Cilt Bakımı

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Günlük Cilt Bakımı birebir spor, beslenme, nefes alma, su içme üzere, hayatın olağan bir rutini. Bu rutini aksattığımızda ise cildimiz için istenmedik sonuçlarla karşılaşıyoruz. Elbette her gün spor yapmak nasıl kulağa yorucu geliyorsa, cilt bakımı da bir müddet sonra külfete dönüşebiliyor. Lakin günlük cilt bakımı konusunda biraz şuur sahibi olduktan sonra onu pratik ve tesirli bir forma dönüştürmek de mümkün oluyor. Pekala, günlük cilt bakımımızı nasıl daha sağlıklı, daha pratik ve daha tesirli bir biçimde uygulayabiliriz? İşte bilmeniz gereken altın kurallar.

Öncelikle, cildimize hasar veren muhtemel ziyanlı tesirleri hayatımızdan çıkarmak, cilt bakımının birinci ve en kıymetli adımıdır. Sigara, dik güneş ışınları, sert soğuk rüzgarlar, fazla sıcak suyla duş almak, cildi nemsiz bırakıp kurutmak, çıplak elle çamaşır, bulaşık yıkamak… Bunların hepsi, cilde ağır ziyan veren dış tesirler olarak, karşı tedbir almak zorunda olduğumuz ayrıntılar. Bunların tesirini hayatımızda mümkün olduğunca azaltmak, cilde hasar veren sıkıntılara karşı tedbir almamız manasına gelecek.

  • Esirgeyici bakım

Tedbirlerimizi aldık fakat yeniden de birtakım durumlardan kaçınmamız imkansız olacaktır. Güneş cilde ziyan veriyor diye ömrümüz boyunca konuta kapanacak halimiz yok. Eninde sonunda dışarı çıkmak zorundayız. Elbette güneşin dik gelmediği saatlerde dışarı çıkma seçeneğimiz varsa bu seçeneği kullanabiliriz. Ayrıyeten, şapka üzere aksesuarlarla cildi güneşten muhafazaya devam edebiliriz ve güneşe karşı koruyuculuğu olan kremleri de kullanabiliriz. Yeniden de hava kuralları ve rüzgar üzere tesirlerle cildimiz kuruma eğilimine girebilir, bunun için de her gün nemlendirici krem, el kremi üzere kollayıcı bakım uygulamalarına devam etmeliyiz. Ayrıyeten cildimizde oluşan lekeler için de sorun çok büyümeden leke kremi gibi tahlilleri uygulayabiliriz. Bu çeşit cilt bakım eserleri için Watsons eserlerini de incelemenizi tavsiye ederiz.

Günlük Cilt Bakımı
Günlük Cilt Bakımı
  • Cilt sıcak suyu çok da sevmez

Soğuk havalarda meskene dönüp de sıcak suyun içine girmek büyük bir keyif olabilir lakin soğuktan üşümüş olan iç organlarınızın keyif çığlı attığı bu uygulama cildiniz için tam bir kabustur. Cilt çok sıcak suyu sevmez ve sıcak su nedeniyle kısa mühlet sonra deforme olabilir, yaşlanma belirtileri gösterebilir. Duşunuzu yaparken yahut sıcak su dolu bir küvete gireceksiniz, beden ısısından 5-10 derece yüksek suyu tercih etmenizi tavsiye ederiz.

  • Beslenirken otomatik cilt bakımı

Cilt sıhhatinizin beslenmeyle de büyük teması olduğunu unutmamalısınız. Beslenmeniz sırasında cildinizin gereksinimlerini da göz önüne alarak, cildin kendini yenilemesini ve tedavi etmesini sağlayabilirsiniz. C vitamini ve A vitamini bakımından güçlü besinleri günlük öğünlerinize katabilirsiniz. Günün bir öğününde közlenmiş domates yahut domates sosu üzere yüksek likopen içeren bir lezzeti tabağınıza koyabilirsiniz ve cildinizin kendini yenilemesine fırsat yaratmış olursunuz.

  • Uyku cildin dostudur

Acı lakin gerçek şu ki, uykumuzdan feragat ettikçe, en başta cildimiz olmak üzere tüm iç organlarımız isyan bayrağını çeker. Uyku meselemiz büyüdükçe de sıhhatimiz düzgünce bozulur. Tüm organlarımız üzere cildin kendini toplaması için düzgünce karartılmış bir odada, günde 7-8 saat kaliteli bir uykuya muhtaçlığımız var. Bu müddet de hayatımızın üçte birine denk geliyor. Hayatın üçte birini uyuyarak geçirme fikri herkes için çok üzücü lakin maalesef insanoğlu medeniyeti şimdi bu sorunu yenebilecek bir teknoloji geliştirmedi ve cildimizin daha hoş görünmesi, kalbimizin sağlıklı atması, tüm organlarımızın sağlıklı işlemesi için her gün o 7-8 saati uyumak zorundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu