Sağlık

Guatr nedir? Nedenleri nelerdir?

Guatr nedir? Guatr tiroid bezinin olağandan daha fazla gelişmesi ve gözle görünür hale gelmesidir. Tiroid bezi soluk borumuzun önünde yerleşen kelebek biçiminde endokrin bir bezdir. Guatr genellikle sızısızdır. Bazen çok büyük guatrlar öksürük, yutma eforluğu, soluk darlığı, ses kısıklığı gibi şikayetlere yol açabilir.

Dünyada en sık guatr sebebi iyot eksiliğidir. İyotlu tuz kullanımının yaygın olduğu bölgelerde ise tiroid hormonlarının olağandan fazla veya az imali bezin gelişmesine ve guatr yaradılışına yol açar. Rehabilitasyon guatr ebatlarına, oluşturduğu şikayetlere ve altta uyuyan sebebe göre değişir. Şikayet oluşturmayan veya tespit edilmiş bir hastalığa yol açmayan ufak guatr olguları takip edilebilir.

Guatr nedir

Guatr hastalığı bulguları nelerdir?

Boyunda görülebilen şişlik

Boğazda sertlik hissi

Öksürük

Seste vahşileşme, kalınlaşma

Yutma eforluğu

Soluk darlığı

Guatr nedir? Nasıl oluşur?

Tiroid bezi başlıca iki hormon salgılar: T4, T3. Bu hormonlar beden metabolizmasını ve kan akımını kumpaslar. Bedenin yağ ve karbonhidrat kullanımını, protein yapımını kumpaslar. Beden ısısını, kalp süratini hakimiyet eder. Tiroid bezi aynı zamanda kalsitonin hormonu yapımından mesuldür.

Guatr nedir? Beyinde yer alan pitiuter bez ve hipotalamus T3, T4 yapımını ve salınımına idarer. Hipotalamus bedenimizin termostatı gibi davranır. Pituiter bezi uyararak TSH tiroid salgılayıcı hormon üretimini sağlar. Pituiter bez bedenin lüzumuna göre TSH salınımını sağlar. Buna göre tiroid bezi aldığı TSH ihtarına göre T4 ve T3 üretir. Guatr olması tiroid bezinin sıradan çalışmadığını göstermez. Tiroid bezi gelişmiş olsa dahi tiroid hormon seviyemiz sıradan kalabilir. Ancak düşük veya yüksek de çıkabilir. Bir başka deyişle guatr gelişimi ile hormon seviyeleri arasında irtibat yoktur.

Guatr sebepleri:

İyot noksanlığı

Graves hastalığı

Hashimoto hastalığı

Mutinodüler guatr

Tekli tiroid nodülü

Tiroid kanseri

Hamilelik

Tiroidin iltihabi hastalıkları

Tehlike etmenleri:

Guatr nedir

Guatr herkesi etkileyebilir. Guatr nedir? Doğumda var olabilir veya sonradan büyüyebilir. Guatr gelişiminde tesirli olan etmenler:

Perhizde iyot noksanlığı

Kadın olmak

40 yaş üstü

Aile hikayesinde otoimmün hastalıklar olması

Hamilelik

Menapoz

Bazı ilaçlar: Emin kalp ilaçları, lityum gibi psikiyatrik ilaçlar

Işınıma maruziyet

Karmaşıklıklar:

Guatr nedir Ufak guatrlar fiziksel ve kozmetik mesele yaratmazlar. Büyük guatrlar soluk darlığı ve yutmada eforluk, öksürük, seste vahşileşme yapabilir. Guatr aynı zamanda hipotiroidizm veya hipertiroidizm gibi sebeplerle de oluşabilir. Bu hastalıklar bitkinlikten kilo alımına kadar veya istemeden kilo verme, uyku bozuklukları gibi şikayetlere neden olabilir.

Tanı:

Kan testleri: TSH, ST4, Anti TPO, Anti TG

Ultasonografi

Tiroid sintigrafisi

Biyopsi

Rehabilitasyon:

Gözlem: Ufak, şikayet yapmayan guatrlar

Guatr nedir Tıbbi rehabilitasyon: Tiroid hormon bozukluğu saptandıysa buna müteveccih ilaç rehabilitasyonu, iltihabi tiroid hastalığı saptandıysa aspirin, nonsteroid antiinflamtuvar veya sterod rehabilitasyonu verilebilir.

Cerrahi: ciddi şikayetlere yol açan tiroid bezi veya tiroid kanseri için tiroid bezinin cerrahi olarak çıkarılması uygun olacaktır.

Bir Yorum

  1. Annemde var maalesef zor bir hastalık bilmeyenlerin de öğreneceği bilgiler içeren bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu