Cilt Bakımı

Diş Macunu Maskesi

Diş Macunu Maskesi İle Siyah Noktalardan Kurtulmak

Diş macunu maskesi yapımını anlatmadan önce bazı noktalara değinmek istiyoruz. Cildin bakımsızlığı ve düzensiz yaşam tarzı cildimizin zarar görmesine neden olur.

Siyah noktalar tanımlanırken aslında tıkanmış kıl folikülleri olarak isimlendirilir. İçinde çok fazla yağ, bakteri ve ölü deri bulunmaktadır.

Cilt bakım önerileri arasında siyah nokta çıkmadan onun önüne geçebilmek ve alınan tedbirlerin uygulanmasıdır.

Size uygun olan bir diş macununu seçtikten sonra işleme başlamalısınız. Unutmayın ki seçeceğiniz diş macununun beyaz olması ve jel olmaması gerekir.

Diş Macunu

Siyah nokta temizleme işlemi için kullanılan diş macunu, siyah noktalardan ve sivilcelerden cildinizi arındırır.

Diş macunu maskesi kullanırken bazı yararlardan faydalanırsınız. Bunlardan en önemlisi gözeneklerinizin enfekte olan kısımlarının kurumasına yardımcı olur ve sizi siyah noktalara karşı korur.

Diş Macunu Maskesi Uygulanışı

Diş macunu maskesi uygulamasına geçmeden önce yüzünüzü yıkamalısınız. Çünkü cildinizin temiz olması cilt bakım rutininde oldukça önem taşır.

Yüzünüzü yıkayıp durulamaya başladıktan sonra diş macununu siyah noktalardan etkilenmiş olan bölgelere sürün. Özellikle T bölgesi denilen alanda siyah noktalar çok daha fazladır.

Bir kat diş macunu sürdükten sonra peeling etkisi yaratması açısından öncelikle kurumasını bekleyin Diş macununu uyguladığınız bölgelerde bekletip kuruduktan sonra peeling yapmaya başlayabilirsiniz.

Yani siyah noktaların gözeneklerden çıkması için siyah nokta temizleme işleminde kuruyan diş macununu nazik bir şekilde ovuşturun. Ovuştururken de cildinize yayın. Yani peeling yapın.

Alternatif çözüm olarak diş macunu maskesi sürerken parmaklarınızı kullanmayın. Bunun dışında sürme esnasında badem yağı ya da zeytinyağına batırılmış olan bir bez yardımıyla da sürebilirsiniz.

Macun Maskesi
Macun Maskesi

Diş Macunu ve Tuz Maskesi

Siyah nokta temizleme için daha hızlı bir sonuç almak istiyorsanız başka önerimiz de var. Mevcut tarife çözücü olan tuzu da ekleyerek diş macunu ve tuz maskesi yapabilirsiniz. Diş macunu ve tuz maskesi;

 

 • Yüzünüzü yıkayıp kuruladıktan sonra diş macunu ile tuzu birbirine karıştırın.
 • Eğer çok koyu bir kıvam oluştuysa içine birkaç damla su ekleyebilirsiniz
 • Bu karışımı ovaladıktan sonra yüzünüze sürün ve yaklaşık olarak 5-10 dk bekletin
 • Daha sonra da yüzünüzü ılık su ya da tercihe göre soğuk su ile yıkayabilirsiniz.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra da nemlendirici sürebilirsiniz

Siyah Noktaları Engellemek İçin Öneriler

Siyah nokta temizleme işlemlerini sitemizde farklı tarifler deneyerek de yapabilirsiniz. Diş macunu maskesi ile yapılan siyah nokta temizliği işleminden sonra bir daha siyah nokta oluşmaması için ne yapmalısınız? İşte öneriler;

 • Yüzünüzü günde en az 2 defa yıkamalısınız
 • Yüz temizleyici kullanacaksanız öncesinde cildinizi mutlaka yıkayın. Bunun için ılık su ile yüzünüzü yıkayarak gözeneklerinizin açık olmasını sağlamalısınız. Bunun yanı sıra buhar banyosu da yapabilirsiniz.
 • Yüzünüzün yıkanması işlemi bittikten sonra da yüzünüze nemlendirici sürerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz
 • Her gün mutlaka güneş kremi kullanmalısınız
 • Yoğun bir aktivite sonrasında eğer terlediyseniz mutlaka yüzünüzü yıkayın
 • Sürekli olarak yüzünüze dokunarak yağ, kir ve mikroorganizma oluşmasına davetiye oluşturursunuz
 • Haftada en az 1 defa yüzünüze peeling uygulamalısınız
 • Makyaj ürünleri kullanırken mutlaka yağsız veya mineralli olanlarını tercih edin.
 • Ayrıca makyaj malzemelerinizi ve makyaj fırçalarınızı mutlaka yıkayın. Bunun için sitemizde bulunan makyaj malzemesi temizleme yazısını mutlaka okuyun
 • Bol bol su içerek cildinizin nemli durmasını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu