Cinsel Sağlık

Cinsel isteksizliğin sebebi Pandemi !

Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Dilek Sarıkaya, pandemi sürecinden etkilenen cinsel hayatla ilgili değerlendirmede bulundu.

Cinsel isteksizliğin sebebi Pandemi sürecinin, olağan rutini, işleri, seyahatleri ve toplumsallaşma becerilerdeki değişiklikler dahil olmak üzere birçok taraftan hayatı etkilediğini söyleyen Dr. Dilek Sarıkaya, pek çok insanın bu süreçte sıkılmış, korkmuş ve üzgün hissettiğini kaydetti.

Cinsel isteksizliğin sebebi

Cinsel isteksizliğin sebebi
Cinsel isteksizliğin sebebi

Gerilim cinsel isteği azaltıyor

Bu durumun doğal olarak bireylerin cinsel davranışlarında, ilgilerinde, bağlantılarında ve hatta bedenlerinde bile kendini gösterdiğini anlatan Dr. Dilek Sarıkaya, pandemi sürecinde pek çok insanın daha yüksek seviyede gerilim ve tasa yaşadığını, bunun da aslında beynimize tehlikede olduğumuz bildirisini gönderdiğini lisana getirerek “Tehlikede olduğumuzda, evrimsel bir bakış açısıyla seks yapmak nadiren düzgün bir fikirdir. Gerilim nedeni ile kortizol düzeylerinin artması, cinsel isteğin azalmasını kaçınılmaz bir hale getiriyor. Bu nedenle pandemi sürecinin cinsel hayat üzerine biyolojik ve hormonal bir tesiri olduğundan da bahsetmemiz mümkün” diye konuştu.

Pandemi süreci ile birlikte konuttan çalışmaya başlamanın, tüm vakti bir ortada geçirmenin, çocukların gün uzunluğu meskende olmasının, meskenden çalışırken mesai müddetlerinin artmasının, yemek ve uyku saatlerinin bile değişmesinin, hem ferdî alan ve mahremiyet ile ilgili sıkıntılar yaşanabilmesine neden olduğunu kaydeden Dr. Dilek Sarıkaya, şunları söyledi:

“Bu durum da cinsellikten kaçınmaya, hem de şahsî bakımın azalması ve uyaran eksikliğine bağlı cinsel isteğin azalmasına yol açtı. Birlikte yaşamayan partnerlerin karantina ve toplumsal aralanma nedeni ile bir ortaya gelememesi, nizamlı partneri olmayan bireylerin ise bulaş telaşı ve güvensizlik nedeni ile cinsel aktiviteden kaçınması da cinsel ömrü etkileyen faktörler ortasında sayılabilir.”

Cinsel isteksizliğin sebebi
Cinsel isteksizliğin sebebi

Cinsel isteksizliğin sebebi Cinsel bağ isteği düştü

Pandemi sürecinin cinsel hayat üzerine tesirlerini araştıran birtakım çalışmaların insanların salgın sırasında daha az seks yaptığını ve birçoğunun cinsel hayat kalitesinde bir düşüş yaşadığını bulduğunu aktaran Dr. Dilek Sarıkaya, “Genel olarak cinsel isteğin ve cinsel aktivite sıklığının azaldığından bahsetmemiz mümkün. Bununla birlikte, beş şahıstan biri pandeminin başlangıcından bu yana yeni cinsel aktiviteler denediğini de bildirdi. Öte yandan karantina süreci ve meskende kalma üzere gerilimin ağır olduğu bu süreçte insanların güzel vakit geçirmek, anksiyeteyi azaltmak ve gerilimle başa çıkmak ismine cinsel aktivite sıklığını arttırdıklarına yönelik araştırma sonuçları da mevcut” halinde konuştu.

İnsanların pandemi sürecinde gerilime verdikleri reaksiyonları kadın ve erkek ayrımından çok kişisel farklılıklar olarak ele almak daha yerinde olacağını söyleyen Dr. Dilek Sarıkaya, “Bu süreçte birtakım şahıslar cinselliğe olan ilgisini büsbütün kaybederken, kimileri cinselliği irtibatta kalmak ve tasayı azaltmak için başa çıkma sistemi olarak kullanabilirler. Eşler ortasındaki bu farklılıklar bu periyotta daha bariz hale gelip cinsel istek uyuşmazlığı riskini arttırabilir” dedi.

Cinsel isteksizliğin sebebi

İrtibatı güçlendirin

Sağlıklı ve keyifli bir cinsel hayat için cinsel irtibatın büyük değer taşıdığını belirten Dr. Dilek Sarıkaya, bağ memnuniyetinin ve cinsel tatminin birbirini karşılıklı olarak etkilediğini lisana getirdi.

 

Pandemi sürecinde konutta kalım müddetlerinin artması, mesken içi sorumlulukların paylaşımında yaşanan uyuşmazlıklar, şahsî alan gereksiniminin artması ve bu gereksinimin karşılanamaması üzere birtakım meselelerin bağlantı meselelerini tetikleyip çatışmaya yol açabildiğini tabir eden Dr. Dilek Sarıkaya, bu üzere durumlarda eşler ortası yeterli irtibatın sorunun tahlilinde kıymetli bir anahtar olacağını vurguladı.

Dr. Dilek Sarıkaya, “Sorunu tespit edip tahlil odaklı yaklaşmak, tek başlarına tahlil üretemedikleri takdirde, çift danışmanlığı almak yerinde olacaktır. Ek olarak cinsel isteğin azalmasında kişinin depresif ya da ağır korkulu hissetmesinin de kıymetli ölçüde tesirli olduğunu biliyoruz. Eşlerden biri yahut her ikisinin de ağır dert ve depresyon üzere yakınmalarının olması halinde bir psikiyatri uzmanından yardım almaktan çekinmemelerini önerebiliriz” diye konuştu.

Dr. Dilek Sarıkaya, daima meskende olmak ve ferdî bakımın azalması, ömrün rutine binmesi ve monotonlaşma, toplumsallaşmanın azalmasına bağlı olarak uyaran eksikliğinin olması, tıpkı konutta yaşansa da cinsel etkileşim ve irtibatın azalması ya da farklı konutlarda yaşayan partnerlerin pandemi dolayısı ile bir ortaya gelme sıklığının azalmasının da cinsel isteğin ve cinsel aktivite sıklığının azalmasına yol açabileceğini lisana getirdi.

Dr. Dilek Sarıkaya, çiftlere tavsiyelerini şöyle sıraladı: “Bu noktada cinsel çeşitliliğin arttırılması (cinsel içerikli konuşmalar, mesajlaşmalar ve flörtleşmeler, cinsel fantazilerin paylaşılması, yeni konumlar denenmesi, erotik içerikli video/film seyredilmesi, cinsel oyuncakların kullanılması vb.) cinsel istek ve uyarılmanın ve cinsellikten alınan doyumun arttırılmasına yardımcı olacaktır. Bu tekniklere karşın sorunun hala devam etmesi halinde ise cinsellik ve cinsel terapiler alanında uzmanlaşmış bir ruh sıhhati profesyoneline başvurmalarını önerebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu