Bilgi Arşivi

Balık Yağı Nedir ? Faydaları ? Zararları ?

Balık Yağının Faydaları ve Zararları

Balık Yağı Nedir ?

Balık Yağı balıkların doku yapısından elde edilen sıvı ile katı yağlara denilmektedir. Balık Yağı Genelde ton balığı, hamsi balığı ve uskumru gibi yoğun yağlı balıklardan elde edilmektedir.

Balık Yağı

Dünya Sağlık Örgütünün açıklamasına göre , haftada ortalama 1-2 porsiyon balık yemenin vücut gelişimi için büyük faydaları vardır. Sebebi ise, balıklardaki omega-3 yağ asitleri birden çok hastalığa karşı faydalı oluşu ve günlük zindelik, cilt bakımı açısındanda bir çok faydası bulunmasıdır. Kısacası balık yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.özellikle Çocukların gelişim dönemlerinde balık yağlarının kullanılması büyük faydalar sağlamaktadır.

Balık Alerjisi Nedir ?

Balık Alerjisi

Kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olanlarda da görülebilen alerjik durumlar balık tüketiminde de ortaya çıkabilmektedir.Lakin balığa alerjisi olan herkesin kabuklu deniz ürünlerinede alerjisi olduğu net belirlenmiş bir konu değildir.Balık alerjisi önemli bir konudur bazı durumlarda ölüme kadar gidebilecek riskler taşımaktadır.Alerjik yapısı olanların,balık yağı konusunda diğer gıdalardaki alerjik durumlar gibi olmadığından direk ölümle sonuçlanma durumundan dolayı balık ve balık yağları kullanımında dikkatli olmasında fayda vardır.

Balık Yağındaki Faydalar

Bilim insanları tarafından incelenen balık yağları sağlık konusunda geniş bir alanda yararlı bulunmuştur. Balık yağları üzerine yıllardır çok fazla sayıda çalışmalar yapılmakta ve her geçen gün yeni faydaları keşfedilmeye devam etmektedir.. genellikle insanların balık yağını gıda takviyesi olarak kullanması yani tüketiminin de sık oluşundan araştırmalar bu konuda her geçen gün çoğalmaktadır.Balık yağları hap veya şurup şeklinde kullanılabilmektedir.Sizde balık yağını kullanmayı düşünüyor ve hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz bu makale sizin için yeterli olacaktır.

Kalp Sağlığında Faydalıdır

Balık yağlarının bazı kalp rahatsızlıklarında yüksek derecede faydalı olduğu araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Haftalık balık tüketimi oranına uyanlarda yani her hafta 1-2 porsiyon balık tüketenlerde kalp ile ilgili rahatsızlıkların tüketmeyenlere göre daha az olduğu görülmüştür…

Göz Sağlığında Faydaları

Genel olarak hallk arasındada bilindiği gibi balık tüketimi göz sağlığı açısından oldukça faydalıdır.Doğru orantılı olarak balık yağlarıda göz sağlığı için olumlu sonuçlar vermektedir. Omega-3 tüketimini ihmal eden bireylerin ilerleyen yaşşlarda göz problemleri ile karşı karşıya kaldıkları görülmüştür.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cildimizi yenilemenin sıkı görünüm kazandırmanın yollarından bir taneside omega-3 yağlarıdır.Yaşanılan bölgede iklim koşulları fazla güneş,çok soğuk gibi etkenler cildin daha hızlı bozulmasında başı almaktadır.Yaşlılık ile doğal olarak sarkan deri ve buruşukluk sorununda da cildinizi koruma özelliği taşımaktadır.

   Balık Yağı

Hamilelikte Balık Yağı Kullanımı

Hamileliğinizde balık yağlarının önemi büyüktür.Omega-3 yağ asitleri, Bebeğin hızlı gelişimi için olmazsa olmaz yağ asitleri ve omega-3 bu döneminizin başşlıca yardımcılarından olmalıdır. Direkt olarak gebe durumdaki annelerin aldığı yağ takviyeleri bebeğin vücut gelişimi açısından oldukça faydalıdır lakin bebeğin IQ durumunu ve öğrenme algısının üzerindeki etkileri henüz net bir cevap bulamamış konulardandır..Bilim adamları tarafından bu konu henüz araştırma aşamasındaki konular arasındadır.

Dikkatsizlik Konusundaki Faydaları

Bazen çocuklarımızın bazı dönemlerinde hiperaktivite yaşadığı zamanlar olabilir mevsimsel olarakta yaz aylarının başlarında ilgi ve algıları bozuk olabilir.Balık yağlarının dikkatsizlik gibi olumsuz durumlarda faydalı olduğu araştırmalar ile ortaya çıkmışştır. Çocuklarımız üzerinde mümkünse kimyasal ilaçlar kullanmadan önce bu tür doğala daha yakın yöntemler ile çözüm aramamız mantıklı olacaktır.


Balık Yağı ile İlgili Merak Edilenler

Ne Zaman Kullanabilirim ?

Kullanım için özel bir zaman belirlenmemiştir. Mümkünse Yağ oranı yüksek gıdaların ardından tüketilirse daha faydalı olacaktır.

Kilo Aldırır mı ?

Henüz yapılan araştırmalara göre kilo aldırdığı görülmemiştir.

Hafızayı Güçlendirir mi ?

Güçlendirir Diyebiliriz. Balık yağı içeriğindeki yağ asitleri ile, Alzheimer hastalığına bağlı beyin plakalarının oluşumunda Önemli rol oynar.

Hamileyken Balık Yağı Kullanılır mı ?

Evet Kullanılır. Bebeğin gelişiminde olumlu etkisi vardır. Bebeğin retina ve beyin gelişiminde faydalar sağlamaktadır.

Günlük Ne Kadar Kullanabilirim ?

Sağlıklı bireylerde 500-1000 mg alınabilir. Herhangi bir rahatsızlığı olanların doktorundan bilgi alması daha uygun olacaktır.

Kimler kullanmamalı ?

Kullanılan ilaç var ise doktorunuzun vereceği ölçülerde kullanabilirsiniz.Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Alerji Yapar mı ? Yan Etkileri Var mı ?

Balığa ve diğer bazı deniz ürünlerine alerjisi olanlarda alerji yapma durumu gözlemlenebilmektedir. Fazla balık yağı tüketimi zararlı olabilir ve balık tüketiminde herhangi bir sorun yaşamayan bireylerde balık yağının yan etkileri görülebilmektedir. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için mümkünse doktor kontrolünde veya eczacınıza danışarak kullanıma başlayınız.

5 Yorum

  1. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş uzun zamandır kullanmak istediğim fakat pek bilgim olmayan bir konuydu teşekkür ederim

  2. Çok güzel bir anlatım bilgi olmuş ben çok beğendim ya bazı notlarda ekledim işime yarar diye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu