Sağlık

Göz tansiyonunda erken teşhis körlüğü engelliyor

Göz tansiyonunda erken teşhis körlüğü engelliyor

Göz tansiyonu

Halk ortasında göz tansiyonu olarak bilinen ve sinsi seyreden glokomun, geç teşhis konulması halinde körlükle sonuçlanabildiği lakin teşhis sonrası ilaç ya da cerrahi müdahale ile körlük riskinin engellenebildiği belirtildi. Göz tabipleri tarafından “görmenin sinsi hırsızı” olarak isimlendirilen glokomun görme hududunun liflerini yavaş yavaş azalttığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Merih Önol, bunun kanser kadar sinsi bir hastalık olduğunu ve geç kalındığında üzücü sonuçlar doğurduğunu söz etti.

Göz tansiyonu

Göz Tansiyonu Hiçbir belirti göstermeyebilir

Önol, çoklukla göz muayenelerinde tesadüfen teşhis edilen glokom hastalığında erken teşhisin kişiyi kör olmaktan kurtardığına dikkati çekti. Bir gecede bile körlüğe sebep olabilen glokomun çeşitli formlarının bulunduğunu anlatan Önol, “Glokom, bazen farkına varmadan körlüğe sürükleyebiliyor.” dedi.

Körlüğe sebep olan hastalıkların başında gelen glokomun, sinsi olduğu kadar yaygın da görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Önol, kelamlarına şöyle devam etti: “Özellikle de Türkiye’de en sık görülen açık açılı formu, hiçbir bulgu vermeden gözü körlük noktasına kadar getirmektedir. Bugün dünyada 80-90 milyon glokomlu olduğu bilinmektedir. Her glokomlu ‘potansiyel görmez’dir. Teşhis konulduktan sonra tedavisi mümkün olan glokom hastalarının ilaçlarla yahut ameliyatlarla körlüğe gidişi engellenebiliyor. Lakin görmesini yitirmiş bir gözün tekrar görmesi mümkün olmuyor. Göz içinde yarattığı basınç sebebiyle kaybına yol açtığı görme sonu liflerini eski haline döndürmek mümkün olmuyor. Biz glokom uzmanlarınca, ameliyat ve ilaçlı tedavi yollarıyla kalan görme hudutları yaşatılmaya çalışılıyor.”

Göz Tansiyonu
Göz Tansiyonu

Göz Tansiyonu “Eğitim düzeyi düştükçe glokomun sebep olduğu körlük oranı da artar”

Prof. Dr. Önol, ekseriyetle 40-50 yaş üstünde görülen bu hastalığa gençlerde ve bebeklerde de rastlanabildiğini söyledi. Glokomun her gün, her saat görmeyi azalttığını anlatan Önol, şunları kaydetti: “Hasta bu süreçte rastgele bir ağrı, kızarıklık hissetmez. Görme etraftan kapanarak ilerlediği için uzun müddet görme azalması da olmaz. Bu nedenlerle, glokom tanısı ekseriyetle gözlük muayeneleri sırasında tesadüfen konulmaktadır. Erken teşhis konmuş olan şanslıdır ve kör olma riski yoktur. Bu nedenle, genetik olarak geçebileceğini bilen entelektüel toplumlarda erken teşhis oranı daha yüksektir. Eğitim düzeyi düştükçe glokomun sebep olduğu körlük oranı da artar.”

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Merih Önol, erken teşhis için yılda bir sefer göz tabibine muayene olmanın kıymet taşıdığını belirterek, “40 yaş üzerinde yılda 1 defa yapılan göz muayeneleri ile bu hastalık artık sinsi olmaktan çıkar ve ‘hırsız’ yakalanmış olur.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu