Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Cilt Bakımı Çözümleri

Evde Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakımı Her kadının en fazla önem gösterdiği konuların başında bakımlı olmak gelir. Her insanın en güzel makyajı cildi olmakla birlikte, evde cilt bakımı ile cildiniz parlak ve bakımlı olur bu da daha az makyaj yapmanızı sağlar. Yazın güneşlenirken cilt D vitaminine doymaktadır. Bu durum cildi besler, parlatır ve renk almasını sağlar. Sonuç olarak bakımlı bir görünüme sahip olursunuz. Güneşlenme konusu abartıldığı zaman da cildinize zarar vermeniz olası bir durumdur. Evde bulunan malzemelerle evde cilt bakımı yaparak güzel bir yüze sahip olmanın keyfini yaşayın.

Evde Cilt Bakımı

Evde Cilt Temizliği Yaparak Başlayın

Cilt bakımı yaptığınızda cildinizi bakım için uygun bir hale getirmeniz gerekmektedir. Cilt bakımı yapmadan önce cilt temizliği yapmanız daha hızlı sonuç almanızı sağlar.

Maden Suyuyla Cildi Temizlemek

Maden suyu müthiş bir mineral kaynağı olmakla beraber, içerisinde bulunan mineraller cildi canlandırmak için oldukça faydalıdır. Evde bulunan soda ile yüzünüzü yıkayabilir ya da bir pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Akneli Cilde Limon Uygulaması

Siyah noktalar, cilt lekesi ve sivilceler için sık kullanımı olan limon, doğal bir kaynaktır. İçerisinde bulunan yoğun C vitamini sayesinde tonik olarak kullanıldığında sıkılaştırıcı, renk açıcı ve akneyi kurutma özelliği vardır. Pamukla uygulama yapabilirsiniz.

Evde Cilt Bakımı

Ölü Derilerden Cildinizi Koruyun ve Peeling Yapın

Evde cilt bakımı için cilt temizlemeden sonra sıra geldi ölü derilerden kurtulmaya. Doğal peeling yöntemleriyle bazı tarifleri uygulayın ve cildinizi yenileyin.

Zeytinyağı ve Şeker Peelingi (Kuru ya da Karma Ciltler İçin)

Zeytinyağının içerisinde bulunan antioksidan sayesinde cildiniz yenilenir, parlar ve nemlenir. Zeytinyağına şeker kattığınızda ise cildinizin sıkılaşma ve canlanmasını sağlamış olursunuz. Bu peelingi uygulamak için kuru bir cilde sahip olmanız gerekir. Yapılışı; bir kâse içerisine zeytinyağı ve toz şeker karıştırdığınızda tonik ya da yıkama jeliyle temizlemiş olduğunuz cildinize sürün ve yuvarlak hareketler yaparak masaj şeklinde cildinize uygulayın. Uygulamadan sonra da cildinizi ılık suyla durulayın. Ölü derilerden kurtulun ve cildinizin arınmasının, nemlenmesinin ve sıkılaşmasının tadını çıkarın.

Kahve Telvesiyle Peeling Yapmak

Evde cilt bakımı öncesinde kahvenin içerisinde yoğun miktarda bulunan kafein sayesinde vücudunuz ve cildiniz kafeinin canlandırma özelliğiyle dinç kalacak. Kahve peelingi yaparak cildinizi ölü derilerden koruyarak daha canlı görünmesini sağlayacaksınız. İçtiğiniz kahvenin telvesini yüzünüze nazik bir şekilde sürün ve masaj yapın. Sonra da ılık suyla yıkayın. Bu peeling sonrası yüzünüzü nemlendirici ile nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Evde Cilt Bakımı

Evde Cilt Maskenizi Kendiniz Yapın

Cilt maskelerini, bakım ve temizlik açısından kullanmanız her zaman faydalıdır. Bu sebeple de endüstriyel cilt maskelerine olan ilgi oldukça yoğundur. Evde organik cilt maskesi yapımı için sizlere belirli tarifler hazırladık.

Yaş Maya Maskesi

Yaş maya ya da kuru maya genel olarak ekmek poğaça gibi hamur işlerinde yapılan bir üründür. Faydalı mikroorganizmalardan oluşan maya, cilde de faydalıdır. Mayanın cilde uygulanması, ciltte yüz gerilmesini oluşturur. Bununla birlikte lekelerinizin rengi açılır, sivilcelerinizi kurutur ve en önemlisi de kırışıklıkları azaltır. Genç ciltler yaş maya maskesini 15 günde 1 defa yapsa yeterli olur.

Yaş Maya / Kuru Maya ve Süt Maskesi İle Gençleşin

Karma cilt ve kuru cilt için kullanılan bu maskenin malzemeleri genel olarak 2 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı kuru maya (toz maya) ya da yaş maya

  • Sütün içine tercih ettiğiniz mayayı koyun ve karıştırın
  • Losyon elde ettiğinizde maskeyi cildinize yukarı hareketler uygulayarak maske fırçası yardımı ile sürün.
  • Gözaltlarınız dahil tüm yüzünüze uyguladığınız maya maskesini 20-30 dakika yüzünüzde bekletin
  • Maske kurumaya başladıktan ve cildiniz de gerilmeye başladıktan sonra tampon şeklinde yüzünüze ılık su uygulayın ve maskeyi yumuşatın
  • Maskeyi yumuşattıktan sonra ılık suyla yıkayın.

Evde Cilt Bakımı

Yumurta Akı İle Cildinizi Sıkılaştırın ve Kırışıklıklardan Kurtulun

Evde cilt bakımı için yumurta maskesi önerilmektedir. Yumurta düzenli olarak tüketildiğinde vücuda pek çok faydası vardır. İçerisinde bulunan yüksek oranda protein, kalsiyum ve belirli vitaminler oldukça faydalıdır. Yumurta akını cildimize uyguladığınızda cildiniz sıkılaşır, kırışıklıklar kaybolur ve gözenekleriniz küçülür. Bununla birlikte siyah noktalarınız da azalmaya başlar.

  • Yumurtanın akını sarısından ayırın
  • Akını köpürene kadar çatalla çırpın
  • Çırptıktan sonra göz altı dahil tüm yüzünüze uygulayın
  • 20-30 dk bekletin
  • Cildinizi ılık su ile yıkamaya başlayın

Bu uygulama haftada bir defa ya da on beş günde bir defa uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu