Güzellik

Diş Beyazlatma’da 9 Yöntem

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Teknikleri


Diş Beyazlatma Günlük yaşamda ağız ve diş sağlığımıza ne kadar dikkat edersek edelim yine de günlük olarak tükettiğimiz besinler, daha çok diş sararmasına neden olmaktadır. Beyaz dişler, güzel ve özgüvenli gülüşleri beraberinde getirir. Evde diş beyazlatma yöntemi oldukça yaygın olmakla birlikte, aynı işlemi cerrahi yöntemle diş doktorunda da yaptırabilirsiniz. İnsanlar, gülüşleriyle etrafa güzellik saçarlar. Gülmenin en önemli ayrıntısı da güzel ve beyaz dişlerdir.

Evde Beyazlatma Yöntemleri


Evde, ağız ve diş bakımınızı düzenli olarak yaptığınızda bakımlı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Öncelikle günde en az 2 sefer dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemelisiniz. Beyaz dişler için her fırçalama en az 2 dakika ve en fazla 3 dakika olmalıdır. Eğer dişlerinizi düzenli fırçalayanlardan değilseniz diş temizleme yönteminin ilk aşaması, dişlerin düzenli olarak fırçalanmasından geçer.

Elma Sirkesi ve Karbonat


Ağız içindeki bakterileri yok eden elma sirkesi, karbonatla birleştirildiği zaman muazzam bir etkiye sahiptir. Diş temizleme etkisine sahip olan karbonat ve elma sirkesi karışımını hazırlamak için öncelikle 1 çay kaşığı karbonatı birkaç damla elma sirkesiyle karıştırın. Bu karışımı macun kıvamına gelinceye kadar iyi bir şekilde karıştırın ve diş macunu gibi diş fırçasına sürerek dişlerinizi fırçalayın.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Karbonat ve Limon


Diş temizleme yöntemlerinden bir diğeri de limon suyunu bir çay kaşığı karbonatın içine sıktıktan sonra köpürtene kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra da temiz bir diş fırçası yardımıyla karbonat ve limonu dişlerinize uygulamaya başlayın. Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit sayesinde Diş temizleme işlemi yapılırken, bu yöntemi haftada 1-2 defa yapmanız önerilmektedir. 

Karbonat


Karbonat, Diş temizleme için en sık kullanılan yöntemlerdendir. Tariflerde verildiği gibi karbonatı yardımcı maddelerle kullanabileceğiniz gibi tek başına da kullanabilirsiniz. Dişlerinize sadece karbonat uygulamanız diş beyazlatma için olumlu sonuçlar verecek ve diş renginizin açılmasına yardımcı olacak. Haftada 3 defa uygulanan karbonatla diş beyazlatma yöntemini ıslak diş fırçasının üzerine bir miktar 

Muz Kabuğu


Muzun potasyum, manganez ve magnezyum açısından zengin içeriği, muz kabuğunun da diş parlatma yöntemi olarak kullanılmasını kanıtlar. Evde diş beyazlatma yöntemlerinden biri olan Muz kabuğuyla dişleri beyazlatma işlemini temiz dişlerin üstüne yapmalısınız. Dişlerinizi 2 dakika boyunca muz kabuğuyla ovduktan sonra temiz bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayın ve farkı görün.

Çilek


Diş yüzeyinde oluşan plakları ortadan kaldıran çileğin içerisinde malik asit vardır. Lif bakımından oldukça zengin olan çileğin dişe faydası; ağız içini temizler ve bakterilerden koruyarak ağız sağlığını korumaya alır. Kullanım önerilerinden biri de çileğin püre haline getirilerek diş fırçasının üzerine konulması ve çok bastırmadan dişlerin fırçalanmasıdır.

Beyazlatma Macunu


Diş temizleme yöntemlerinden bir diğer seçenek de dişi beyazlatma macunları kullanımıyla mümkündür. Karbonatın Diş Beyazlatma üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Karbonatın labaratuvar ortamında belirli kıvamlarda kullanılarak diş yapısına uygun bir macun kullanmak istiyorsanız karbonatlı diş macunu doğru bir seçenek olabilir.

Karbonatlı Diş Macunu


Diş macunu içine katılan karbonat, ağız içerisinde bulunan pH seviyesini yükselterek ağız içinde daha düşük oranda asidik seviye ortamı oluşmasını sağlıyor. Dolayısıyla bu da bakterilerin ağızda çoğalmasını engeller. Toz karbonatın doğal diş beyazlatma özelliği sayesinde etkisi yaygındır. Dolayısıyla karbonatlı diş macunu dişlerde oluşan lekelere karşı koruma sağlayarak beyaz gülüşlere sahip olmanızı sağlar. Karbonatlı diş macununu diğer macunlardan ayıran özellik, içerisinde florür içermemesidir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla tercih edilmektedir. Karbonat içeren diş macunu, içerisinde florür bulundurmamasından dolayı çocuklar için de rahatlıkla kullanılabilir.

Cerrahi Beyazlatma Yöntemleri


Diş rengi beyaza yakınsa ve tonunu biraz daha açtırmak istiyorsanız Diş temizleme yöntemlerinden ev tipi beyazlatma ya da lazer tipi beyazlatma uygun bir seçenek olabilir.

Fakat dişler çay, kahve ve sigara gibi etkenlerden dolayı lekelenme ve koyulaşma durumlarına maruz kaldıysa cerrahi işlemlerde en etkili yöntem kombine Diş Beyazlatma işlemidir. Diş doktorunuzdan size uygun olan diş beyazlatma yönteminin hangisi olacağını öğrenebilirsiniz. Temizleme işleminde dişlerin yüzeyinde bulunan gözenekli mine ve dentin yapılarında oluşan organik ve inorganik maddelerle birlikte diş beyazlatma jelleri yoluyla giderilmesi işlemi, cerrahi Diş Beyazlatma yöntemidir.

Beyazlatma Süresi


Diş Beyazlatma işleminden sonra dişin yüzeyinde oluşan renkler bir süre sonra kaybolmaya başlar. Bu süre zarfında çay, kahve, kola, şarap vb. gibi dişlere renk verecek olan içeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca sigara kullanımı da Diş Beyazlatma işleminden sonra dişlerin eski formuna dönüşmesini tetikler. Sigara kullanan kişinin kullanım miktarına göre 6 ay- 1 yıl arası kullanılabilir. Üstelik 4 ila 6 ay arasında 1-2 seansla Diş Beyazlatma işlemi desteklendiğinde beyaz dişleriniz kalıcı hale getirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu