Cinsel SağlıkCinsellikHamilelik

Hamile Kalmaktan Korunmanın Risksiz Yöntemleri

Hamile Kalmaktan Korunmanın Risksiz Yöntemleri

Hamile Kalmaktan Korunma
Hamile Kalmaktan Korunma

Eşiniz veya sevgiliniz ile çocuk sahibi olmadan ve vücutlarınıza zarar vermeden seks yapabilmek için korunmanız gerekmektedir. Birden fazla korunma yöntemi bulunmakta ve biz size Hamile Kalmaktan Korunmanın risksiz yöntemlerini göstereceğiz.

Planlamasız yapılan sekslerin sonucunda davetsiz bir misafire sahip olabiliyoruz. Sosyal olarak birçok sıkıntıyı beraberinde getiren bu durumdan korunmayı bilmeyen ve korunmak istemeyen çiftler yeterince muzdarip oluyor. Doğru ve sağlıklı korunma yöntemlerini çiftlerin her ikisininde bilmesi çok önemli. Plansız dünyaya gelen yavrularımız bebeğin kendisi, ve anne baba olacak çiftimiz için büyük bir zorluk yaratabilir. Bir yavru dünyaya getirmek gerekiyorsa buna her iki kişininde hazır olması oldukça büyük bir önem arz ediyor. Hamile kalmak istemeyen çiftler için etkili ve risksiz yöntemler nelerdir bunları görüceğiz.

Hamile Kalmaktan Korunma
Hamile Kalmaktan Korunma

Hamile Kalmaktan Korunma Yöntemleri

Tüp Bağlama Yöntemi

Hamile kalmaktan korunmanın bir yöntemide tüp bağlama yani tüp ligasyonu yöntemidir. Alanında uzman cerrahlar tarafından yapılan bir operasyondur. Bu yöntem kullanıldığı zaman çiftlerin bebek sahibi olma şansı neredeyse hiç yoktur. Hamile kalmaktan korunma için etkili yöntemlerden biridir.

Fitil Yöntemi

Hamile kalmaktan korunma için kullanılan fitil yönteminde, kadının vajina bölgesine yerleştirilen bir fitil ile korunma sağlanmaktadır. Vajinaya yerleştirilen fitil erkeğin spermlerini öldürerek hamilelik riskini minimuma indirir. Bu işlem seks yapmadan ortalama 45 dakika önce yapılması gerekiyor. Fitili olmayan kişilerin köpük kullandığıda bilinmekte.

Takvim Yöntemi

Takvim yöntemi uzun yıllar boyunca regl düzen takviminden yararlanarak yapılan bir planlama işlemidir. Ay başlarında adet gören hanımlarımızın yumurtlama-ovulasyon dönemlerinde erkekleri ile ilişkiye girmeleri hamile kalınma ihtimalini arttırır. Yapıcağımız planlama ise bu ovulasyon dönemi dışında seks yapmak oluyor.

ERTESİ GÜN HAPI

Hamilelikten korunma yollarının tersine diğerlerinde olduğu gibi ilişki öncesinde uygulanmayıp daha sonrasında kullanılan ertesi gün hapı, korunması yöntemlerle gerçekleşen yakınmadan sonra olabilecek hamilelik riskini ortadan kaldırmaktadır.

DERİ ALTI İMPLANT

Progesteron hormonun etkili olması ile tercih edilen deri altı implant, ortalama 4 cm kadar bir uzunluğa sahiptir. 3 yıl etkili olan deri altı implant yalnızca uzman doktorlar tarafından deri altını koyulur ve çıkartılır.

DOĞUM KONTROL HAPI

Hamile kalmamak için adet kanamasının görüldüğü ilk gün alınması gereken doğum kontrol hapı, düzenli bir şekilde 21 gün arka arkaya alınır. 21. günün sonunda 1 hafta mola verilerek yeniden tüketilmeye başlanır. Doğum kontrol hapı bırakıldığı zaman hamilelik oluşma ihtimali eskisine döner.

Hamile Kalmaktan Korunma
Hamile Kalmaktan Korunma

ÖNEMLİ NOT: Belirtmiş olduğumuz bu hamile kalmaktan korunma yöntemleri uzman kişiler tarafından tavsiye edilmediği sürece denenmemelidir.

  • Kadınlar için korunma yöntemleri: 
  • Geçici korunma: Doğum kontrol hapları, hamilelik engelleyici iğneler, deri altı işlemler, kadın kondomu.
  • Kalıcı korunma: Tüp ligasyon (Tüp bağlatma)
  • Erkekler için korunma yöntemleri:
  • Geçici korunma: Kondom
  • Kalıcı korunma: Sperm kanallarının bağlanması (vazektomi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu