Diyetler

Beyine ve hafızaya iyi gelen en etkili yiyecekler

Beyine ve hafızaya iyi gelen en etkili yiyecekler

Son yıllarda artan yaş ile birlikte hafıza problemleri da yükseliş gösteriyor. O denli ki unutkanlık artık gençlerde bile sık görülen bir sorun olmaya başladı. Halbuki erken yaşlarda Alzheimer, demans üzere ileriki periyotlarda ortaya çıkan hafıza ile ilgili sorunların önüne geçmek, gerçek beslenme ile mümkün. “Beyni besleyen yiyecekler nelerdir?”, “Unutkanlığı engellemek için ne yenmeli?” sorularının yanıtını merak edenler için Uzman Diyetisyen Didem Yıldız Küçük beyni âlâ biçimde besleyen besinleri sıraladı.

hafızaya iyi gelen

Hafızaya iyi gelen : Yumurta

Bilhassa sportmenlerin beyazını yiyip sarısını attığı yumurtanın içinde aslında beyin işlevlerini ve gelişimini etkileyen lutein bulunur.

Nizamlı formda yumurta tüketimi beyin işlevlerini olumlu istikamette tesirler. Bu da ileriki periyotlarda demans, Alzheimer üzere hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

hafızaya iyi gelen

İçeri varlıklı, yararı çok: Avokado

Avokado, omega-3 ve E vitamini istikametinden epeyce varlıklı bir meyvedir. Nizamlı olarak tüketildiğinde ise beyin gelişimini olumlu tarafta tesirler.

Yüksek oranda faydalı yağlardan içermesi besleyicilik kıymetini artırır ancak porsiyon denetiminde tüketilmesinde de yarar vardır. Avokadoyu, içerdiği yağlar sayesinde fit tatlılarımızı yaparken de rahatlıkla kullanabiliriz.

hafızaya iyi gelen

Her kedere deva: Zerdeçal

İçerisinde bulunan kurkumin sayesinde beyin dejenerasyonu yani yıpranması ve enflamasyonu önlemede epey tesirlidir.

Baharat olarak bulunan zerdeçalı kilo denetimi sağlamak için de yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Birebir vakitte bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği de epeyce yüksektir.

hafızaya iyi gelen

Hafızaya iyi gelen : Et, süt ve süt eserleri

Protein kas ve hudut sistemi iletimi için hayli büyük tesire sahiptir. Bunu yanlışsız kaynaktan almak, kâfi derecede yararlanabilmek için epeyce kıymetlidir.

İşlenmiş eserler (salam, sosis, sucuk) üzere eserler yerine doğal protein kaynağı olarak çarçabuk bulabileceğimiz et, yumurta, sütten yararlanmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu