Bilgi Arşivi

Evde Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır

Evde Böcek İlaçlama

Evde Böcek İlaçlama : Evlerimizdeki Böcekler hepimizin korkusudur, Yaşam alanlarımızda haşerelerin olmasından rahatsızlık duyarız, evlerimizde en sık görülen karınca,hamam böceği,kara fatma ve fare gibi türler sağlık konusunda bizi riske atmaktadır. Karşılaştığımız bu sorunla hemen mücadele etmemiz gerekir çünkü hızlı bir şekilde evimizi zaptedebilirler. Son yıllarda böcek ilaçlama firmaları bu konudaki imdadımıza yetişmektedir fakat haşere türüne göre ve şehire göre fiyatlandırmaları her aile için uygun olmayabilir.ilaçlama firmalarına gerek kalmadan evde böceklerle başedebilmeniz için sizlere bir kaç tavsiye vermek istiyoruz.

Evde Böcek İlaçlama
Evde Böcek İlaçlama

Evde Böcek İlaçlama Yöntemleri

Ev ve iş yerlerimizdeki haşere problemlerine ilaçlama firması çağırmadanda kendi çabalarımız ile çözüm bulabilirsiniz..En azından ilk etapta kendi yöntemlerinizi denedikten sonra kendi başınıza çözemeyeceğinizi anlarsanız ücretli firmalar ile iletişime geçersiniz. Haşereler ile mücadelede, haşereleri tanımanın büyük faydası olacaktır.öncelikle karşınızdaki canlıyı tanıyıp doğal ortamındaki hal ve hareketlerini bilirseniz ona karşı nasıl bir yol çizeceğinizi daha iyi kestirebilirsiniz. Ev ve iş yeri ortamında sık görülen haşerelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

Sık Görülen Haşere Türleri

  • Evde Hamam Böceği İlaçlama
  • Evde Karınca İlaçlama
  • Evde Pire İlaçlama
  • Evde Tahta Kurusu İlaçlama
  • Evde Bit İlaçlama
  • Evde Kara Fatma İlaçlama
  • Evde Fare İlaçlama
  • Evde Kırkayak İlaçlama
  • Evde Gümüş Böceği İlaçlama

Şeklinde sıralandırabiliriz… Bu haşere türleri hemen hemen her evde görülebilmektedir.Bu haşerelerin bazılarının temizliği kolay bazıları ise zordur.Genel olarak evlerimizde yaz aylarında hamam böceği,karınca ve fare sık görülen türler arasındadır. Hamam böceği ve karınca ile mücadele fare ile yapılan arasında farklar vardır çünkü fare kemirgenler familyasında bulunur ve mücadele yöntemi başkadır.

Böcek İlaçları Türleri

Evimizdeki haşere türü yürüyen haşereler gurubunda ise bunun için eczanelerde bulunan Bayer K-Othrine marka ilaç ile müdahale edebiliriz. Bu ilaç kokusuz ilaçlar gurubunda sayılır ve halk sağlığına zararı yoktur her eczanede bulunabilen haşere ilacı trürlerinden birisidir. Sıvı ilaçlamadan hariç birde jel uygulama yapabilirsiniz. Yine bu ilacıda hem eczanelerde hem de zirai ilaç satan firmalardan kolayca bulabilirsiniz. Bayer Maxforce Platin Jel Böcekler için mama özelliğindedir sıkıldığı yerde uzun zaman etkisini korur.

Evde Böcek İlaçlama
Evde Böcek İlaçlama

Mutfak dolaplarındaki menteşe içleri gibi kıyı köşe alanlarda yuvalandıkları için en çok görüldükleri alanlara sıkılması en idealidir. haşereler bunu mama zannederek kokusuna gelirler mama zannettikleri jeli yiyen haşereler yuvalarına gittiklerinde diğer koloni üyelerinede bulaştırırlar.Ve toplu ölümler kısa süre içerisinde başlar. Fakat jel profesyonellik isteyen bir böcek ilacı türüdür. Gereğinden fazla kullanılması durumundan evinize dışarıdan böcek çekme ihtimalide unutulmamalıdır.

Evde Fare İlaçlama Yöntemi

Fareler genel olarak dış alanlarda yaşayan canlılar olarak bilinirler fakat zaman zaman evlerimizde konakladıklarıda görülmektedir. Eğer ki evlerinizde kiler veya yemek deposu varsa,küçük dostlarımızın iç alanlarda da barınma şansı yükseliyor.Evde Böcek İlaçlama yöntemleri ile farelerden korunamazsınız. Çünkü fareler kemirgen gurubuna girerler ve ilaçlanma yöntemleri farklıdır. Farelerin farklı türleri mevcuttur, genel olarak çatı aralarında yaşayan fındık faresi olarakta bilinen küçük fareler ve kanalizasyon giderlerinde yaşayan evlere lavabo giderlerinden giren sıçan türü olmak üzere 2 tür ile karşılaşma ihtimalimiz daha yüksek olmaktadır.

Eğer evinizde fındık faresi olarak bilinen küçük farelerden var ise kolaylıkla bulabilceğiniz fare yapıştırıcısı ile çözüm arayabilirsiniz. Fare yapıştırıcıları iki türlü olarak satılmaktadır, ilk tür tüp şeklinde küçük bir karton parçası üzerine sıkılarak farelerin geçiş yaptıkları düşünülen güzergahlara bırakılarak farelerin geçiş esnasında yapışmalarını hedefler.ikinci tür ise hazır dikdörtgen kendinden yapışkanlı ve fareyi üzerine çekmesi için özel kokusu bulunan yapışkan tuzaklardır. Bu iki tuzak türünde de küçük fareler için çözüm bulunabilmektedir.

Evde Böcek İlaçlama
Evde Böcek İlaçlama

Diğer büyük farelerde ise yöntem biraz daha farklıdır. Binaların giderlerinde bulunan sıçan türlerinde bilinçsiz ilaçlama ters etki yaratabilir.Fareler koloni halinde yaşayan canlılardır, biri yediği birşeyden zehirlendiği taktirde diğerleri aynı yemeği yemezler akıllılardır. Bu sebepten fare ilaçları yendiği anda etki etmemektedir. Eğer büyük fare probleminiz var ise binanızın dış alanında ve bodrumunda ilaçlama gerekmektedir. Binanızın çevresindeki rögar kapakları açılıp içlerinin ilaçlanması ve bodrumunuzdaki odunlukları yemleme yaparak ilaçlamanız gerekir. Bu ilaçlama için Bayer Rodilon Paste Fare Zehiri gibi fare yemleri konulması gerekir. Fakat bu yemler ÇOK ZEHİRLİ yemlerdir. Çocukların ve diğer canlıların ulaşmaması gerekir. Biizim tavsiyemiz bu şekilde büyük fare probleminiz var ise bakanlık onaylı yetkili ilaçlama firmalarından destek almanız yönündedir.

Evde Böcek İlaçlamanın Faydaları

Yapılan araştırmalara göre yaşam alanlarımızdaki haşerelerin taşıdığı mikroplar yüzünden farkında olmadan bir çok hastalıkla karşı karşıya kalmaktayız.Özellikle sıcak şehirlerdeki hamam böceği ve sinek sorunu bu hastalık taşıma riskini daha da yükseltmektedir.Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yok ise belli aralıklarla evinizi güvenilir ilaçlama firmalarına teslim ederek hem ilaçlama hemde dezenfeksiyon yaptırmanızda sağlığınız açısından çok yarar vardır.Mümkünse yılda 2 kez böceklerin yumurtlama dönemlerinden hemen önce yapılacak ilaçlama ile yıl boyu evinizi dışarıdan  gelebilecek zararlılara karşı korumuş olursunuz. Son zamanlarda yaşanan coronavirus probleminede en güzel çözüm belli aralıklarla evlerimizi dezenfekte etmek olacaktır.


SIK SORULAN SORULAR

Ev İlaçlaması Nasıl Yapılır ?

Ev ilaçlaması ilaçlama yapılacak haşere türüne göre değişmektedir.hamam böceği ve karınca gibi yürüyen haşereler için sıvı kokusuz ilaçlama yapılırken pire,bit ve kene gibi türler için kokulu ilaçlama gerekmektedir.Fare ilaçlaması bunların dışında kalır çünkü fareler kemirgen türlerindendir ve yemleme şeklinmde ilaçlanmaları gerekir.

Evde Pire İlaçlaması Nasıl Yapılır ?

Pireler hızlı üreyen ve kuvvetli canlılardır basit bir ilaçlama ile kurtulmanız zordur.kokulu ilaçlama yöntemi pireler için geçerlidir.Fakat çok hızlı üredikleri için zamanında ve doğru yapılmayan ilaçlama başınıza çok büyük dertler açabilir.

Evde Böcek İlaçlamadan Sonra Temizlik Gerekir mi ?

Temizlik konusu yapılan ilaca göre değişmektedir.Bazı ilaçlar halk sağlığına uygundur ve temizlik gerekmeksizin evi kullanabilirsiniz fakat bazı ilaçlar vardır ki temizlik yapmadan hiçbir yere dokunmamanız gerekir.Bu soruya ilacı aldığınız yer ile görüşüp ilacın kutusunda yazanlarıda okuyarak daha net cevap bulabilirsiniz.

Evde Böcek İlaçlama Sağlığa Zararlımıdır ?

İlaçlama tabikide sağlık açısından çokta faydalı değildir. Evde Böcek İlaçlamada Kullanılan ilaçlarda bulunan kimyasallar uzun süreli solunum sonunda insanlarada zarar vermektedir.eğer ilacı kendiniz yapıyorsanız çok iyi korunmalı mümkünse gözlük ve maske takmadan yapmamalısınız.ilaçlamadan sonra da bir müddet evi boşaltmanız gerekmektedir.

Evde Karınca İlaçlaması Nasıl Yapılır ?

Karıncalar için hem sıvı ilaçlama hem de mama şeklinde satılan ürünler ile çözüm aranabilir. Fakat burada en önemli husus evi temiz tutmaktan geçer. Çünkü karıncalarda da koloni durumu olduğundan yiyecek bulunan yerde hızlı bir şekilde çoğalırlar ve uzun süre bu alanı unutmazlar.

İlaçlama Yapılan Evi Kaç Gün Boşaltmak Gerekir ?

Yapılan ilaca göre farklılık göstermekle beraber genel olarak çok uzun sürelere gerek kalmamıştır. Çünkü yeni nesil ilaçlar bakanlık kontrolünden geçmiş ve halk sağlığına uygun bir şekilde piyasaya sürülmüştür.Bu hususu ilacı aldığınız yer ile net olarak konuşmanızda fayda vardır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu