hocalıkta yapmaya başşladığını görüyoruz. Hamilelerde de bu durum faydaları görülmesi açısından kulaktan kulağa yayılarak çoğalmaya başladı. Pilatesin anne adayına hem doğum esnasında hemde doğum sonrası vücut hatlarını daha rahat kontrol edebileceği egzersizlerdendir.sadece pilates yaparak tüm yaz ayları boyunca fit kalabileceğinizi biliyormuydunuz ?

Henüz hamile olan anne adayının gün geçtikçe bedenininde yaşşadığı değişiklikler ve vücut yapısının değişimi anne’nin omurga yapısında eğrilik yapabilir.Sağlıklı olarak ve bebeğe zarar vermeyecek bir egzersiz ile vücudun aldığı yeni hale uyum sağlamanıon en güzel yolu pilatestir.

Hamile Pilatesi

Pelvik tabanı kaslarını Hamile Pilatesi ile güçlendirebilirsiniz.pelvik tabanındaki kaslar hamile bir kadın için çok önemlidir.Bu kasların gevşemesi ile hamilelikte idrar kaçırma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Pilates ile bu kasların güçlenmesi ve doğumdan sonraki dönemde sarkma gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Pilatesi düzenli programlı yapar ve bu programa bağlı kalarak düzeni bozmazsanız bir süre sonra ağrılarınızın azaldığını kasılmaların daha hafif yaşandığını ve doğum esnasında da daha rahat bir doğum yaptığınızı göreceksiniz.

Pilatesin Hamilelikte Faydaları ?

Hamileliğiniz boyunca yaptığınız pilatesin doktor kontrolü ile yapılması gerektiğini tekrar vurgulayarak diyoruzki faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Ayrıca bu faydalar sadece hamilelik döneminde değil hamileleikten sonra uzun bir zaman daha görebileceğiniz faydalardır. Pilates üzerine araştırmalar ortaya koymuştur ki hamilelikte pilates ile ilgilenen anne adaylarının bebeklerinde, sinir sistemleri, iç organların fonksiyonu, solunum sistemleri, gibi önemli fonksiyonların gebeliğini normal egzersiz yapmadan geçiren annelerin bebekleri ile kıyaslandığında daha iyi olduğu kanıtlanmıştır.

Hamile Pilatesi Normal doğum yapacak anne adaylarının doğum esnasında ıkınma sorunu yaşamadan kolay ıkınmalar ve az kasılmalar ile kolay doğum yaptıkları gözlemlenmiştir. Pilates ayrıca daha öncede değindiğimiz gibi idrar kaçırma problemlerinizi ortadan kaldırır ve sağlıklı bir uyku düzeni sunar. Doğumdan sonra karın,kalça ve sırt bölgelerinizdeki kasların hızlıca eski haline gelmesindede rol oynar. Hamile birey kendini bu egzersizler sayesinde daha dinç ve sağlıklı hissederek doğum sürecine daha motive olmuş zinde bir şekilde hazırlanmış olur.

Hamile Pilatesi’nin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Karın kaslarında gelişim sağlar
 • Pelvik Taban Kaslarında gelişim sağlar
 • Nefes Kontrolünde gelişim sağlar
 • Kas ve omurga sisteminde gelişim sağlar
 • Sağlıklı kan dolaşımında geliim sağlar
 • Kontrollü kilo alımını sağlar

Hamile Pilatesi

Hamilelikten Sonra Pilatesin Faydaları

Yeni anne olan kadınların doğumdan sonraki belli bir döneminin zorluğunu hepimiz biliyoruz. Hem yaşadıkları fiziksel ve ruhsal değişim.. Hem de gebelik ve doğum sürecinin getirdiği eş ile bağlantı kopukluklarının düzeltilmesi bir hayli yorucu olur buna bir de yeni doğan bebeğin zorlu bakımı eklendiğinde bazen çekilmez olabilir..

Doğumdan sonra bu zorluklarla başa çıkabilmenin en etkili yollarından bir tanesi hiç şüphesiz pilatestir. Yapılan araştırmalara göre doğumdan sonra yeni annelerin yaşadıkları bu psikolojik ve fizyolojik değişimler yüzünden özgüven sorunları yaşadıkları biliniyor. bu özgüven azalması kaynaklı cinsel hayatında etkilendiği eşler arasında yeni problemler çıktığı görülmüştür.

Hamile Pilatesi Doğum sonrasında da Doktor kontrolünde yapılan pilatesin anneleri kısa sürede psikolojik ve fiziksek olarak hızlı bir şekilde geliştirip özgüvenlerini geri kazanmalarına yardımcı olduğu belirtilmiştir.doğum sonrası kadın vücudunun az veya çok değişimi ile kadının kendini beğenmemesi ve bunu dert edinmesi sonucu psikolojik sorunları ortaya çıkartıyor.Bu sürecin sonunda eşler arasında kıskançlık krizleri çıktığı, kendini beğenmeyen kadının eşi ile ilgili farklı düşüncelere girerek ailevi problemlerin baş gösterdiği görülmüştür.

Hamilelikten Sonra Pilatesi’nin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Pelvik taban kaslarının gelişimi
 • Doğumdan sonraki yorgunluk ve kırgınlığa çözüm
 • Özgüven Sağlar
 • Duruş bozukluklarını düzeltir
 • Ağrıları azaltır
 • Kontrollü kilo almanızda yardımcı olur

 

 

Hamilelikte Pilates ile ilgili En Çok Merak EdilenlerHamilelikte Pilatese Ne Zaman Başlanmalı?

Gebeliğin 12. ve 16. haftaları arasında başlanması uygun görülmektedir. Haftada 2-3 kez belli bir program ile devam edilebilir.

Gebeliğin ilk Aylarında Pilates Zararlı mı ?

Hayır. Gebeliğin ilk 3 ayı boyunca yürüyüşler ve pilates zarar yerine sizin için çok faydalı olacaktır.

Pilates Topu Doğumu Kolaylaştırır mı?

Evet. Tabikide doktorunuzun gözetiminde yapılan uygulamalar ve program ile desteklenmiş bir pilates hamileler için en güzelidir. Ama doktorunuz top kullanmanıza izin veriyor ise kramp ve sancı konusunda faydaları olduğu bilinmektedir.

Pilates Neden Yapılır ?

Zihin ve beden bütünlüğü içerisinde nefes kontrolünü kullanarak vücudunuzu rahatlatmak için yapılan egzersizlere pilates denir.Vücudun dengesini ve koordinasyonunu arttırır ve stresi azaltmakta etkilidir.

Pilatesi Herkes Yapabilir mi ?

Evet. Fiziksel herhangi bir problemi olmayan tüm vücudunu rahatlıkla kullanabilen herkes pilates yapabilir. Rahatsızlık yaşşayanlar ise doktor kontrolünde bazı pilates hareketlerini yapabilmekltedir.


Video Kaynak – 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu