Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Evde Cilt Bakımının yapılması, cilt sağlığı için oldukça önemli bir yer tutar. Özellikle de kadınlar için önemli olan cilt bakımı, evde pratik yöntemlerle yapılırken aynı zamanda bazı etkenlerden korunmanız gerekir. Biz bu yazıda daha çok tavsiyelerde bulunacağız.

Evde Cilt Bakımı
Evde Cilt Bakımı

Cilt Temizliği

Cilt bakımının en önemli prensiplerinden biri de cildin temizlenmesidir. Gün içinde yapılan makyaj akşam temizlenerek cilt tipine uygun makyaj temizleme losyonu kullanmalısınız.

Sizin için önerdiğimiz cilt bakımı ürünleri için TIKLAYIN

Cildinizi Arındırın

Cilt temizleme işlemi sonrasında tonik kullanımının önemi oldukça büyüktür. Çünkü tonik kullandığınızda cilt gözenekleri, makyaj kalıntıları ve cildinizi yağlardan arındırmış olursunuz. Evde tonik için önerilenler;

  • Papatya çayı
  • Gül suyu
  • Elma sirkesi

gibi doğal temizleyicileri kullanabilirsiniz.

Evde Cilt Bakımı
Evde Cilt Bakımı

Cildinize Mutlaka Peeling Yapın

Yüz güzelliğinizin sağlanması için cildinizi lekelerden ve ölü hücrelerden arındıran peeling işlemi ile evinizde kolay bir şekilde doğal yöntemlerle yapabilirsiniz. Türk kahvesi telvesine birkaç damla zeytinyağı damlatın ve bunu cildinize uygulayın. Tüm cilt tipleri bu tarifi uygulayabilir.

Cilt Nemlendiricisi

Sağlıklı ve nemli bir cilt için mutlaka bol bol su içilmelidir. Özellikle mevsim geçişlerinde ısı değişimleri, cildin kuruması ve nem ihtiyacının da artmasına neden olmaktadır. Cildin yapısına uygun olan ve evde deneyebileceğiniz nemlendirici alternatifleri;

  • Salatalık
  • Bal
  • Yoğurt
  • Zeytinyağı
  • Aloe Vera

Bu malzemeleri düzenli olarak kullandığınız zaman cildiniz istediğiniz neme kavuşacaktır.

Yaz Kış Demeden Güneş Koruyucu Krem Sürün

İnsanlar sadece yaz mevsiminde sürdükleri kremi, kış mevsiminde sürmeye ihtiyaç duymamaktadır. Fakat bu çok yanlış bir algıdır. Çünkü güneşten gelen UV ışınları her mevsim cilde zarar verme potansiyeline sahiptir. Cilt bakımı için güneş kremini hayatınızdan eksik etmemelisiniz.

Evde Cilt Bakımı
Evde Cilt Bakımı

Cilt Tipine Göre Bakım

Cilt tipleri, nem ihtiyacı ve cildin yağ oranı gibi ihtiyaçlar kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla doğru cilt bakımı yapılırken doğal ürünle yapılırken de her ürün farklı bir cilde hitap eder. Mesela çok kuru olan ciltler için yumurta beyazı cildi daha fazla kurutmaktadır.

Çok yağlı ciltlerde ise yumurta sarısı cildin daha fazla yağlanmasına neden olur. Eğer cildiniz hassassa elma sirkesi, limon gibi ürünler kullanılmamalı, bunun yerine Hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Bu yağ tüm cilt tipleri için rahatlıkla kullanılmaktadır.

İhtiyaç Dahilinde Bakım

Cilt sorunları, yüz bakımından önce onarılmalıdır. Öncelikle beslenmenize dikkat ederek yağlı cilt sahipleri yağsız yiyecekler tüketmelidir. Kuru cildi olan kişiler de bol bol su içmelidir.

Evde Cilt Bakımı
Evde Cilt Bakımı

Maske Yapmak

Cildinizi temizleyip nemlendirdikten sonra diğer cilt bakımı rutinleri yerine getirilerek cilt tüm zararlı etmenlere karşı korunur. Bu aşamaları yaptıktan sonra cilde vitamin, mineral uygulamak için maske yapmanız gerekmektedir. Maske çeşitleri;

⦁ Aydınlatıcı
⦁ Kırışıklık Giderici
⦁ Temizleyici
⦁ Sivilce giderici

Bol Bol Su İçmek

Cilt bakımı için en önemli nokta nemdir. Vücutta olduğu gibi cildimizdeki hücrelerin yarısından fazlası sudan oluşmaktadır. Cildinizin sağlıklı olması demek güzel bir cilt anlamına gelir. Bunu karşılamak ise bol bol su içmekle olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu