Spor

Mükemmel Bacaklar İçin Egzersiz

Bacaklar İçin Egzersiz Yapmanın Faydaları

Yaza daha formda girmek için bacaklar için egzersiz, genel atletik performansı iyileştirmeye ve günlük yaşamınızda sağlıklı hareket modellerini desteklemeye yardımcı olan vücudunuzun ana kas gruplarını çalıştırır. Güçlü bir alt vücut ayrıca yaralanmayı önlemeye ve artrit, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumları yönetmeye yardımcı olacaktır.

Bacaklar, sağlıklı bir vücudun temel direkleridir ve onları geliştirme, genel vücut ve sağlık için en önemli öncelik olmalıdır. Mükemmel bacaklar için egzersiz yapmanın hem estetik açıdan hem de sağlık açısından yararlıdır. Eğer ilk kez bacak çalışacaksanız veya bacak çalışma gününü sevmiyorsanız bu egzersizler sayesinde hem sıkı hem de güçlü bacaklara sahip olacaksınız.

Bacaklar İçin Egzersiz
Bacaklar İçin Egzersiz

Bacak egzersizleri büyük miktarda hormon salınımını uyarabilir. Bacaklarınızı çalıştırmak, kortizol, testosteron ve insan büyüme hormonu (HGH) gibi hormonların üretilmesine yardımcı olur. Her bacağı ayrı ayrı çalıştırmak, vücudunuzun her iki tarafını da eşit şekilde kullanmanızı gerektirdiğinden, vücudunuzu hizalamaya ve kas dengesizliklerini düzeltmeye yardımcı olur. Evde Bacak inceltme Hareketleri Bu, baskın bacağınızın, baskın olmayan tarafınız için güç, hareketlilik veya esneklik açısından aşırı telafi etmemesini sağlar. Aynı zamanda beyin işlevlerine katkıda bulunur. Bacak çalışmanın faydaları arasında;

 • İyi vücut simetrisini korur
 • Osteoporozu önler ve kemik sağlığını korur
 • Eklemleri güçlendirir
 • Fonksiyonel hareketleri iyileştirir
 • Yağ kaybetmeye yardımcı olur
 • Daha iyi estetik sağlar
 • Daha iyi kas kondisyonu ve vücut kompozisyonu sağlar.
 • Gücü artırır, bizi genel olarak güçlü kılar
 • Popo şekillendirir
 • Testosteron seviyelerini ve büyüme hormonunu artırır
 • Benlik saygısı bacaklar için egzersiz yapılınca güveni artırır
Bacaklar İçin Egzersiz
Bacaklar İçin Egzersiz

Egzersiz Çeşitleri

Bantlı Yürüyüş: Ayak bileklerinin birkaç santim yukarısına bir mini direnç bandı yerleştirin ve ayaklar kalça genişliğinde açık olacak şekilde dizler hafifçe bükülü durun. Bacaklar için egzersiz grubuna giren bantlı yürüyüş ile göbeği sıkın ve dirseklerinizden kollarınızı karnıza koyun, sol ayağınızı yana, ardından sağa adım atın. Bu bir tekrardır. Her taraf için 10 ila 12 tekrarlık üç veya dört set yapın, ardından 30 ila 60 saniye dinlenin ve bir sonraki hareketinize devam edin.

Bacaklar İçin Egzersiz
Bacaklar İçin Egzersiz


Parmak Ucu : Bir çift dambıl tutun ve ayaklar omuz genişliğinde açık olacak şekilde ayakta durun. Vücudun geri kalanını sabit tutarak ayak parmaklarının uçlarına doğru kaldırın. 30 saniyeye kadar tutun. Bu bir tekrardır. 10 ila 12 tekrarlı üç veya dört set yapın, ardından 30 ila 60 saniye dinlenin ve bir sonraki hareketinize devam edin. Bütün bacaklar için egzersiz sayısı 7-8 set olmalı.

Bacaklar İçin Egzersiz
Bacaklar İçin Egzersiz


Merdiven: Göğsünüzün önünde halter tutarak bir kutu veya adım karşısında ayakta durmaya başlayın. Sol ayağınızı bankın üzerine ve sağ ayağınızı yere koyun. Sol ayağınızı iterek, bankın tepesine çıkana kadar vücudunuzu yukarı kaldırın. 90 derecelik bir açı oluşturana kadar sağ dizinizi yukarı doğru sürün. Duraklatın, ardından başlangıca dönün. Bu bir tekrardır. Her iki tarafta 10 ila 12 tekrarlı üç veya dört set yapın, ardından 30 ila 60 saniye dinlenin ve bir sonraki hareketinize devam edin.

Bacaklar İçin Egzersiz
Bacaklar İçin Egzersiz
 

Bacak çalışmanın vücuda etkisi

Sağla bir bacak kası tabanı size daha fazla denge sağlar ve bu da hareket kabiliyetinizi, hareket açıklığınızı ve koordinasyonunuzu geliştirir. Bacakları çalıştırmanın etkileri zaman içerisinde egzersiz yapmazsanız kaybolur. Bacak egzersizlerini ihmal etmek kasın yağa dönüşmesine neden olmaz. Ancak zamanla kas hücreleriniz küçülürken yağ hücreleriniz büyüyebilir.

Bacaklar İçin Egzersiz
Bacaklar İçin Egzersiz

Bu, daha az formda ve kaslı görünmenize ve hissetmenize neden olabilir. Bacak sıkılaştırma hareketleri haftada birkaç gün veya bir seferde haftalarca ihmal ederseniz, kas tonunuzda ve performansınızda bir düşüş görmeye başlayacaksınız. Tam bir antrenman için vaktinizin olmadığı günlerde, en az 15 dakika fiziksel aktivite yapmayı hedefleyebilirsiniz.
Bu bacaklar için egzersiz sayesinde hem iç hem de dış bacaklarınızı çalıştırmış olacaksınız. Aynı zamanda popoların sıkılaştırmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu