Anne - Çocuk

Çocuklarda Lisan tahsili

Bütün çocuklarda lisan oyun oynamayı çok sever ve bu oyun vakitleri öğrenmenin en eğlenceli ve kalıcı gerçekleştiği çok Kıymetli vakitlerdir. Oyunlar, çocuklarımıza yabancı lisanda yeni kelamlar kullanarak pratik yapabilecekleri ve kenlisanerini özgürce tabir edebilecekleri cümbüş dolu, rahat bir ortam sunar.

çocuklarda lisan

Çocuklar için cümbüş faaliyetlerine katılmak, lisan ve irtibat maharetlerini geliştiren, Çocuklarda Lisan  özgüven kazandıran, arkadaşlıkları kuvvetlendiren etkili bir yoldur. İşte bu nedenle biz de sizler için BÜMED MEÇ Okulları Yabancı Lisanlar Koordinatörü Berna Özerdem’den uzaktan eğitim periyodunda çocukların yabancı lisan tahsilini desteklemek ve motive etmek için ailelere oyun ve aktivite tekliflerine yer verdik.

Çocuklarda Lisan

Kelam oyunları (Word games): Kelam oyunlarıyla çocuklarınızın kelam dağarcığını genişletip, onların seslere ve harflere odaklanmasına, okuma, yazma ve heceleme için muhtaçlık duydukları maharetleri geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. İşte bu konuda destek olabilecek birtakım kelam oyunları:

HayvHatıra sav et (Guess the animal): Çocuklara bir kelam verin ve o kelamla kafiyeli olan bir hayvHatıra varsayım etmelerini sağlayın. “Mat-bat, dig-pig, box-fox…” üzere.

I spy: Kelam öğretiminde çok sık oynatılan epey Yalın ve eğlenceli bir oyundur. Yakınınızda bulunan bir nesnenin birinci harfini söyleyin ve o nesnenin ne olabileceğini sav etmelerini sorun.

Bir kelam üret (Make a word): Plastik harfleriniz, mıknatıs harfleriniz veyahut harf bloklarınız varsa, bu oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Büyük yaştaki çocuklarla zihinsel olarak veyahut kâğıt ve kalemle de oynanabilir. Çocuğunuza birkaç harf verin ve bu harflerden kelamlar çıkarmalarını isteyin.

Kelamları çözün (Unscramble the words): Çocuklar için hakikaten düşünmelerini sağlayacak Basit bir kelam oyunu. Bir kağıda kelam listesi yazın, lakin yazarken harf sırasını karıştırın.
Çocuğunuzun harflere bakmasını ve kelamın ne olduğunu kestirim edip bulmasını isteyin. Epey rekabetçi bir kelam oyunu olmakla birlikte çocuğunuzun zihnini ziyadesiyle meşgul edecektir.

Kategorilere ayırma (Scattergories): Bu çocukların çok sevdiği bir oyundur. Düz bir kağıdın üstüne bir tablo çizin ve tablonun bir tarafına kimi kategoriler (örneğin “bitki -plant”, “isim-name”, “hayvan-animal”, “yiyecek-food”) yazın ve üst kısmına alfabe harfleri yazın. Alfabenin tamamının olması gerekmez. Gaye, her harf ve kategori için bir kelam düşünmeye çalışmaktır.

Hikayeler (Stories): Çocuklar parlak renkler ve ilgilerini çeken fotoğraflar içeren kitapları severler. Fotoğraflara birlikte bakarak kelamları söyleyin.Çocuklarda Lisan Bir süre sonra, “Bu nedir?” diye sorarak onları kelamları söylemeye teşvik edin. Kıssaları dinlemek de okumak kadar etkilidir. Bu sayede İngilizce sesleri ve ritimleri pekiştirmiş olurlar.

Kitap okumak daha büyük çocuklarla sohbet etmenin şahane bir yolu olabilir. En sevdikleri karakterleri tAnım etmelerini, hikayeden niçin zevk aldıklarına dair nedenler vermelerini ve kıssayı özetlemelerini isteyebilirsiniz. Çocukların okudukları kitapları kaydettikleri bir okuma günlüğü tutmak yazma maharetlerini geliştirirken, tıpkı vakitte onlara İngilizce olarak kaç kitap okuduklarına dair bir muvaffakiyet hissi verir.

Müzikler (Songs): Müzikler, çocuklarınızın İngilizcelerini geliştirmeleri için en düzgün yollardan biridir. Rahatlatıcı ve eğlenceli olmaları sebebiyle çocukların İngilizcesine daha rahat destek olabilirsiniz. Müzikler, İngilizceyi Anlamya ve akıcılığın artmasında da etken bir rol oynar. Çocuklarda Lisan  Kelam hazinesi bakımından varlıklı oldukları için Amerikan veya İngiliz aksAnıyla söylenen kelamları duymAnın harika bir yoludur. Akılda kalan müzikler çocuğunuzun lisandaki akıcılıklarını artıracak, kelamları ve cümleleri daha Basit ezberlemelerine yardımcı olacaktır.

Tekerlemeler (Tongue twisters): Tekerlemeler, çocuklarınıza kelamların gerçek telaffuzlarını öğretmenin bir öteki eğlenceli yoludur. Basit olanlarla başlayın ve dert olanlara hakikat ilerleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu