Vücut Bakımı

El Bakımı İçin Güzellik Önerileri

El Bakımı İçin Yapılması Gereken Bakımlar

İş hayatında sürekli olarak el sıkışmak ve elleri kullanarak iş yapıldığı için el bakımı oldukça ihtiyaç duyulan bir rutin haline gelmiştir. Özellikle mevsim geçişlerinde elleriniz için yapmanız gereken önemli bakım rutinlerini aksatmayın. Soğuk havalar gelmesi ile beraber uzmanlar, kuruyan ve egzama sorununun artış gösterdiği konusunda uyarılar vermektedir.

Bu yüzden günlük el bakımı rutininizi aksatmamak için çok basit yöntemler mevcuttur. Özellikle pandemi sürecinde girmiş olduğumuz bu dönemde el hijyeni de önemli bir artış göstermiştir. El hijyeni demek el bakımının en önemli parçası demektir.

El Bakımı için öneriler

Bakım Rutininde Güzel Ellere Sahip Olun

Ellerinizi yıkarken mutlaka sabun kullanma ihtiyacı duyuyoruz. Fakat sabun seçimi yaparken de çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden de yumuşatıcı özelliği bulunan el yıkama sıvı sabununu kullanmanız önerilir. Bunun dışında el bakımı;

 • Her el yıkanması rutininden sonra elleriniz için mutlaka nemlendirici kullanın. Nemlendirici kullanmak, ellerinizin ihtiyacı olan nem oranını dengeler ve nem kaybının önlenmesini sağlar. Nemlendirici kullanmasanız da vazelin de oldukça fayda vermektedir.
 • Ellerinizi yıkarken ılık su ile yıkamanız önerilir. Çünkü ılık su kullanmak el çatlaklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Banyodaki sürenizi kısıtladığınız zaman cildinizin nem kaybetmesini önlemiş olursunuz. Banyoda uzun süreli kalmadan işlerinizi hemen halledin ve günlük rutininize geri dönün
 • Nemlendiricinin faydaları için kulak ardı etmeyeceğiniz bu bilgiyi her daim el bakımı için uygulayın; sabah, öğle ve akşam nemlendirici kullanın!
 • Kış aylarında havalar soğuduktan sonra cildimiz çok çabuk kurumaya başlar. Kurumanın sonucunda da sertleşme meydana gelir. Sertleşme meydana gelirse cildimizde çatlaklar oluşur. Elde çatlak oluşumu görüntüsü istenmeyen şeylerden biridir.
 • Krem seçerken içeriği bakımından zeytinyağı ve E vitamininin yoğun olduğu nemlendiricileri kullanmanız tavsiye edilir
 • Temizlik, hayatımızda kaçınamadığımız günlük rutinlerden biridir. Bu yüzden de temizlik yaptıktan sonra ve özellikle de bulaşık yıkadıktan sonra ellerinize eldiven takmayı ihmal etmeyin. Çünkü kimyasal içerikler ellerinizle temas ettiği zaman daha çok zarar görürsünüz. Özellikle eller daha çok kullanılan uzuvlarımızdan biri olduğu için en çok hasar gören yer de ellerimizdir.
 • Soğuk havalarda dışarı çıktığınız zaman öncelikle içi pamuklu olan eldivenleri takarak dışarı çıkın.

El Bakımı tavsiyeleri

El Bakım Maskesi

Limonlu el bakımı maskesi ile ellerinize gereken bakımı uygulayarak daha güzel bir dokunuş yakalayın. Sürekli olarak göz önünde olan eller için limonlu bakım kürü;

El Bakımı Önerileri
El Bakımı Önerileri

Malzemeler

 • Yarım tatlı kaşığı limon yağı
 • 1 tane limonu ikiye ayırın ve kestiğiniz limonun yarısı (1/2 limon)
 • Yarım tatlı kaşığı lavanta yağı

Uygulama

Limonlu el bakımı kürü için yukarıda verilen tüm malzemeleri karıştırın. Kıvama gelene kadar iyice karıştırdıktan sonra bu kürü ellerinizi ovuşturarak iyice yedirin. Haftada 2 veya 3 defa uygulamayı ihmal etmeyin. Bu limon kürü sayesinde el bakımı oldukça kolaydır. Ayrıca ellerinizin gözle görülür bir biçimde güzelleşmiş olduğuna şahit olacaksınız.

 

Genital bölge beyazlatma İçin Konumuzu Ziyaret Edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu