Anne - Çocuk

Çocuklarda Yüksek Bağışıklık İçin Diş Sorununa Dikkat !

Çocuklarda Yüksek Bağışıklık İçin Diş Sorununa Dikkat !

Okullarda, uzaktan eğitim başladı, 1 Mart’tan itibaren ilkokullar başta olmak üzere, kademeli bir formda yüz yüze eğitime geçilmesi planlanıyor. Çocukların okul sıralarına kavuşması için kalan bu 15 günlük vakit, sıhhat denetimlerinin tamamlanması için büyük bir fırsat. Zira aylardır eğitimlerini online sürdüren çocuklar, yüz yüze eğitime geçtiklerinde, eksiklerini tamamlamak için ağır bir programla karşı karşıya kalacaklar ve derslerinden geri kalmamaları için hasta olmamaları çok değerli. İşte bu noktada, diş hastalıkları, çocukların hayatlarını derinden etkileyen sıhhat sıkıntıları ortasında birinci sıralarda yer alıyor.

Yüksek Bağışıklık

Kesinlikle tedavi edilmeli

Çocuklarda diş problemlerinin pandemi devrinde arttığına dikkat çeken Diş Tabibi İstek Yalnız Zogun, bu periyotta yetişkinlerin yanı sıra çocukların da bütün alışkanlıklarının, disiplinlerinin değiştiğini belirtti.

“Okullar açık olduğunda sabah kalkıp diş fırçalayıp okula gidiyorlardı lakin artık çocukların diş fırçalama alışkanlıkları da sekteye uğradı. Münasebetiyle çocuklarda diş çürükleri artmaya başladı” diyen Zogun, çocuklarda diş bakımının hayati ehemmiyet taşıdığını söyledi ve ekledi: “Çünkü çocukların beslenmesi çok kıymetli. Her şey ağızdan geçiyor o nedenle çiğnemeleri, ağız hijyenleri çok kıymetli. Hasebiyle ağızda olan bir çürük çocuğun hem yemek yemesine mani olacağı hem de bakteri oluşumunda tesirli olacağı için kesinlikle tedavi edilmesi gerekir.”

Koronavirüsten korunmak için ağız ve burnun kritik ehemmiyete sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Ağız içi sıhhatinin ve hijyeninin kıymetinin farkına vardığımızı lisana getiren Zogun, “Bu çocuklar için çok daha değerli. Zira büyüme ve gelişim devrinde, çürük diş büyük bir sorun. Çocuk, ağızda çürük varsa çürük olmayan tarafta yemeye başlayacak, çene ve eklem gelişimi de buna nazaran şekillenecektir” diye konuştu.

Yüksek Bağışıklık
Yüksek Bağışıklık

Yüksek Bağışıklık etkiliyor

Çocukları, büsbütün süt dişlerine sahip olanlar, karışık dişlenme devrindekiler ve artık karışık dişlenmeden çıkıp 12 yaşın üzerinde çocukluktan erişkinliğe geçen gruptakiler olmak üzere üçe ayırdıklarını belirten Zogun, büsbütün süt düşü olan çocuklarda çürüklerin çok süratli ilerlediğine dikkat çekti.

“Süt dişinde çürük, bir damla başladığında yetişkinlerdeki üzere yavaş ilerlemez. Bir yetişkinde, 3 yılda çürük derinleşiyorsa çocuklarda 6 ayda derinleşir ve alttan çıkacak dişe de ziyan verir. O nedenle çocukların çürük denetimlerinin kesinlikle yetişkinlere nazaran çok daha sıklıkla yapılması gerekir.” diyen Zogun, “Bu devirde çocukların çürüğü olmasa bile bir doktor denetiminden geçip esirgeyici tedbirlerin alınması lazım. Klinikte yapılan lazerle flor uygulamaları, fissür örtücü dediğimiz dişlerin üst yüzeyindeki girinti, çıkıntıların rehabilite edilmesi, tedavi edilmesi ve çürük oluşumuna mahzur olunması, ağız hijyeninin kalitesinin artırılması üzere uygulamalarla kollayıcı diş hekimliği uygulamaları kesinlikle yapılmalı.” ihtarında bulundu.

Yüksek Bağışıklık

Okullarda yüz yüze eğitim başladığında birikmiş dersler ve toplumsal sebeplerle çocukların sıhhat denetimleri için vakti olamayacağını vurgulayan Zogun, o nedenle kalan 15 günlük periyotta kesinlikle ağız ve diş denetimlerinin yapılması gerektiğini söyledi.

Ağız içi çürük yahut diş etine bağlı enfeksiyonların çocukların gelişiminde tesirli olduğunu, enfeksiyonun bağışıklık sistemini de düşürdüğünü belirten Zogun, bağışıklığın düştüğünün de yeniden ağızdan anlaşılabildiğini, bunların müdahalesinin yapılması için de doktor denetiminin gerektiğini vurguladı.

“Karantina, pandemi derken yaklaşık bir yıl geçti. Bir yıldır tabip denetimi görmeyen çocuklar, kesinlikle diş tabibi denetimine götürülmeli. Zira iskelet gelişimi için kıymetli. Ağızda tek taraflı çiğneme, çürük, çürüğün alttaki daima dişe yansıması, ileriye yönelik çok daha komplike problemlere neden olabilir” diyen Zogun, çocuğun ortodontik tedaviye gereksinimi varsa bunun tespit edilebileceğini, hatta vaktinde tespit edildiğinde, birtakım çocuklarda tel tedavisine gereksinim kalmadan gerekli tedbirlerin alınabileceğini söyledi. Yüksek Bağışıklık

Yetişkinler üzere çocukların da estetik tasaya sahip olduğuna dikkat çeken Zogun, görselliğin çocuk yaşlarda da çok kıymetli olduğunu hatırlatarak, “Ön dişlerde çürükler oluşmuşsa bunlar kesinlikle tedavi edilmeli. Zira esasen pandemi devrinde ruhsal olarak herkes sıkıntı bir süreç yaşadı. Buna estetik korku da dahil olmamalı. O yüzden bu türlü bir çürük sorunu varsa tedavi edilmeli” dedi.

Yüksek Bağışıklık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu