Vücut Bakımı

Çatlak ve Selilüt Bakımı

Çatlak ve Selülit Bakımı Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Doğduğumuzdan ölümüze kadar geçen sürede vücudumuz gelişir. Dolayısıyla da belirli bir dönemde çatlak ve selülit bakımı oldukça önemlidir. Çünkü ergenlik çağında çatlaklar her cinste de meydana gelir. İlerleyen dönemlerde kilo alımı, boy uzaması, hamilelik gibi doğal süreçlerde çatlak oluşumu hızlanır.
Ergenlikte gelene kadar ve sonraki süreçte her şey iz ve çukurlara neden olur. Neyse ki, selülit ve çatlaklar oldukça iyi huylu problemlerdir.

Çatlak ve Selilüt Bakımı
Çatlak ve Selilüt Bakımı


Tamamen estetik kaygıdır ve bu durumda kolayca tedavi edilebilirler. Peki selülit nedir? Selülit, ismi kulağa hoş gelse de görüntü olarak rahatsızlık veren bir durumdur. Sadece cildinizin yüzeyinin hemen altında kalan sıradan bir yağdır. Bu yağ biriktiğinde deri altındaki lifli bağ dokusunu iter.
Bu durum, selülitin kendine özgü gamzeli “portakal kabuğu” görünümünü yaratan şeydir. Selülitin en sevdiği yerler kalçalarınız, basenleriniz ve karnınızdır.

Araştırmalar Çatlak ve Selülit Bakımı fizyolojik bir durum olduğunu söylüyor. Yani vücudumuz şort veya mayo giymemizi engellemek için bir sabotaj düzenlemiyor. Sadece fiziksel hareket ve kan akışı lazım. Bu sebeple de çatlak ve selülit bakımı yapmanız gerekmektedir.


Doğal çözüm yolları ile bu estetik kaygıdan kurtulabilirsiniz. Çatlak ve Selilüt Bakımı Öncelikle sebeplerini ortadan kaldırmakta selülit sorunu çözüme kavuşturacaktır.

Selülite Ne Sebep Olur?

Yaygın bir yanılgı, selülitiniz varsa aşırı kilolu olmanız gerektiğidir. Gerçekte Çatlak ve Selülit Bakımı nedenleri karmaşık ve çok çeşitlidir Peki, Selülite ne sebep olur?
Çerçevenizde fazla kiloları ve selüliti olan birkaç insan olabilir fakat bu durum zayıf veya ideal kiloda olan insanlarda selülit oluşabilir. Araştırmalara kadınların %90 selülit sorunu ile karşılaşıyor. Peki selülite ne sebep olur? İşte en büyük suçluların listesi:

Çatlak ve Selilüt Bakımı
Çatlak ve Selilüt Bakımı
 • Bazı bağ dokusu türleri erkeklerin selülitle kadınlar kadar sık ​​mücadele etmediğini fark etmiş olabilirsiniz.
 • Burada devreye çatlak ve selülit bakımı giriyor.
 • Bunun nedeni, kadınların selülitle ilişkili bazı bağ dokusu türlerine sahip olma olasılığının daha yüksek olması olabilir.
 • Genetik anneniz, büyükanneleriniz, teyzeleriniz vb. selülitli ise muhtemelen sizde de selülit vardır.
 • Selülitin gelişmesi için belirli genlere sahip olmanız gerekir.
 • Bu genler, ırk, deri altı yağ dağılımı, metabolizma ve dolaşım sorunları gibi selülitle ilgili çeşitli özellikleri belirler.

Bu yüzden annenize çikolatalı kurabiye tarifi ve siz güzelliğini verdiği için teşekkür ederken bacak gamzeleriniz içinde teşekkür edin. Son neden ise hormonlar. Maalesef kadınlık hormonu dahil birçok hormon selülite neden olan etkenler içine girer.Çatlak ve Selülit Bakımı

Çatlak Nedir?

Bebeği olan, kilosunda bir değişiklik yaşayan veya hatta ergenlik döneminden geçen herkes bir veya iki çatlak gördü. Çatlak karın, uyluklar, kalçalar, alt sırt, göğüsler ve kolların üst kısmında oluşur. İlk başta, işaretler genellikle kırmızı veya mor görünür ve hafifçe girintili olabilir. Çatlak ve Selülit Bakımı Zamanla parlak gümüş veya beyaz izlere dönüşme eğilimindedirler. Taze çatlaklar kaşınabilir veya acıtabilir, ancak bu sonsuza kadar sürmez.

Çatlak ve Selilüt Bakımı
Çatlak ve Selilüt Bakımı

Bu noktada çatlak ve selülit bakımı önemlidir.
Tıpkı selülit gibi çatlaklar da zararlı değildir ve tamamen estetik bir sorundur. Çatlakların sebepleri nedir? Herkesin yaşayabileceği çatlak sorunundan kurtulmak için nedenlerinin bilinmedi gerekir.
Tahmin edebileceğiniz gibi, çatlaklar adını fiziksel nedenlerinden, yani cildin gerilmesinden alır. Oluşum sürecine kısaca değineceğiz.


Cildinizin görebildiğiniz tabakası epidermis veya üst tabakadır. Bunun hemen altında, cildin şeklini korumasına izin veren dermis veya orta katman bulunur.
Derimiz tekrar tekrar gerildiğinde elastikiyetini kaybetmeye ve yırtılmaya başlar. Bu küçük yırtıklar, epidermiste yara izlerinin oluşmasına neden olur.

Selülit Tedavisi

Kremlerle ilgili hatırlanması gereken şey, yalnızca içerikleri kadar iyi olduklarıdır. Doğru içeriklerle selülit kremleri iki şekilde etki eder;
Dokuya karşı çıkıntı yapan yağ hücrelerini küçülterek topaklanma ve çıkıntılara neden olur ve yüzey cilt hücrelerinin yapısını mümkün olan en pürüzsüz görünüm için eski haline getirir.


Çatlak ve selülit bakımı için bu ürünleri satın almadan önce kremde ne olduğunu okuyun. Kuru fırçalama ile, kuru bir vücut fırçası alın ve uyluklarınızı, kalçalarınızı ve diğer sorunlu bölgeleri günde bir veya iki kez kuvvetli bir şekilde fırçalarsınız.

Çatlak ve Selilüt Bakımı
Çatlak ve Selilüt Bakımı


Benzer şekilde, tipik olarak “lipomasaj” olarak adlandırılan selüliti azaltmayı amaçlayan masajlar, elde tutulan bir makinenin merdaneleri ile cildi yoğurur.
Selülit tedavisi için kahve masajı yapmayı duymuşsunuzdur. Masaj yapmak kan dolaşımı hızlandırdığı için selüliti azaltır.

Kahve ise hem peeling etkisi gösterir hem de kan dolaşımını artırır. Masaj dışında sadece sabahları tüketmenizde fayda vardır.
Bunun yanı sıra çatlak ve selülit bakımı için kahve masajı işe yarar tedaviler arasındadır.

Çatlakların Görünüşünü Azaltmak

Çatlaklar bir yara izi şeklidir, bu yüzden çatlaklar yeni oluşmuşken tedavi edilmesi daha başarıdır. Doğal tedavilere en iyi yanıt veren çatlaklar yeni, kırmızımsı veya mor türdür.
Çatlaklar gri veya beyaza döndüğünde olgunlaşır ve tedaviye daha dirençlidir. Ancak bu noktada, yine de özenli bir muamele ile görünümlerini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.


Çatlakların görünüşünü azaltmak için işe yarayabilecek birkaç seçenek.
Bir kahve peelinginin selülit için çalışmasını sağlayan aynı prensipler, onu çatlaklar için de işe yarayabilir.

Çatlak ve Selilüt Bakımı
Çatlak ve Selilüt Bakımı


Peeling, ölü deri hücreleri etkenlerini yüzeyden kaldırarak ve daha yeni, daha sağlıklı bir cilt ortaya çıkararak çeşitli cilt problemlerini tedavi edebilir. Bu şekilde pul pul dökülme sağlar ve daha ucuz bir versiyonudur.

Çatlak bakımı için tarif

 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • 1 su bardağı şeker veya tuz
 • Seçtiğiniz koku

Karışımdan bir avuç alın ve bir kesenin üzerine koyun ve cildinize peeling uygulayın. Sonrasında duşunuzu alıp çıkabilirsiniz. Sonuç olarak çatlak ve selülit bakımı yaptıktan sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmayınız.
Bunu bilmeniz gerekir ki; çatlak ve selülit bakımı hakkında bilmeniz gereken bir şey varsa o da yalnız olmadığınızdır.

Çatlak ve Selilüt Bakımı
Çatlak ve Selilüt Bakımı

Bu estetik sorunlara neden olan şeylerin çoğu insan olmanın bir parçası.
Hepimiz onlara sahibiz, ama şimdi Çatlak ve Selilüt Bakımı konusunda olumlu bir şeyler yapabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Selülitle ilgili önerdiğiniz bakımları deneyeceğim yine çok bilgili bi makale olmuş

 2. Makale gerçekten çok iyi bilgi veriyor. Verilen uygulamayı ilk fırsatta deneyeceğim 👍

 3. Annem için araştırma yaparken karşıma çıktı zeytinyaglı formülü kesinlikle deneyecegiz

 4. Kilo alıp vermekten oluşan çatlaklar pek iyi değil kremler fln da pek fayda olmuyor ama gerçekten faydalı bir açıklama olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu