Bilgi Arşivi

Çay Lekesi Nasıl Çıkar ?

Çay Lekesi Nasıl Çıkartılır ?

Çay Lekesi Nasıl Çıkar: Kalabalık ve çocuklu ailelerin büyük sıkıntılarından bir taneside evdeki yoğun hareket yüzünden dökülen çaydanlıklar ve çay lekeleri.Çıkarması zor olan leke türlerinden olan çay şekerli ve şekersiz çay lekesi olarak 2 türde incelenmesi gereken sorunlardan.

Giyisilerde farklı, halılarda farklı, duvardaki boyanızda bile farklı olabilir.Bu konumuzda çay lekesini çıkartmanın yollarını araştırıyoruz… Püf Noktaları inceleyelim.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Çay döküldüğü anda müdahale etmek tabikide her açıdan daha uygundur kuruyan ve üstünden zaman geçen çay lekesinin tamamen çıkma ihtimali gittikçe zorlaşır.özellikle çay dökülen yer hassas kumaşlardan biriyse ovalama çitileme gibi yöntemlerden sakınmalısınız.Ürününüze lekeyi çıkarmak adına zarar verebilirsiniz.

Giyisilerden Çay Lekesi Çıkartmak

Özellikle giyisilerimizde çay lekeleri moral bozulu olabilir.yeni alınan bir elbisemizdeki çay lekeksini çıkartmak sonradan daha zor olacaktır çünkü genel olarak giyisilerin yapısı hassas kumaşlardan oluşur.

Çay döküldüğünde hızlıca müdahale etmenin ilk yolu kağıt havludur o alandaki sıvıyı hızlıla çekmesi sebebiyle daha derine gitmesini engelleyecektir.

Ama mümkünse kullandığınız kağıt havlu veya peçete beyaz olmalı çünkü renkli bir peçete ıslak alanda renk bırakabilir.. çay lekesindenm sonra ayrıca bir sorun daha çıkartmış olabiliriz..

Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Çay Lekesi Nasıl Çıkar: Peçete yardımıyla çayın fazlasını çektikten sonra giyisiyi tersine çevirerek arka tarafından doğru soğuk su ile bir süre yıkamanız gerekir. Sonrasında makinede kullandığınız deterjanlardan biraz alıp soğuk su ile karıştırarak macun kıvamına getirin ve çay lekesinin üzerine elinizle yayarak bırakın.

ortalama 10 dakika kadar bekletin.10 dakika sonra bu macuyn kıvamına getirdiğiniz yeri musluk altına tutarak soğuk su ile yıkayıp durulayın ve ardından normal çamaşır yıkama talimatlarınız ile makineye atarak yıkayınız.Lekenin %99 çıktığını göreceksiniz.

VİDEO KAYNAĞI

Kurumuş çay lekesi nasıl çıkar ?

Kuruyan çay lekesinin çıkması tabikide hızlıca müdahale edilen bir lekeden daha da zordur ama imkansız denemez.Çay lekeleri beklenmemesi gereken lekelerdir.

bulunduğunuz ortamda hiçbirşey yapamadınız ve leke mecburen kurudu ya da siz evde değilken çocukların döktüğü bir çay ile eve geldiğinizde çay lekesi kuruduktan sonra karşılaştınız.şimdi bu konuya değinelim.

Öncelikle yarım saat kadar ılık suda bekletilmesi gerekir.Elbise üzerinden örnek verirsek bir kabın içinde elbise ılık suda beklerken sizde bir kasede karbonat ve suyu karıştırın yine macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

Yarım saat sonra elbisenin lekeli bölgesi üzerine elinizle yayarak emmesini sağlayın3-5 dakika kadar ovaladıktan sonra soğuk su ile yıkayarak durulayın ve ardından çamaşır makinesine atın

Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki çay lekesi nasıl çıkar ?

Çay Lekesi Nasıl Çıkar: Özellikle halıya çay dökülmesi çok sinir bozucudur çünkü hem maddi olarak değeri yüksektir hemde halı yıkama firmalarında kolay kolay bu soruna çözüm bulunamaz.

Bu durumda da yine en önemli sorunlardan biri kurumuş çay lekesi eğer çay dökülmüş ve üzerinden çok zaman geçmiş ise temizlenmesi çok zor olacaktır.Henüz yeni dökülen bir çay ise hemen dökülen çayın fazlasını peçete yada kağıt havlu gibi bir şey ile alın ki fazlasını halı içine çekemesin.

Halıya dökülen çay sorununda yapılmaması gerekenlerden bir tanesi de hemen ıslak bir bez ile ovalamamalısınız.Bu ovalama çayın daha da derine işlemesine sebep olur.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Ancak Eski Kurumuş çay lekesi var ise ıslak bez ile tampon yapma yöntemini kullanabilirsin. Su bardağının yarısını soğuk su diğer yarısınıda sirke ile doldurun eğer lekeniz büyük ise bu oranda suyuda sirkeyide çoğaltabilirsiniz. bu karışımı biraz karıştırdıktan sonra bezle dışarıdan içeriye doğru silin.

ters yönde silmenizi tavsiye edilmez. Tüm lekeli alan bu şekilde bez ile silindikten sonra temiz bir kap su hazırlayıp durulama yapın..sirkeli su ile sildiğiniz her yeri temiz su ile durulayın ve kurumasını bekleyin.

Koltuktaki çay lekesi nasıl çıkar?

Elbiselerde olduğu gibi koltuklarında kumaş yapıları farklılıklar göstermektedir. Çay lekesinide çıkartmak kumaşa göre değiştiği için koltuklarınızda da dikkatli olmanız gerekir.Su ve karbonat karışımı ile koltuklarada müdahale edebiliriz.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Çay Lekesi Nasıl Çıkar: Bir kabın içinde karbonat ile suyu karıştırıp mecun kıvamına gelince lekeli bölgeleye yayarak yedirin narin dokunuşlar yaparak yedirmelisiniz ki koltuğun kumaşına zarar gelmemeli.

yaydığınız karbonatlı karışımı 5-10 dakika beklettikten sonra ayrı bir kapta hazırladığınız tremiz suya bezinizi batırıp silerek temizliyoruz.

iyice karışımın kayboılduğunu görünceye kadar silmeye devam edin çıktığına emin olduğunuzda koltuğun kuruması için mümkünse güneş gören bire kısıma alın ve kurumasını bekleyin.kuruduğunda çay lekesinin büyük oranda çıktığını göreceksiniz.

Duvardaki çay lekesi nasıl çıkar?

Diyelimki çocuklarınız çay bardağındaki çayı duvara sıçrattı veya çaydanlık komple yere döküldü ve duvarlara kadar her yer çay lekesi oldu.diğer alanları nasıl temizleyeceğimizi artık biliyoruz fakat duvardaki boya ve badanadan çay lekesini nasıl çıkartacağımıza bakalım.

Öncelikle duvardaki boyanızın silinebilir bir boya olması gerekir yoksa komple boyayı kaldırabilirsinmiz.Duvardaki çay lekesini temizlemek için, 2 Kaşık nişastayı bir kapta sulandırın temiz bir sünger ile suya batırıp duvarınızı fazla bastırmadan hafif hareketler ile oval hareketlerle narince silin.

tüm lekelerin üzerinden nişastalı suyla geçtikten sonra temiz su ve farklı temiz bir sünger ile nişastalı suyla sildiğiniz bölgeyi tekrar silerek durulayın ve kuruyuncaya kadar duvarı ellemeyiniz.


En Çok Merak Edilenler

Çay Lekesi Çıkar Mı?

Bu sorunun cevabı Evet diyebiliriz. tabikide çay dökülen alanın yapısıda dökülen çayın şekerli çay lekesi veya şekersiz çay lekesi olmasıda durumu değiştirebilmektedir.

Kanepeden Çay Lekesi Çıkar mı ?

Evet.Büyük oranda çıkartılabilmektedir konumuzda anlattığımız yöntemler ile koltuklardan yataklardan kanepelerden çay lekelerini çıkartabilirsiniz.

Çay Lekesi Dantelden Çıkar mı ?

Evet. Limon ve sirke karışımı doğal olarak asit barındırdığından ağartıcı olarak kullanılmaktadır ve dantellerinizi kimyasal kullanmadan yıpratmadan temizleyebilirsiniz.

Kurumuş Çay Lekesi Çıkar mı ?

Evet. Kurumuş çay lekeleri çıkartılabilmekltedir.yine döküldüğü yüzeye göre farklılıklar gösterse de karbonat ve su karışımıyla elde edilen macunsu kıvam ile müdahale edilebilir.

Şekerli Çay Lekesi Çıkar mı ?

Evet. Çıkabilir fakat şekersiz çaya oranla daha da zordur. Şekerli çay lekesi yine aynı yöntemler ile sirke ve su karışımı yapılarak temizlenebilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu