Çocuk Hastalıkları

En Bilinen 5 Çocuk Hastalığı

En Sık Görülen Çocuk Hastalığı Türleri

Çocuk hastalığı, sıklıkla her ebeveynin üzüldüğü ama yaşanılan durumlardan biridir. Çocuklarda sık rastlanılan hastalıklardan olan bazı önemli hastalıkları açıklayacağız.

Çocuk Hastalığı
Çocuk Hastalığı

Çocuklarda Hastalık Anjin

Çocukluk döneminde her çocuk illaki bu hastalığı geçirmiştir. Çocuklarda hastalık süreci bazen çok ağır bazen de çok hafif geçebilmektedir. Anjin belirtileri arasında yüksek ateş, tükürüğü bile yutamama, boğaz ağrısı ve bazen de ishal ile kendini gösterebilir. Bu yüzden de bademcikler ve lenf dokuları boğaz girişinde tıkanıklığa neden olabilir.

Boğaz ağrısı her çocukta görülebilen sorunlardan biridir. Farklı mikroorganizmalar yüzünden anjin çeşitleri oldukça fazladır. Çocuklarda birden fazla anjin görme durumunda bu hastalık kronikleşme evresine girer.

Çocuklarda Farenjit

Bulaşıcı olan farenjit çocuk hastalıkları konusunda en başı çeken hastalıklardan biridir. Farenjit belirtileri arasında kendini gösteren etkenler öncelikle ateşle kendini gösterir. Daha sonra da burun tıkanıklığı ve akıntı ile devam eder. Sonraki aşamaları ise kulak zarının kızarmasıdır. Çocuk Hastalığı alanında uzman olan doktorlar tarafından çocuğun tam olarak hangi hastalığı öğrenmesi için, mutlaka hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Çocuk Hastalığı
Çocuk Hastalığı

Çocuklarda Bronşit

Bronşit aslında her yaşta da kendini gösteren bir hastalık olmasına rağmen çocuk hastalıkları kategorisinde daha fazla olmaktadır. Bronşit olan bir çocuğun sesi kısılır ve ateşi çok yükselmemektedir. Bazı durumlarda farenjit bronşite çevirebilmektedir. Dolayısıyla bu bir ara geçişi olabilmektedir. Çocuklarda hastalık süreci bazen şiddetlenirken bronşit, ciddi bir şekilde solunum sorununa yol açabilmektedir. Tedavisinde doktorun önerisi ile antibiyotik kullanılabilir.

Çocuklarda Zatürre

Ülkemizde beş ve altı yaş altında zatürre olan kişilerin ölüm nedenlerinden 2. Sırada yer almıştır. Bu nedenle de zatürre enfeksiyonu erken süreçte tanınıp uygun olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Zatürre tedavi edilmediği zaman sonucu ölüme gidebilir. Dolayısıyla mutlaka doktor kontrolü altında bir tedavi uygulanmalıdır. Genel olarak yüksek ateşle kendini gösterir ve akabinde öksürük artar. Daha sonra da solunum güçlüğü başlamaktadır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu üriner sistemlerinde mikropların birikmesi sonucunda meydana gelmektedir. En sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardan biri olan idrar yolu enfeksiyonu her yaşta ve her cinsiyette görülebilme ihtimali fazladır. Bu dönemde sürekli olarak su içilmesi tavsiye edilir. İdrar yolu enfeksiyonunda bakteri, virüs ve mantarlar görülmektedir.

Diğer ÇOCUK HASTALIKLARI için Kategoriyi Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu