Bilgi Arşivi

Halı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uzman olmayanlar için kaliteli halıyı ayırt etmek zor olabilir. Halı seçimi yaparken satıcıya halının ham maddesini, üretim şeklini, kayıp kaymadığını, koku yapıp yapmadığını sorabilirsiniz.

Halınızın üzerinde zamanla kalıcı lekeler ve uzun süre kullanımdan kaynaklanan yürüme yolu izleri oluşmuşsa ya da artık halınızın deseni ve rengi eskisi kadar canlı değilse, artık yeni bir halı almanız gerekiyor demektir.

Yoğun kullanım alanları için uygun mu, çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız varsa halı onlar için iyi bir seçim olacak mı?

Sürekli bir yerleri tırmalayan bir kedi veya eşyaları ısıran bir köpek bulunan bir evde halı satın alırken tekrar düşünmek gerekebilir.

Küçük çocuklar ve yaşlıların yaşadığı bir evde kayan halılar çok tehlikeli olabilir. Halı seçimi yaparken tüm bu kriterleri değerlendirin. Peki, halı seçimi yaparken ve halı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Halı Alırken Neye Bakmak Gerekir ?

Halı seçimi
Halı seçimi

Halı seçiminde nelere dikkat edilmeli?: Halı seçimi yaparken, kullanım yoğunluğunu önemlidir. Kullanım yoğunluğuna göre dayanıklılığını göz önünde bulundurun.

Halı koymayı planladığınız odayı ne amaçlı kullanacaksınız? Sürekli aynı amaç için mi kullanılacak. 1-2 sene sonra çocuk odası veya spor odasına dönüşme ihtimali var mı? Taşınma ihtimaliniz var mı? Bu soruları da halı satın alırken kendinize sorun.

Eğer duvardan duvara halı satın alacaksanız ölçümünüz tam olmalı. Zemindeki girintili ve çıkıntılı yerleri kirişleri hesaba katın.

Halı Seçimi

Halının tüm özelliklerini satıcının anlatmasına izin verin. Halının neyden yapıldığını, alt ve üst kalitelerini, tabanının kayıp kaymadığı gibi tüm özelliklerini size anlatsın.

Ayrıca, halının kalınlığını ve dokuma sıklığını mağazadaki diğer halılar ile karşılaştırabilirsiniz.

Bazı halıların altında yer alan semboller, halının hangi kullanıma uygun olduğu hakkında bilgi sağlar.

Halı Rengi Nasıl Seçilir ?

Halı seçimi
Halı seçimi

Güzel, dekoratif bir halı satın almaya karar verdiğinizde gerçekten beğendiğiniz, içinize sinen bir halı olsun. Satıcının satış teknikleri kullanarak sizi etkilemesine izin vermeyin.

Halı rengi seçimi yaparken evdeki eşyalar, duvar ve parke rengini de göz önüne alın.

Halıyı koridor gibi yoğun kullanılan bir bölgeye koyacaksanız, kiri belli etmemesi için, koyu renklerde veya karışık renklerde alabilirsiniz.

Ayrıca, yatak odası gibi, ışık almayan bir odaya, mekanı biraz açmak için açık renklerde bir halı tercih edebilirsiniz.

Halı rengi seçimi yaparken; bir odaya veya koridora konulduktan sonra mağazaya göre daha koyu renklerde görünebileceğini göz önüne alın.

Mağazanın spotlu, yüksek ışığı, halı renklerinin daha canlı ve açık görünmesine neden olabilir.

Laminat Parke Döşemesi Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu