Cilt Bakımı

Göz altı morluklarından kurtulmanın yolları

Göz altı morluklarından kurtulma

Genel olarak tüm kadınların genel sorunu olan göz altı morlukları konusunda sizlere bir kaç tavsiyemiz olacak. hem kadınlarda hem de erkeklerde sık sık görülmektedir.. Sadece göz altı morlukları değil bazen göz altı torbalarıda sorunlarımız arasına girmektedir.

Göz altı morlukları için en önemli etkenlerden bir tanesi yorgunluk gibi börünür fakat daha önemli faktrörlerde vardır.Genel olarak göz altı morlukları ve göz altı torbaları için doktor müdahalesi gerekmez büyük bir sağlık sorunu olduğunu göstermezler.Ama geçirilemeyen göz altı sorunu için estetik görünümü açısından kurtulması zor sorunlara yol açabilirler.

Göz altı morlukları

Göz altı morlukları nasıl olur? 

Genel olarak en çok bilinen faktörler arasında şu sorunlar yer almaktadır;

  • Uykusuzluk: Düzensiz uyku herkonuda olduğu gibi bu konudada büyük bir sorun.Çok fazla uyumak veya az uyumak kendi başşına göz altı torbaları oluşturmöak için bile sebep olabilir.
  • Göz Yorgunluğu: Bilgisayar ve cep telefonlarına gün içinde çok üzün süreler bakılması sonucunda gözlerimizin çevresinde damarları farkında olmadan çatlatırız buda zamanla çatlayan damarların kanamasına ve göz çevresinde kararmalar oluşmasına sebep olur.
  • Dehidrasyon: Gün içinse sıvı alımınızı kontol etmeniz gerekmektedir.Çok az sıvı alımı da göz çevresinde sorunlara yol açabilmektedir.
  • Alerjiler: Alerjik yapıda olanlar göz çevresini sürekli ovaladığından oradaki tahrişe sebep olup, yine kılcal damarın aşırı baskıdan çatlaması sonucu, kötü bir görünüm kazanmasına sebep oluyor olabilirler.
  • Aşırı Güneş: Cildimizdeki melanin isimli pigment güneş ışığı ile artmaktadır.Çok fazla güneş ışığı alan kişilerde doğal olarak kararmalar oluşmaktadır.
  • Yaş:Yaşlılık ile ciltteki kolajen miktarı azalır. Kolajen cildimizi beslediğinden azalması sonucu cilt görünümünde bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. göz çevresindeki deri hem ince hemde hassas olduğundan ilk göze çarpan deformasyonda bu alanda olmaktadır.

Göz altı morlukları

Göz altı morluklarının tedavisi

Göz altı morluklarının tabii yine sebeplerine bağlı olarak bazı çözümleri mevcuttur.En çok bilinen yöntemlerden bir tanesi soğuk kompres uygulamaktır. Sağlık açısından herhangi bir sorununuz yok ise uykusuzluk ve göz yorgunluğundan meydana geldiğine emin olduğunuz göz altı torbaları 15-20 dakika soğuk bez veya buz ile yapılacak kompress büyük ölçüde çözüm olabilmektedir.Eğer buz kullanılacaksa bu süreyi daha kısa tutmanızda fayda vardır çünkü aşırı soğuk çok uzun süre tutulduğunda yeni sorunlara yol açabilmektedir.Yine uyku sorununuz yüzünden olduğunu düşündüğünüz göz altı torbaları ve morluklar için uykunuzu düzene sokmalı hewr gün enm az 8 saat düzenli uyku uyumalısınız.Gün içinde sıvı tüketiminizi kesinlikle artırmalı 3 bardak ise 5e çıkarmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu