Anne - Çocuk

Çocuk gelişiminde Evcil hayvan’ın ehemmiyeti nedir ?

Çocuk gelişiminde Evcil hayvan

Çocuk gelişiminde Evcil hayvan
Çocuk gelişiminde Evcil hayvan

Evcil hayvanı keşfetmek ve öğrenmek üzerine yaratılmış çocuğun sağlıklı gelişimine katkı sağladığını biliyor muydunuz? Daima hareket eden, insanlardan ayrımlı form ve özelliklerde olan bu sempatik dostlarımız bebek ve çocukların ilgisini çeker. Ona dokunmak için heyecanlHatırap, hareket halinde olduklarını sizlerde gözlemleyebilirsiniz. Hatta aşikâr bir vakit sonra şayet konuşma devrindeyse sizden evvel evcil hayvAnıyla konuşmaya çalışacaktır. Çocuğun duygusal, zihinsel, lisan gelişimi üzere pek çok alAnına olumlu katkı sağladığı bilinmektedir.

Bu katkıları kendi içinde biraz açmak istiyorum. En başta sorumluluk hissine değinelim. Bir çocuğun sorumluluk hissinin gelişmesi hem kendi ömrünün kalitesi hem de toplumsal rolünün sağlam olması açısından son derece Değerlidir. Çocukluk çağında başlatılmayan duyguyu ise sonradan vermek sıkıntı olacaktır. Evcil hayvHatıranızın paklık, beslenme, dışarı çıkarılması üzere muhtaçlıklarını çocuğunuzla paylaşabilirsiniz. Böylelikle sorumluluk şuuru gelişecektir. Gelişen sorumluluk duygusu ise okul devrinde akademik hayatına dahi yansıyacaktır.

Çocuk gelişiminde Evcil hayvan

Çocuk gelişimi
Çocuk gelişimi

Bir diğer katkısı ise empati ve merhamet hisleridir. Bakımı ve beslenmesinde çocuğa verilen sorumluluklar bu hislerin gelişmesini sağlar. Son vakitlerde medyada insanların kan donDurucu haberlerini okuyoruz. Hepsinin esasinde empati ve merhamet hislerinin yoksunluğu yatmakta.. Lakin çok Yalın bir adımla bu hisleri gelişmiş çocuklar yetiştirmek mümkün. Kendisindeki gereksinimlerle evcil hayvAnının gereksinimlerini vakitle bağdaştırıp empati kuracak ve bakımını zevkle yapacaktır.

Bir öbür günümüz sorunu ise gerilim idaresini sağlayamayan çocuklarımız.. Hayvanların hayatımıza kattığı hoşluklardan biri de sakinleşme ve rahatlamadır. Araştırmalara nazaran kedinin hırlama sesi sakinleştirici bir tesire sahip. ırakyeten köpekle oynanan oyunlar ise negatif enerjiyi atmamıza ve vücudumuzu geliştirmemize yardımcı olacaktır. Son olarak irtibat özelliklerine değinmek istiyorum. Çocuğun diğer bir canlıyla kurduğu bağ, bağlantı hünerlerini geliştirecektir.

Çocuk gelişiminde Evcil hayvanın önemi
Çocuk gelişiminde Evcil hayvanın önemi

Zira beşerlerle yalnızca konuşarak bağlantı kurabiliyorken, evcil hayvHatırayla öbür teknikleri denemek ve oluşturmak zorunda kalır. Bu Durumda sözel, bilişsel ve duygusal alanları müspet tarafta tesirler. Şayet aklınızda konutunuza evcil hayvan almak üzere bir fikir varsa tereddüt etmeden almAnızı öneririm. Lakin aldığınız hayvanların sizinle bağ kurduğunu unutmayalım ve lütfen onları geri sokağa bayrımayalım. Lisanerseniz hayvan barınaklarından da sahiplenebilirsiniz. Sıhhatle kalın..

En Bilinen 5 Çocuk Hastalığı için Konumuzu Ziyaret Edin!

 

Çocuk gelişiminde Evcil hayvan

Çocuk gelişiminde Evcil hayvan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu