Cilt Bakımı

Güneş lekelerine karşı çözümler

Güneş lekelerine karşı çözümler

Güneş lekelerine karşı Çözümler Koronavirüs sebebiyle uzun zamandır konutlarımızdaydık. Bugünlerde bedenimizin büyük gereksinimi, güneşten aldığımız D vitamini… Güneş lekelerine karşı Yaşamın basmakalıpa dönmeye başlamasıyla beraber güneşten lüzumumuz olan D vitaminini almaya başlayacağız. Ancak unutmamak gerekir ki; dikkat edilmezse güneş, cilt kirlerini de birliktesi getiriyor. Güneş altında fazla kalmak cildimizde kir oluşturarak cildimizin hem nem balansını bozuyor hem de kurumasına neden oluyor.

Güneş lekelerine karşı Çözümler

 

Geçmeyen güneş lekeleri

 

Güneşin hasarlı tesirlerinden korunmanın muhtemel olduğunu belirten Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Op. Dr. Evrim Uçkunkaya; “Yalnızca şapka ve güneş gözlüğü kullanarak suratımızın muhakkak bir bölümüne gözetebiliriz. Şemsiye kullanmak çok daha iyi bir gözeticidir. Ancak ne olursa olsun bu yarıyılda Güneş kremi kullanmadan asla dışarı çıkmayın, 20 dakikada bir kuru cilde tekerrür ıslatıcı uygulayın. Parfüm ve parfümlü losyonlar cilt kirlerine neden olacağı için kullanmayın” tekliflerinde bulunuyor.

Kirler için renk açıcı kremler kullanmayın

Güneş lekelerine karşı Çözümler Güneş kirlerinin sarih derililerde daha sık görüldüğüne dikkat toplayan Op. Dr. Evrim Uçkunkaya; “Yaz mevsimi ile beraber giderek dikleşen güneş ışınları, cildimizde hiç istemediğimiz görüntülerin oluşmasına neden olabiliyor. Cildimizde ve bedenimizin güneşe maruz kalan bölgelerinde, koyu kahverenginde oluşan güneş kirleri, bu yarıyılda yaşamımızın kâbusu olabiliyor.

Özellikle sarih derililerin güneş ışınlarından korunmak için çok daha dikkatli olması gerekiyor.
Dışarı çıkarken kesinlikle yüksek etkenli güneş kremi sürülmeli ve bu operasyon her 20 dakikada bir yinelenmelidir.
Güneş kirleri yalnızca surat bölgesinde oluşmaz. Dekolte bölgesi, el ve kollarda da kir yaradılışı görülebilir. Tüm bedeni güneşin hasarlı tesirlerinden gözetmek için şemsiye kullanılabilir. " diyor.

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya’nın altını çizdiği bir öteki ehemmiyetli mevzu ise, güneş kirleriyle savaşmak için renk açıcı kremler ve renk tertip edici kullanılması üzerine. Op. Dr. Uçkunkaya, “güneş kirleriyle savaşmak için renk açıcı kremler ve renk tertip edici kullanılmasını netlikle nasihat etmediğini” belirtiyor.

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya yaz aylarında güneş kirlerine karşı alınabilecek ihtiyatları şöyle sıralıyor:

YAZ AYLARINDA GÜNEŞ KİRİ YARADILIŞINA KARŞI 6 BASİT TEDBİR

Cildinize parfüm kapsayan mahsul sürüp güneşe çıkmayın.
Güneşe çıkmadan yarım saat evvel güneş kremi sürün. Kreminizi 20 dakikada bir yenileyin.
Islak deri üzerine güneş kremi sürmeyin. Cildinizi kurulamayı ilgisizlik etmeyin.
Kış aylarında daha çok C vitamini ve antioksidanlar depolayarak yaza hazırlanın.
Özellikle sarih deriye sahip olanlar güneş kreminin yanı gizeme kesinlikle, şapka ve güneş gözlüğü kullansın.
Araba kullanırken dahi güneş kirleri oluşabilir. Özellikle el ve kol bölgesine güneş kremi sürerek tedbirinizi alın.

Teknolojik aygıtları kullanırken 20 dakika ara verin

Güneş lekelerine karşı Çözümler Telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aygıtların fazla kullanımı, bu aygıtlardan gelen UV ışınları sebebiyle, ciltte istenmeyen kirlere neden olabilir. Özellikle gündüz cep telefonu ve tablet kullanımlarında çok dikkatli olmak gerekiyor. Cep telefonlarından dağılan dalgalar cilde matlık veriyor, kir oluşturuyor ve cildin altındaki gözetici mineral yapıyı bozuyor. Op. Dr. Evrim Uçkunkaya cilt kirlerinden korunmak için teknolojik aygıtların 20 dakika ara vererek kullanılmasını öneriyor.

Cilt kirlerinin yüzde 90’ı rehabilitasyon edilebilir

Cilt kiri rehabilitasyonu evvelinde, kirin derin mi yoksa yüzeysel mi olduğu tespit edilmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Kir rehabilitasyonunda genellikle kombine rehabilitasyonlar daha iyi neticeler verir” diyerek kir rehabilitasyonu için kullanılan usulleri şu biçimde sıraladı:

Cilt kiri rehabilitasyon usulleri

Ciltte güneşin tesiriyle oluşan kirlere karşı, cilt altına yapılan nem aşıları ve PRP’ler ile cilt bariyerini kuvvetlendirebiliyor, dermapen ve lazer uygulamalarıyla da kalıcı iyileştirme sağlayabiliyoruz.
Cilt kirlerine karşı hakikatleştirilen muayenehane uygulamaların netlikle kış aylarında yapılması gerekiyor.
Güneş lekelerine karşı Çözümler Bazı derin kirler ve pigment zararları, rehabilitasyonlarından sonra özellikle yaz aylarında tekerrür kendini gösterebilir. Bu cins kirleri önlemek için güneşten korunmak çok ehemmiyetli.
Güneşe karşı özellikle ultraviyole A ve ultraviyole B içerikli olan, yüksek koruma etmenine sahip kremler kullanılması gerekiyor.
Aynı zamanda cilt altı katmanını besleyici, kolajen ve elastin doku çoğalışını destekleyen mahsuller kullanılarak cilt dokusu daha da canlı hale getirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu