Anne - Çocuk

Boşanma süreci ve çocuğa tesirleri

Boşanma süreci ve çocuk

Çocuğun kendini en inançta hissettiği alan aile bireyleriyle yaşadığı meskendir. Konut ortamında sevgi, şefkat ve bakım muhtaçlıkları giderilir. Kuşkusuz bu nizamın bozulması çocuğun üzerinde olumlu ve olumsuz tesirlere neden olacaktır. Genelde çocuğun tüm hayatı olumsuz etkilenecek üzere düşünülür. Halbuki ki sağlıklı tek ebeveynli ortamın kurulması, çatışma dolu lakin iki ebeveynli ortamdan daha uygundur. Hatta problemli ebeveynle daha az temas etmenin çocuğun âlâ olma halini müspet etkilediğini söyleyebiliriz. Toplum algısının tersine boşanmış aile çocukları mutsuz evliliklerin içine hapsolmuş çocuklardan daha sağlıklı büyüyebilir.

Boşanma süreci
Boşanma süreci

Boşanma sonrası çocuklarda görülen davranış sorunlarının nedeni aslında boşanma değildir. Çocuklara karşı yanlış ebeveyn tavrı, ayrılığı anlatırken gerçek bağlantı kurulmaması, toplumsal normlar, ekonomik sorunlar ve anne-baba ortasında bırakılan duygusal olarak sıkıştırılmış çocuklarda sorunlar gözlemlenir. Vaktinde dayanak alınamadığında genelde; karşı gelme, depresyon, tasa, öfke sorunları, sosyalleşememe üzere meseleler yaşanmaktadır.

Boşanma süreci ve çocuklar
Boşanma süreci ve çocuklar

En sık rastlanan sorunlardan biride ebeveyn çatışması ortasında kalan çocuklardır. Anne-babanın birbirlerine duyduğu nefreti çocuğun yanında daima lisana getirmesi, çocukta gördükleri olumsuz davranışları karşı tarafa yüklemesi, ayrılan eşi cezalandırmak için çocuktan yoksun bırakmaya çalışmak üzere daha sayamadığım birçok yanlış tavır çocuğun yıpranmasına neden olmaktadır. Boşanma olağan bir durum iken bunu kriz haline getirip yıpranmak /yıpratmak neden? Sevgili ebeveynler bu süreci kangren haline dönüştürmemeye ne dersiniz? Bunun için bakış açınızı değiştirmeniz kâfi olacaktır. Eşinizle yollarınızı ayırabilirsiniz lakin ebeveynlik ömür uzunluğu sürecek bir serüven..

Boşanma Süreci

Pekala süreci en az hasarla nasıl atlatabiliriz?

Boşanma Süreci

Çocuğa inanç ortamının devam edeceğini anlatmalı ve sorumluluklarınızı yerine getirmeye devam etmelisiniz.

Bilhassa suçlama içermeyen ortak lisan kullanımı, samimi, açık ve dengeli bir tabirle çocuğun yaşına uygun açıklama yapılmalısınız.

Bu kararı çocuğun kendini rahat hissettiği mümkünse mesken ortamında anne ve baba birlikte söylemelidir.

Boşanma süreci ve çocuklara etkisi
Boşanma süreci ve çocuklara etkisi

 

 

Aldatıldığımı nasıl anlarım Diyorsanız Konumuzu Ziyaret Edin

Çocuğun bu olaydan sorumlu olmadığı vurgulanmalı ve hislerini paylaşmasına müsaade etmelisiniz.

Süreçte dalgalanmalar olabileceği için ‘Daha memnun olacağız’ üzere tabirlerden kaçınılmalıdır. Zira bu çocuğu beklentiye sokacaktır.

Çocuğun sağlıklı gelişimini korumak için tedbirler alınmalı, olağanın dışında davranışlardan uzak durulmalısınız.

Yaş ve cinsiyete nazaran çocukların boşanmadan etkilenmeleri farklılık göstermektedir. Örneğin okul öncesi devirde (0-6 yaş) boşanmanın tesiriyle tekrar alt ıslatma üzere öğrenilen davranış tekrara düşebilirken, okul döneminde(6-12 yaş) içe kapanıklık, öfke, karamsarlık üzere sorunlar gözlemlenebilir. Süreci daha sağlıklı atlatabilmek ismine anne-baba iş birliği ile hareket etmelidir. Muhtaçlık duyulduğunda boşanma durumunu kabullenebilmesi için çocuk uzmanla görüştürülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu