Anne - Çocuk

Çocuklara Sorumluluk Hissini Kazandırmak

Çocuklara Sorumluluk Hissi

Neredeyse her anne babAnın isteği sorumluluklarının ayrımında olan çocuktur. Hiçbir çocuk ise doğuştan sorumsuz dünyaya gelmez. Sorumluluk duygusu; insAnın aile hayatında erken çocukluk periyodunda anne-babası tarafından öğretilerek kazandırılır. Bu devirde meskende aşılanmayan sorumluluk okul hayatını da zorlaştıracaktır. Çocuk yürümeye ve Basit komutlarınızı Anlamaya başladığında bu duyguyu aşılayabilirsiniz.

Bilhassa son vakitlerde sıkça rastladığım yeme sorunundan yola çıkabiliriz. 2-3 yaşına gelmiş olmasına karşın yemeği annesi tarafından ekran karşısında yedirilen birçok çocukla karşılaşıyorum. Aslında 12-18 ay ortasında çocuk pek çok motor hareketini yapabilir.

Çocuklara Sorumluluk Hissi
Çocuklara Sorumluluk Hissi

Bu süreçte tutma ve kavrama yeteneği uygunca gelişecektir. Kendi yemeğini yemesi için çatal-kaşık kullAnımına müsaade edebilirsiniz. Sizlerin anne-babalık misyonu olarak düşünüp uyguladığı pek çok davrHatıraş aslında çocukların sorumluluk alma yetisinin önündeki en büyük mani.. Pekala sorumluluk hissini kazandırmak için neler yapabiliriz?

Öncelikle çocuğun yaş, kabiliyet ve gelişim periyotlarına hakim olmalıyız. Kendi öz bakımını severek yapması için neleri severek yaptığını gözlemleyebilir, ona uygun vazifeler verebilirsiniz. ayrıyeten çocuğumuzun sorumluluk sahibi davrAnışlar sergilemesini istiyoruz lakin biz o denli miyiz? Unutmayın çocuk duyduğunu değil, gördüğünü uygular. Çocuklar aynamız üzeredir ve bize davrAnışlarımızı yansıtırlar.

Çocuklara Sorumluluk
Çocuklara Sorumluluk

 

Çocuklarda Yüksek Bağışıklık İçin Diş Sorununa Dikkat !

Bir öbür nokta ise; yaşına uygun misyonlar vermek diyebiliriz. Örneğin 2 yaşındaki çocuğun odasını toplamasını bekleyemezsiniz ancak oyuncaklarını yerine koyabilir. Yalnızca yaşını değil, karakteristik özelliklerini de dikkate almakta yarar var. Yaşına uygun misyonları seçip komut vermekle bitiyor mu derseniz.

Elbette hayır. Öz inancını desteklemelisiniz. cüdamında olmadan söylediğiniz sözlerle öz itimadını baltalıyor olabilirsiniz. Mesela; ‘dur senin cAnın acır, sen yapamazsın, ben yaparım, dikkat et düşersin..’ üzere sözlerle yapabileceği işleri elinden almamalısınız. ırakyeten bu cümleleri sıkça kullanmak kendisini yetersiz hissetmesine neden olacaktır.

Çocuklara Sorumluluk Hissi Kazandırmak
Çocuklara Sorumluluk Hissi Kazandırmak

Bu da çocukta ileriki periyotta içe kapAnıklık, öz güvensizlik oluşturabilir. Son olarak motive etmek sorumluluk hissini geliştirecektir. Ona söylediğiniz işi yetişkin üzere yapamamasını olağan karşılayın. HariKası beklerseniz motivasyonu düşecektir. Yapabildiği kadarını takdir edin. Memnuniyetinizi yüzüne sevgi ve şefkatle lisana getirmeniz onu motive edecektir. Unutmayın onları hayata hazırlıyoruz. Yol gösterici olmak, ışık tutmak için evvel sizlerin ışık saçması gerekir. Bunu da aşağılayıcı, çok muhafazacı yahut buyruk kipleri kullanarak yapamazsınız. Sıhhatle kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu