Vücut Bakımı

Ayak Tırnağı Bakımı İçin Püf Noktalar

Ayak Tırnağı Bakımı İçin Adım Adım

Ayak tırnağı bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken şeyler;

  • Duşa girdiğiniz zaman ponza taşını her daim topuklarınız için kullanın
  • Ponza taşının faydası ölü derilerin atılmasını sağlar
  • Nazik bir şekilde uyguladığınız sürece derinizde ponza taşının tahrişi olmayacaktır
  • Topukta çatlak probleminiz varsa bu çatlaklarla da oynamamaya büyük gayret edin
  • Ayaklarınızda bulunan ölü derileri el ile soymaya çalışmayın

Ayak Tırnağı Bakımı

Tırnak Hastalıkları Kabusunuz Olmasın

Gün içinde olan koşturmalarda her zaman aynı ayakkabıyı giymek zorunda kalabilirsiniz. Ayak bakımı ve tırnak bakımında en önemli noktalardan biri de her zaman aynı ayakkabıyı giymemektir.

Çünkü ayakların sürekli olarak hava alması gerekir. Bu yüzden fırsat buldukça ayakkabılarınızı havalandırmaya özen gösterin.

Dolayısıyla her gün aynı ayakkabıyı giymediğiniz için de diğer ayakkabınız hava almış olacaktır.

Çorap giyerken mutlaka pamuklu çoraplar tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü gün içinde ayaklar çok fazla terlediği için hava almadığı da göz önüne bulundurulursa bakteriler üremeye başlar.

Ayak Tırnağı Bakımı Tavsiyeleri

Bu durum da tırnak hastalıkları için davetiye çıkarır. Bu sebeple ayağınıza seçeceğiniz ayakkabıların hava alma özelliği olması da gerekmektedir.

Dolayısıyla da ayaklar terlemeyerek bakteriler üremeyecek ve kötü koku oluşumunun önüne geçmiş olacaksınız.

Ayak tırnağı bakımı için en önemli püf noktalardan biri peeling yapmanızdır. Çünkü peeling yaptığınızda ayaklarınız ölü derilerden arınır ve bakımlı tırnaklara sahip olursunuz.

Bu sayede yeni hücrelerin oluşmasını sağlamış olursunuz. Ayak tırnağı bakımı için diğer önemli püf nokta da tırnak etlerinizi gerekli olmadıkça kesmeyin. Çünkü bunu yaparsanız açık yaralar ve iltihaplara davetiye çıkarabilirsiniz. Günlük hijyen için mutlaka her sabah ve her akşam ayaklarınızı tırnaklarınızla birlikte yapmalısınız.

 

Evde Mükemmel Tırnak Bakımı

Evde ayak tırnağı bakımını rutin olarak hayatınıza geçirdiğiniz zaman tırnaklarınızın bakterilerden korunmasını sağlarsınız. Özellikle sıcak suyla ayaklarınızı yumuşatın ve krem ya da vazelin sürerek ayaklarınızı nemlendirin. Ayrıca bu işlem ölü derilerin de görünmesini engeller.

Ayağa krem sürmek işlemini bitirdikten sonra kremin tüm gece boyunca ayaklarınıza etki etmesini sağlamak için çorap giyin. Sabah uyandığınız zaman yumuşacık ayaklara sahip olduğunuzu göreceksiniz.

ayak tırnak bakımı

Tırnak kesme işleminde enfeksiyon riskine maruz kalmamak için çok fazla kısaltmayın. Tırnak batığı için öneri vermemiz gerekirse, makasla düz bir şekilde tırnaklarınızı kesin. Sonrasında da eğe yardımıyla açıları yuvarlayarak tırnak şekillendirme işlemi yapabilirsiniz. Bazen de tırnaklarınızın yüzeyini çizerek cila ve onarım işlemi yapın. Sonuç olarak kusursuz bir tırnağa sahip olabilirsiniz.

Tırnakların etrafında küçük ölü deri oluşumlarını engellemek için günlük nemlendirme rutininizi devam ettirirsiniz. Akşamları yıkandıktan sonra ayak tırnaklarınızı da ihmal etmeyin ve sürekli olarak havalanmasını ve nemlendirilmesini sağlayın.

Ayak tırnak bakımı rutininde pedikür esnasında ya da iki ya da üç haftada bir defa tırnaklarınızı kesmeye özen gösterin.

Bu bakım, ağrılı ayak tırnakları için de birebirdir. Kesim yaparken de köşelerinden yuvarlatılmamış olan kesimleri tercih etmelisiniz.

Eğer tırnaklarınızı illaki yuvarlatmak istiyorsanız da bir tırnak törpüsü yardımıyla da bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak sizin için önereceğimiz şey ise ayaklarınızın sürekli olarak kuru kalmasını sağlayın.

 

Ayak Tırnağı Bakımı önerileri
Ayak Tırnağı Bakımı önerileri

El Bakımı İçin Güzellik Önerileri Bu Konumuzda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu