Anne - Çocuk

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Bebeklerde burun tıkanıklığı Öncelikle bebeğinizde burun tıkanıklığının sebebini anlamanız gerekir ki ne tedbir almanız gerektiğini bilin. Örneğin bebeğin daha rahat nefes alabilmesi için ortamın daha havadar olması gerekiyorsa, nem düzeyinin %50’lerde olmasına ehemmiyet vermek üzere.

Bebeklerde burun tıkanıklığı

  • Bebekler için burun tek soluk alma yoludur. Birinci 6 ay içinde ağızdan nefes almayı pek beceremezler. Nefes alabilecekleri tek yer burundur.  Ağızdan nefes alıp bunu koordineli bir biçimde yapmayı beceremedikleri için yetişkinlerden daha fazla problem yaşarlar.
  • Yemek yemek istemezler.
  • Uyuyamazlar.
  • Nezle üzere alerjik rahatsızlıklarda burun düzgünce tıkanır ve kulak yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Adet periyodu
Adet periyodu

Bebeklerde burun tıkanıklığı 

  • Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Beril Bayrak Bulucu’nun UZMANTV’de anlattığı üzere, bebekte burun tıkanıklığının en hoş ve doğal tedavisi serum fizyolojiktir. Serum fizyolojik damlalarla her 2 saatte bir bebeğinizin burnunu açabilirsiniz. Bu bebeğinizin sağlıklı nefes alabilmesi için çok yararlı olacaktır. Hiçbir ziyanı da bulunmamaktadır. Serum fizyolojik hem zararsızdır hem de öteki çarelere nazaran çok tesirlidir. Serum fizyolojik uygulamasında 1 – 2 damla değil, bütün ampulün kullanılması çok kıymetlidir. Fakat bunu yapmak kolay bir şey değildir. Bebek çok ağlayabilir. Bu nedenle 2 kişi yardımlaşarak yapmalıdır. Serum fizyolojik uygulamasında 1 – 2 damla değil, bütün ampulün kullanılması çok kıymetlidir. Fakat bunu yapmak kolay bir şey değildir. Bebek çok ağlayabilir. Bu nedenle 2 kişi yardımlaşarak yapmalıdır.
  • Bebeğin yatış konumu bilhassa burnu tıkalı olduğu vakit çok değerlidir. Sırtının dik olması burnu tıkalı bebeğin çok daha rahat uyumasını sağlayacaktır.
  • Ortamı havadar tutmak son derece değerlidir.
  • Lavanta yağı üzere nefes açıcı yağlar kullanılabilir. Fakat bebeğinize ziyanlı olabileceğinden kesinlikle hekiminize danışmanız gerekir.
  • Yetişkinler ve çocuklar için kullanılan dekonjestan ve antihistaminikler üzere burun tıkanıklığı ilaçları bebekler için uygun değildir. 0 – 2 yaş kullanımında beklenmedik yan tesirler olabilir. Hekiminize müracaatınızda yarar vardır.

Bebekler için serum fizyolojik en aktif ve en fazla katkı sağlayan tahlildir.

Serum fizyolojik nasıl uygulanır?

Bebeklerde burun tıkanıklığı

Bebekler için küçük ampuller halinde serum fizyolojikler piyasada mevcuttur. Bunlarla bebeğin burnunu güzelce yıkamak gerekir. Burundan suyun akması gerekir ki burun güzelce açılsın.
Sonrasında bebeğin burnundaki sümüğü çıkarmak gerekebilir. Bunun için de kolay kullanımlı aspiratörler vardır. Şayet çıkaramazsanız ilerleyen devirde bebek kendisi  hapşırarak yahut öksürerek bunu atacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu