Diyetler

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı oruç diyeti, kişinin vücudunun belli bölgelerinde birikmiş olan ve sağlık bakımından da zararlı olan yağlarını eritmektir. Bu sebeple de kişinin metabolizmasının da çalıştırılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla hızlı kilo vermeye başlıyorsunuz. Oldukça popüler olan bu diyette diğer diyet programlarından farklı olarak belirli saatlerde bir şey tüketmeden yapılacak bir beslenme şeklidir.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları

Aralıklı diyet yapan kişiler için en önemli faydalardan biri kas kaybetmeden kilo verimini hızlandırmaktır. Bu tarz diyetlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus bazen günün 8 saatini aç olarak geçirmektir. Fakat diyete başlamadan önce mutlaka doktorunuzdan onay alın.

Çünkü kronik problemi olan kişiler için sorun yaratabilir. Uzun süreli açlık yaşanacağı için yaşanabilecek bazı risklerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Diyabet, tansiyon ve kronik hastalığı olan kişiler oruç diyeti için başlamadan önce mutlaka uzman bir hekime danışarak başvuru yapmalıdır.

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı Oruç Çeşitleri

Aralıklı oruç diyeti, kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Yani belirli bir zaman aralığında yapılan bu diyeti, 2 gün, 3 gün ve belki de haftanın birkaç günü aç kalmanız gerekebilir. Aralıklı oruç çeşitleri;

  • 5 – 2 Aralıklı Oruç Diyeti
  • 16 – 8 Aralıklı Oruç Diyeti
  • Crescendo Aralıklı Oruç Diyeti

5 – 2 Oruç Diyeti Yapmak

Sadece 2 gün içinde alınması gereken kalori miktarı 500 kalori olan bu oruç diyeti için yapmanız gereken bazı kurallar vardır. Haftanın diğer günlerinde ise beslenme düzeniniz normal akışına göre devam ederken,

kendiniz seçeceğiniz 2 gün içerisinde ve bu 2 günün de birbirini takip etmeyen günler olarak uygulanması gerekir. Bu diyete ara verirken 1 veya 2 gün ara verdikten sonra diğer gün de başlayabilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti

16 – 8 Oruç Diyeti Yapmak

Bu diyeti yapmaya karar verdiğiniz zaman bir gün içinde sadece 16 saat oruç tutmanız gerekmektedir. Yemek yiyeceğiniz saatler ise 12: 00 ile 20:00 saatleri arasında olmalıdır. Oruç diyeti için yeme içme serbest olan bu 8 saatlik zaman diliminde zamanlama konusunda oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu diyette şekersiz çay ve kahve, soda gibi içecekleri istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Crescendo Oruç Diyeti Yapmak

Bu diyet için yapmanız gereken şey haftanın 2 – 3 günü aç kalarak diyetin devamlılığını sağlamaktır. Yapacağınız iki gün diyetinin art arda gelmemesine çok dikkat etmeniz gerekir.

Mesela Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günü tercih edeceğiniz bu diyeti hafta sonuna sığdırmak istiyorsanız Cuma, Pazar ve Salı günü de yapabilirsiniz. Aralıklı oruç diyeti yapmak için gün seçmek tamamen sizin elinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu