Sağlık

böbrek hastaları için özel tavsiyeler

Böbrek Hastalarına Tavsiyeler

böbrek hastaları için özel tavsiyeler
böbrek hastaları için özel tavsiyeler

Her yıl mart ayının ikinci perşembe günü ‘Dünya Böbrek Günü’ olarak anılıyor. Türkiye’de 9 milyona yakın kronik böbrek hastası var. Dünya Sıhhat Örgütü bu yıl, 11 Mart Dünya Böbrek Günü temasını ‘böbrek hastalığıyla uygun yaşamak’ olarak belirledi.

İnsan bedeninin en kimyacı organları, elbet böbrekler… Kandaki atıklar ve fazla sıvı böbrekler vasıtasıyla filtrelenip, idrarla bedenden atılıyor. Kronik böbrek hastalığı ileri bir basamağa ulaştığında, bedendeki tehlikeli düzeylerde sıvı, elektrolit ve atık birikiyor. Bu da böbrek işlevlerinin kademeli olarak kaybedilmesine neden olur. Sıhhat Bakanlığı’nın 2018-2023 yıllarını kapsayan ‘Türkiye Böbrek Hastalıkları Tedbire ve Denetim Programı Aksiyon Planı’na nazaran, ülkemizde yaklaşık 9 milyon kronik böbrek hastası olduğu, yani her 6-7 erişkinden birinde böbrek hastalığı bulunduğu belirlenmiş durumda. Lakin böbrek hastalıklarının farkındalık seviyesi ise yalnızca yüzde 2 olarak biliniyor. Bu farkındalığın artırılması, bireylerin böbrek sıhhatinin korunmasında kıymetli rol oynuyor.

böbrek hastaları

“Böbrek hastaları hayattan kopmamalı”

Her yıl mart ayının ikinci perşembe günü, tüm dünyada “Dünya Böbrek Günü” olarak anılıyor. Dünya Sıhhat Örgütü, bu yıl Dünya Böbrek Günü temasını, “Her yerde herkes için böbrek sağlığı-böbrek hastalığıyla güzel yaşamak” olarak belirledi. Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, “Böbrek hastalığı teşhisi konulması hem hasta hem de etrafındakiler için büyük zorlukların habercisidir.

Böbrek hastalığı olanlar; yorgunluk, ağrı, depresyon, bilişsel bozukluk, gastrointestinal sorunlar ve uyku üzere birçok sorunla gayret ederlerken; iş, seyahat ve toplumsallaşma üzere günlük aktivitelere katılma imkanları kısıtlanır; kendilerinin ve ailelerinin hayatları da önemli oranda etkilenir” diyor.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün bu yılki temasının hastalığa değil yaşama odaklanmak olduğunu vurgulayan Kaptan, “Dünya Sıhhat Örgütü’nün bu yılki belirlediği temayla, hastaların; toplumdan, ailelerinden ve sevdiklerinden izole olmadan tedavi ve bakıma iştiraklerinin değeri vurgulanmak isteniyor. ‘Hastalık yok hasta var’ prensibinden yola çıkarak hastalar, tedavi ve bakımın içinde olmalı. Kendileriyle misal hastalığı olanlarla irtibat kurmalı, hatta onlara yardımcı olmaya çalışmalı” diye konuşuyor.

“Sağlıklı ömür biçimini seçmeliler”

Uzmanlık alanı ‘iç hastalıkları hemşireliği’ olan Prof. Dr. Gülten Kaptan, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ve kan damarı (kardiyovasküler) hastalığı, sigara içmek, obezite, ailede böbrek hastalığı hikayesi, olağandışı böbrek yapısı üzere faktörlerin kronik böbrek hastalığı riskini artırdığını söylüyor. “Her ne kadar dışlanamaz faktörler olsa da sağlıklı ömür biçimi tüm hastalıklardan olduğu üzere böbrek hastalıklarından da korur” diyen Kaptan, kişinin ömründe kimi tedbirler alarak böbrek hastalığına yakalanmaktan kurtulabileceğini belirtiyor.

Tuzun böbrek sıhhatinin en büyük düşmanı olduğunu söyleyen Kaptan, şöyle konuşuyor: “Tuz, düşmandır. Böbrek sıhhati için şarküteri eserlerinden uzak durmak gerekir. Mesela pizzaya sucuk yerine brokoli, ıspanak yahut lor peyniri konulmalı. Böylelikle obezite üzere değerli bir risk faktörü de azaltılabilir. Sigara ve alkol, böbreklerin sevmediği makus alışkanlıklar… Bunlardan vazgeçin, azaltın, mümkünse bırakın. Sıhhat Bakanlığımızın sigarayı bırakma merkezlerine başvurun, yardım alın. Böbrek sıhhatiniz için yiyecekleri kızartmayın, haşlayın ya da fırınlayın.”

 

“Risk var lakin tedaviler devam etmeli”

Pandemi periyodunda böbrek hastalarının yüksek risk altında olduğunu belirten Prof. Kaptan, şu ihtarlarda bulunuyor: “Covit-19 salgını periyodunda böbrek hastaları sıhhat merkezlerine gitmekten korkuyor olabilirler. Diyaliz hastalarının bağışıklık sistemleri zayıflayabilir ve bu da enfeksiyonlarla savaşmayı zorlaştırabilir. Lakin böbrek hastalarının sistemli olarak planlanan diyaliz tedavilerine devam etmeleri ve sıhhat takımlarının önerdiği formda gerekli tedbirleri almaları kıymetli. Covit-19 yeni bir virüstür; üzerinde araştırmalar daha yeni başladı.

Yaşlı yetişkinler, böbrek hastalığı yahut öbür önemli kronik tıbbi problemleri olan şahıslar, Covit-19 için daha yüksek risk altında görünmekte. Münasebetiyle böbrek hastaları, iki ve daha fazla kat maske takmaktan, kendilerini daha çok izole etmeye kadar bir dizi tedbirleri de alarak tedavilerini sürdürmeliler. Böbrek hastalığınızın tedavisi ister ilaç ister diyalizle devam etsin; her vakit sıhhat profesyonelleri ile birlikte adım atın. Semptomlarınızın idaresinde hekimin yönlendirdiği biçimde semptomları yöneten hemşirenizin en büyük yol gösterici olduğunu unutmayın.”

Böbrek sağlığınızı gözetmek için 6 öneri

 1. Fazla tuz tüketiminden ve özellikle şarküteri yapıtlarından uzak durun.
 2. Sigara ve içki üzere makus alışkanlıklardan bırakın.
 3. Gıdaları kızartmak yerine haşlayın ya da fırınlayın.
 4. Haftada üç gün sarih havada yürüyüş yapın.
 5. Derin soluk alma idmanlarını bilin. Her yürüyüşte günlük olarak soluk idmanlarını uygulayın.
 6. Günde 7-8 saat fizyolojik uykunun, en uygun korunma yollarından biri olduğunu unutmayın.

Pandemi devrinde böbrek hastaları kendini nasıl muhafazalı

 • Covit-19’dan korunmak için iki yahut daha fazla tabakalı bir maske takın.
 • Maskeyi burnunuzu ve ağzınızı kapatacak formda takın ve çenenizin altına statikleyin.
 • Soğuk havalarda maskenizi atkınızın yahut kar maskenizin altına takın.
 • Maskenizin soluğunuzdaki nemden, kardan yahut yağmurdan ıslanması olasılığına karşı yedek bir maske bulundurun.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Sık sık dışarı çıkmamak için yerleşiminizde sarf materyallerini stoklayın.
 • Ulusa sarih bir yere çıktığınızda, hastalananlardan uzak durun, yakın teması sınırlayın.
 • Olası olduğunca kalabalıktan kaçının.
 • Bölgenizdeki bir salgın sırasında olası olduğunca evde kalın.
 • Dışarı çıkarsanız cemiyetsel ara önlemlerini alın ve temas aranızı 2 metrede yakalamaya çalışın.
 • Dışarı çıktığınızda nizamlı olarak ellerinizi yıkamayı unutmayın.
 • Diyalizdeyseniz rehabilitasyonlarınızı kaçırmamanız gerektiğini unutmayın.
 • Kendinizi hasta sezerseniz, gelişigüzel bir kasvetiniz yahut derdiniz varsa muayenehanenizle bağlantıya geçin.
 • Böbrek nakli geçirdiyseniz, anti-ret ilaçlarınızı almaya devam edin.
 • Siz yahut evinizdeki gelişigüzel biri Covit-19 semptomları gösteriyorsa, konutunuzdan bölmeyin. Bu cinsli bir gidişatta diyalize yahut değişik buluşmalara gitmeden evvel böbrek biriminizi arayın.
 • Olabildiğince yerleşimden çalışın, değişik beşerlerle teması sınırlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu