Diyetler

Bağırsak sıhhatini güçlendiren 10 besin

Bağırsak sıhhatini güçlendirmek

Yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 enfeksiyonuna karşı güçlü bir bağışıklık sistemi olmazsa olmazlar ortasında yer alırken, bağışıklığın bağırsaklarımızda başladığını biliyor muydunuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Hazal Çelik, “Güçlü bir bağışıklık sistemi için, bedenimizin dışarıdan gelen ziyanlı mikroorganizmalara karşı birinci savunma sınırı olan sindirim sistemi mikyobiyotası kıymetli rol oynuyor. Bedenimizdeki mikroorganizmaların yüzde 95’i bağırsaklarımızda yaşıyor ve bağışıklık sistemi hücrelerimizin yüzde 70’i bağırsaklarımızda yer alıyor.

Bağışıklık sistemini direkt etkileyen hareketsizlik, sıhhatsiz beslenme alışkanlıkları, gerilim üzere etmenler bağırsak dostu bakterilerin azalmasına, ziyanlı bakterilerin ise çoğalmasına yol açarak bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden oluyor. Bu durum pek çok hastalığın oluşmasına taban hazırlıyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için bağırsak sıhhati, güçlü bir bağırsak sıhhati içinse bağırsakta yaşayan mikroorganizmaların istikrarı çok kıymetlidir.” diyor.

Bağırsak sıhhatini güçlendiren
Bağırsak sıhhati

Bağırsak sıhhatini güçlendiren 10 besin

Kefir

Kefir üzere faydalı probiyotik bakteri içeren eserlerin tüketimi bağırsak mikrobiyotasını düzenleyerek toksik unsurların geri emilimini maniler. Günde 1 su bardağı (yaklaşık 200 ml) şekersiz kefir tüketebilirsiniz. Gaz, şişkinlik sorunları yaşıyorsanız laktozsuz kefir deneyebilirsiniz.

Yoğurt

Probiyotik kapasitesi değişken olsa da kefir üzere fermente bir besin olan yoğurt, bağırsak mikrobiyotasını düzenleyerek sindirim sıhhatini geliştirir ve bağışıklığı takviyeler. Süt eserlerine alerjiniz yoksa günde 2 kase yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.

Probiyotik lahana turşusu

Probiyotik (fermente) lahana turşusu, içerdiği faydalı bakteriler sayesinde bağırsak mikrobiyatasını korurken, yüksek lif içeriği ile dışkının bağırsaktan geçişini hızlandırır, sağlıklı bir sindirim sistemini dayanaklar. Fermente turşu K2 vitamininden zengindir ve kan sulandırıcı ilaç kullanan bireyler tüketim ölçüsü ve sıklığı ile ilgili kesinlikle bir uzmana danışmalıdır.

Enginar

Enginar içerdiği pek çok vitamin ve minerallerle birlikte yüksek lifli yapısıyla bağırsaklarımızda yaşayan mikroorganizmalar için düzgün bir besin kaynağıdır ve bağırsak sıhhatinin sürdürülmesinde hayli değerlidir. Sindirim sistemindeki hareketleri düzenler, dışkı hacmini artırır ve bağırsak duvarına tutunan toksik ögelerin dışarı atılmasını sağlar.

 

Hindiba kökü

Hindiba kökü; ince bağırsakta sindirilmeden kalın bağırsağa geçen ve burada yaşayan bakteriler için besin kaynağı olan inülini yüksek ölçüde bulunduruyor. Bu sayede güçlü prebiyotik kaynakları ortasında yer alıyor. Beslenme alışkanlıklarınızda hindiba köküne yer vererek bağırsak mikrobiyotanızdaki faydalı bakterilere besin sağlayıp artışına dayanak olabilirsiniz.

Elma

Elma, içeriği çözünür liften varlıklı bir besindir. Bu sayede bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine değerli katkı sağlayarak sağlıklı bağırsak mikrobiyatasını dayanaklar. Lif içeriği yüksek olan elma, kabuklu bir formda tüketildiğinde alınan lif oranı artar. Günlük beslenme planınıza her gün 1 elma ekleyebilirsiniz.

Kurubaklagiller

Nohut, fasulye, mercimek üzere besinler yüksek lif içeriğiyle bağırsak hareketlerini artırır. Sindirilmiş besin artıklarının kalın bağırsaktan geçişini hızlandırarak ziyanlı bakteri oluşumunun önüne geçer ve sağlıklı bağırsak mikrobiyotasını dayanaklar. Haftada en az iki gün kurubaklagil tüketmeye ihtimam gösterin.

Avokado

Avokado tekli doymamış esansiyel yağ, Mg ve E vitamininden varlıklı lif içeriği yüksek bir besindir. Kabızlığı önler, hududum sistemini düzenler ve bağırsak sıhhatinin sürdürülmesinde değerli rol oynar. Yağ içeriği yüksek bir besin olduğu unutulmamalı, fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.

 

Ceviz

Prebiyotik özelliğiyle verimli bağırsak bakterileri için muntazam bir yiyecek kaynağı olan ceviz, bu bakterilerin rakamca çoğalmasını sağlar. Günlük beslenme tasarınızda 2 bütün cevize netlikle yer açın.

Yeşil çay

Yeşil çay, bağırsak mukozasının daha eforlu olmasını dayanaklar ve içeriğindeki polifenoller sayesinde antiinflamatuar tesir yaparak, bağırsakta ziyanlı mikroorganizmaların çoğalışı neticeyi negatif etkilenen bağırsak mikrobiyatasını tertip etmeye dayanakçı olur. Günde 1-2 fincan yeşil çay harcayabilirsiniz. Lakin gelişigüzel bir kronik hastalığı bulunanlar, tertipli ilaç kullananlar ve hamileler yeşil çay tüketimine başlamadan evvel netlikle hekimine danışmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu