Bilgi Arşivi

Bitkisel Masaj Yağları

Bitkisel Masaj Yağları Nelerdir?

Bitkisel masaj yağları, değişkenlik göstermekle beraber sizin için özel olarak seçtiklerimiz şu şekildedir;

  • Damıtılmış Hindistan cevizi yağı
  • Ayçiçeği Yağı
  • Jojoba Yağı

Daha önceden selülit için kullanılan Bitkisel yağlar ile ilgili blog yazısında geçen yağları da kullanabilirsiniz. Ancak masaj için Bitkisel masaj yağları olan bu 3 seçim en çok tercih edilenler arasına girmektedir.

Damıtılmış Hindistancevizi Yağı

Bitkisel masaj yağları arasından aklınıza gelecek olan ilk yağ damıtılmış hindistancevizi yağıdır. Masaj yağları arasında en sık tercih edilen bu yağ, masaj yapan kadınların gözdesi haline gelmiştir.

Bitkisel Masaj Yağları
Bitkisel Masaj Yağları


Hindistancevizi yağının katı ve ağır bir yağdır. Ancak damıtılma işleminden geçmiş hindistancevizi yağı sıvı, hafif ve iyi bir masaj yağıdır. Bu şekilde de bir ayrım yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı özellikleri;

  • Damıtılmış yağ, yalnız olarak orta zincirli trigliseritleri barındırır.
  • Yani, daha sıkı haldedir ve hindistancevizi yağından daha az kayganlığı vardır. Dolayısıyla uygun bir yağdır.
  • Hindistancevizi yağı, kas gerginliği kısımlarını işaret alan kısa masaj dokunuşları için çok daha uygun bir yağ şekline getirir.
  • Damıtılmış hindistancevizi yağı uzun ömürlüdür.
  • Hindistan cevizi yağının diğer yağlara göre daha uygun bir maliyeti vardır.
  • Masaj örtülerini yıkadıktan sonra örtülerin üzerinde leke bırakmaz.

Karakteristik özellikte olan Hindistan cevizi hammaddesinin aslında herhangi bir kokusu yoktur. Bu yağı kullanmadan önce herhangi bir alerjinizin olup olmadığını tespit etmelisiniz.
Dolayısıyla hindistancevizi alerjisi olan ve lateks alerjileri mevcut kişilerde uygulaması yapılmamalıdır.

Jojoba yağı

Bitkisel Masaj Yağları
Bitkisel Masaj Yağları

Jojoba yağı hammadde olarak jojoba bitkisinin tohumundan çıkarılmış olan bir balmumu yağından oluşmaktadır. Masaj yapılan bölgede yağlı bir his bırakmaz ve örtüleri diğer yağlar gibi de leke bırakmaz.
Masaj yaptırırken öncelikle aromaterapinin favori yağlarından biri olan jojobanın rahatsız edici bir seviyede kokuya sahip değildir. Dolayısıyla da cildi tahriş etmez.


Bir dezavantaj olarak düşünüldüğü zaman jojoba yağı cilt tarafından çok hızlı bir şekilde emilir. Bu sebeple de sık bir şekilde tekrar uygulamanız ya da diğer yağlar ile birleştirmeniz gerekebilir. Bu da daha fazla yağ kullanacağınız anlamına gelmektedir.
Bunların yanı sıra ek olarak diğer masaj yağı türlerinden biraz daha maliyetlidir.


Antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan dolayı, herhangi bir yerinde ya da sırtında akne olan kişiler için uygun bir tercihtir.
Jojoba yağı oldukça uzun ömürlüdür. Bu yüzden de çok sık masaj yapmıyorsanız bile bu yağı uzun süreli olarak saklayabilirsiniz. Ancak saklarken de saklama koşullarına uygun olarak saklamanız tavsiye edilmektedir.

Ayçiçeği yağı

Bitkisel Masaj Yağları
Bitkisel Masaj Yağları

Ayçiçeği yağı, cildinizde yağlı bir his bırakmayan hafif bir yapıya sahiptir. Ayçiçeği tohumlarından çıkarılmış olan bu yağ, sağlıklı bir cildin bileşenleri olan linoleik asit (esansiyel yağ asidi), stearik ve palmitik asit asit açısı bakımından zengindir.
Ayçiçeği yağı çabuk bozulabilir ve bu durum nedeni ile küçük miktarlarda satın alınmalı, serin ve karanlık bir bölgede muhafaza edilmelidir.


Bir ya da iki kapsül E vitamini yağının şişeye doğru dökülmesi, yağın raf ömrünü daha da çok uzatmaya destek olabilir. Ayçiçeği bitkisi ailesine alerjisi olan kişiler Bitkisel masaj yağı grubuna giren bu yağı kullanmaktan kaçınmalıdır.
Masaj yaptırırken alerjiniz olmayan bir yağı seçerek rahatlamanın yolunu bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu