Hamilelik

Gebelikte Çay ve Kahve Tüketimi.

Gebelikte Çay ve Kahve Tüketimi.

Gebelikte Çay ve Kahve Tüketimi.
Gebelikte Çay ve Kahve Tüketimi.

Gün içerisinde en çok sabah kahvaltısı olmak üzere, öğlen, akşam ve ağzım boşdurmasınlar konusunda tüketilen çay, hamilelik esnasında hangi sıklıkla ve hangi ölçülerde tuketilmesi gerekir diye, çok fazla merak edilenler arasındadır.

Hamilelik döneminde çay ne kadar tüketilmeli, çaya karıştırmamız gereken şeyler var mı ve siyah mı yoksa yeşil çay mı kullanmalıyız ?

Normal bir gün döngüsünde çoğu arkadaşımızın çayı sudan daha çok tükettiğini söyleyebiliriz. Tüketiminde bir sınır ve metoda bağlı olmadan kullanılan çayın, hamilelikte kadına ve bebeğe hangi ölçülerde zararı var?

Gündelik yaşama göre, kendilerine, beslenme programlarına ve bebeğe daha fazla dikkat emeleri gereken bu dönemde, hekim kontrolü ile günde 2 veya 3 bardak açık çay tüketebilirler.

Hamilelik döneminde alınması gereken günlük kafein oranı maksimum 200mg. olması gerekir. Kafein ve çay demiri emdiğinden dolayı, gebelik esnasında en çok ihtiyaç duyulan demiri kesmememiz gerekir.

Gebelikte Çay içmek gebeliğe zarar verir mi?

Gebelikte Çay
Gebelikte Çay

Gün içerisinde Yüksek miktarda çay kullanılmayacaksa kafeinin hali hazırda bir zararı yoktur.

Herşeyin çoğu zarar cümlesini göz önünde bulundurarak, her besin fazla tüketildiğinde vücudun çalışma şeklini etkilediği, hatta gebelikte fazla çay tüketiminin Hamilelikte Düşük, Erken Doğum ve Ölü Doğum gibi çalışmalarla ispatlanmıştır.

Bunların yanında çayın içindeki kafein, plasenta ile bebeğin vücuduna girerek gelişim bozukluğuna ve kilo kaybına neden olduğu bilinmektedir.

Bunları göz önünde bulundurduğumuzda, gebelik döneminde olan ve kendini gebeliğe hazırlayan anne ve anne adaylarının çok dikkatli olması gerekir.

Gebelikte yeşil mi yoksa siyah çay mı?

Gebelikte Çay ve Kahve
Gebelikte Çay ve Kahve

Gebelikte Çay mı seçenekleri arasında kaldığımız bilinmekte. Bu iki çay arasındaki farklardan birisi ise siyah çayın fabrikada uygulanan eskitme işlemidir.

Çayın bağımlısı değilseniz 2 bardak siyah çaydan 80mg. kafein alırken, 5 bardak yeşil çaydan 100mg. kafein alabilirsiniz

Dediğimiz gibi kafein miktarları aşılırsa hem vücudunuza hem bebeğinize küçük çapta ve gözle görülemeyecek zararlar verebilir siniz. Demir bunlardan en önemlisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu