Cinsel Sağlık

Genital Estetik Operasyon ve Meselelerin Tahlilleri

Genital Estetik

Genital Estetik Günümüzde görsel ve yazılı bağlantı kanallarının yaygın kullanımı ile kadınlar, kendi genital bilgelerindeki sıkıntıları fark edip, tedavi olmak için daha çabuk karar vermeye başladılar. Genital estetik operasyonlar ile kolay kolay tahlile ulaşacak 4 sorun şunlardır:

Genital Estetik
Genital Estetik

1. İç dudak estetiği

Genital bölge operasyonları ortasında kadınların en sık muhtaçlık duyduğu ameliyattır. Labioplasti ameliyatı, genital bölgedeki iç dudakların asimetrik, sarkık ve kararmış kadını fizikî ve ruhsal olarak rahatsız eden bölgelerin düzeltilmesi ameliyatıdır.

İç dudakların sarkık olması kadında bitmeyen bir vajinal akıntı, tahriş ve buna bağlı olarak ağrı, cinsel münasebette gerilmeye bağlı acı, sarkık dudaklarda kısımlarda kararmaya neden olur.

Kadın kendi genital bölgesini beğenmediği için özgüven kaybı yaşar. Yalnızca bu yüzden birçok kadının evliliklerinde önemli problemler yaşadığını görmekteyiz. Dışa sarkan iç dudaklar, dar kıyafetler ve mayo giyildiğinde makus bir imgeye neden olur. Tüm bunlar nedeniyle kadın ruhsal olarak olumsuz etkilenir.

Labioplasti operasyonunda dikkat edilmesi gereken; his kaybı yaratmayacak, doğal görünümlü bir teknik seçilmesi gerekliliğidir. Labioplasti ameliyatında kullanılan doku küçük olduğundan yanlış ameliyatlarda düzeltme bahtı çoğunlukla mümkün olamamaktadır.

Genital Estetik
Genital Estetik

2. Klitoris estetiği

Klitoris etrafındaki fazla deri katlantıları ve ciltteki kararmalar kadını görsel olarak rahatsız eder. Ciltteki deri katlantıları klitoral uyarılmayı da zorlaştırır. Bilhassa iç dudak ameliyatı (labioplasti ) sırasında hüdoplasti de yapılması dış genital hoşlukta bütünlük sağlar.

Genital Estetik

3. Vajina daraltma

Vajen cinsel hayatın başlamasıyla esnemeye başlar. Vajen genişlemesinin derecesi, kişinin kolajen ve bağ doku yapısına, cinsel bağın sıklığına, geçirilen gebelik sayısına, menopoz üzere hormonal değişikliklere, bilhassa travmatik olağan doğumlara bağlı olarak değişebilir.

Vajende genişlemesi, hem erkek hem de kadında haz alamama, cinsel bağlantı esnasında rahatsız edici seslerin gelmesi, büyük tuvaletini yaparken zorlanma (özellikle vajen ile makat ortasındaki bölgeye bastırma muhtaçlığı olur), vajenden hava gelmesi, idrar kaçırma üzere şikayetlere neden olur. Tüm bu şikayetler kadını fizikî olarak olumsuz tesirler. Kadını jinekoloğa getiren çoğunlukla cinsel hayatındaki mutsuzluktur. Hatta birçok kadın eşinin ısrarı ile jinekoloğa gelir. Yani kısaca belirtmek gerekirse; kadının genital estetik sıkıntıları yalnızca kadını değil erkeği de etkileyen ve cinsel hayatta mutsuzluk yaratan bir problemdir.

Tedavide lazerle sıkılaştırma ya da vajen daraltma ameliyatları yapılabilir. Vajinal lazer tedavileri, vajen genişlemesinin erken devrinde yapıldığında tek seans bile kâfi olabilmektedir. Lazer tedavileri, 15-20 dakika üzere epeyce kısa sürmesi ve acısız, ağrısız bir usul olduğu için çok konforludur.

Cerrahi tedavi vajende sarkma ve genişlemesi ileri derece olan hastalarda tercih edilir. Vajen tamirat ameliyatı sırasında tıpkı anda idrar kaçırma ameliyatları da yapılabilir.

4. Genital beyazlatma

Genital bölge bedenin öteki bölgelerine nazaran 1-2 ton daha koyudur. Lakin yıllar içerisinde travmatik genital bölge tüy paklığına, gebelik üzere hormonal değişikliklere bağlı olarak genital bölge daha da yoğunlaşır. Bilhassa iç dudakların dış dudakların dışına gerçek sarktığı hallerde sarkan kısımlarda kararma daha da ağır olur. Genital bölge beyazlatma için bu bölge için özel hazırlanmış kimyasal peelingler ve lazer tedavileri kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu