Anne - ÇocukHamilelik

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Anne Sütü Nasıl Artırılır? Saklanır? Sarılığı? Faydaları?

Öncelikle yeni anne olmuş kadınların en değer verdiği konulardan bir tanesi bebeği olmaktadır. Bildiğimiz üzere ilk 6 ay anne sütünün ne kadar önemli ve bebek için ne kadar değerli olduğu her yerde konuşulmakta. Asıl ihtiyaç bebeğin anne sütüne ihtiyacı olmasıdır. Kadınlar bu sebepten bebeklerini emzirmeyi hiç bir zaman ikinci plana atmazlar. Elzem durumlarda süt annesi kullanmalarında bir sakınca da bulunmamaktadır.

Bebeğimizin doğduktan sonraki alması gereken bütün vitamin ve doğru besin oranları kendi sütünüzün içerisinde fazlası ile yer almaktadır. Sütümüz gelmiyorsa uzman bir hekimden bebeğin öz kimliğine göre doğru tavsiyeler alarak devam etmek çok önemli. İlk defa anne oluyorsanız emzirme konusu 2 taraf içinde yeni bir deneyim olacağından yaşanacak bütün gelişmeler sizin için bir öğrenme bir deneyim niteliği taşıyacağından, hafif sorunları abartmanıza gerek yok.

Anne Sütü

Anne Sütünün Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

 • Anne sütü ilk 7 ay boyunca bebeğinize güneşten alınması gereken D Vitamini dışında bütün vitamin ve besin ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilen bir süttür.
 • Çinko ve Demir konusunda fazlalık barındıran sütünüz, bebeğin bağırsaklarından vücuda yayılırken yapısından ötürü emilimi hızlı ve kolay olur.
 • Hazır mamalar, inek sütü, koyun sütü gibi hazır gıda ve sütlere göre bebeğin sizin sütünüzü sindirmesi çok daha kolaydır. Bebek güçlü bir sindirim sistemi ile doğmadığından dolayı sizin sütünüzün içinde bulunan lipaz amilaz emzimi sayesinde sindirim sorunu yaşamamış oluyor.
 • Linoleik asit maddesi anne sütünde diğer bütün canlı sütlerine nazaran 5 ile 10 kat daha fazla olduğundan dolayı, bebeklerimizin hızlı büyümesi ve ilk süreçte daha güçlü gelişmesine olanak sağlar.
 • Sütünüzdeki antikorlar, bebeği ishal, nezle, öksürük gibi kolay yakalanabilen hastalıklardan daha az etkilenmesini sağlar.
 • İnek sütündeki mineral ve proteinler sizin sütünüze göre daha fazladır. Fakat anne sütünün içindeki protein ve mineral oranı bebeğin gelişimine yetecek kadar olduğu için ek takviyeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bebeğinizin böbrekleri ise bu sayede hafif çalışır.
 • Bebeği obeziteden, şişmanlıktan ve bunların yol açabileceği hastalıklardan sizin sütünüzün içerisindeki yağ korur. Anne sütündeki yağ genel olarak emzirmenin sonunda salgılandığı için bebek doyma hissini yakalar.
 • Sütünüzdeki kolesterol oranı diğer besinlere göre daha yüksektir, bunun en büyük avantajı ise bebeğin ilk gelişiminde daha güçlü emzim yapısına sahip olmasını sağlamaktır.
 • Sütünüzdeki C ve A vitamini diğer canlı sütlerine nazaran daha yüksektir.
 • Yapay hazırlanan sütlerde alerjen protein yapısı bulunduğu için anne sütü bu konuda çok daha faydalıdır. Anne sütü ile beslenen bir çocuk ileri dönemlerde daha az alerji yapısına sahip olur.
 • Sütünüz, bebeğinizde oluşabilecek bir çok pişik türünü önler.
 • Bebeğinizi emzirirken bebek sizin kokunuz ile doyduğundan ötürü, psikolojik olarak sizin olduğunuz ve koktuğunuz her durumda güvende hisseder.

Anne Sütü Nasıl Saklanmalı?

Kendi sütünüzü elde etmenin bir yöntemi ise onu sağmaktır. Sağmış olduğunuz sütün doğru saklanması, bozulmasını önlemek ve hazırlayıp yeniden bebeğe servis edebilmek en önemli konumuz.

Sağma Yöntemleri

Sütümüzü vakum yöntemi ile sağacak makineler kullanmak daha zararsız olabilir. Kendi baskılarınız ile süt çıkartmak göğse zarar verebilir. Sağma işlemi steril bir ortamda olması gerekir ve başlamadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Saklama Yöntemleri

Her kabı veya poşeti kullanmamanız gerekmektedir. Anne sütünün saklanırken barınacağı özel kap ve poşetleri temin etmeniz gerekiyor. Önemli bir konu ise ilk sağılan sütün bebeğe ilk verilmesidir. Bunu rahatça fark etmeniz için sakladığınız sütlere tarih verebilir siniz.

Nerede Saklanmalı?

Sıcak havalarda olabildiğince hızlı bir şekilde saklanmalı. Buz dolabınızın derin dondurucusunda veya soğuk hava dolaplarınızda saklayabilirsiniz.

Ne Kadar Saklanır?

Eğer ki sütü derin dondurucu ve soğuk hava dolabı dışında normal buzdolabına koyarsanız saklama süremiz 3 gün iken, tavsiye edilen bölgelerde bu süre 90 güne uzamaktadır.

Nasıl Isıtılır?

Herhangi bir cezve veya ısıtma kabına doğrudan temas edecek şekilde sütü koymayınız. Sütü bulunduğu poşeti ile birlikte ılık bir suyun içinde ısıtabilirsiniz. Kaynamaması gerekiyor.

Anne Sütünün Faydaları
Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütü Sarılığı

Sütünüzün içerisinde bulunan fazla veya eksik besin değerlerine göre oluşan bir renktir. 2 Farklı çeşidi bulunmaktadır. Erken olarak bilinen, bebeğe yetersiz gelen süt yüzündendir. Bu durumda bebek daha az beslenmiş olur. Geç olan ise, barındırdığı belli başlı bileşenlerden ötürü sarı rengi vermektedir. Sütünüzün sarı olması bebeğin cildinde sararmalar gösterebilir. Sararmalar hafif renkli ise 3 haftaya doğru ağır ise 13 haftaya kadar sürecek tedaviler ile geçer.

Sütün Kesilmesi ve Azalması?

Annelerimizin en korktuğu ve istemediği bir konu olan süt kesilmesi birden fazla sebebe dayanıyor olabilir.

Annedeki Belirtiler:

 • Stres ve Depresyon anne sütünün kesilmesine yol açabilir. Stres vücudumuzdaki bir çok fonksiyonun ters çalışmasını sağladığından dolayı annelerimizin stresli konulardan, durumlardan ve ortamlardan kaçınmasını sağlamamız gerekiyor.
 • Sütünüzün oluşmasına en çok etki eden maddelerden bir tanesi kalsiyumdur. Kalsiyum ağırlıklı beslenmek bir anne için ciddi bir önem arz etmektedir. Yumurta, et, süt ve tavuk gibi besinler tüketerek bu açığımızı kapatabiliriz.
 • Anne sütünün kesilmesine örnek olarak doğum kontrol hapları gösterilebilir. Hormonal olarak zararlı olduğundan gebelik döneminde de kullanılmaması gereken bu hap östojen içerdiğinden denge bozulması ile sütün kesilmesini sağlayabilir.
 • Sütünüz sirkülasyon ile artan ve sık tüketilmediğinde bezlerin salgılamayı azaltmasına sebep olan bir yapıya sahiptir. Ne kadar çok tüketilir ise o kadar salgılanan süt, seyrek emzirme ve ara verme durumlarında solabillir.

Bebekteki belirtiler:

 • Bebeğimiz normalden az idrar ve kaka yapıyorsa sütünüzün yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir.
 • Bebeğimizin kakası normalden fazla koyu renkliyse, yine sütünüzün az olduğuna işaret olabilir.
 • Bebek memeyi istemiyor ise süt yetmediğinden boşa kürek çekmek istemiyor olabilir.
 • Gözle görülmez bir derecede hafif zayıflıyorsa doğru miktarda ememiyor olabilir.
 • Bebek daha sık emmek istiyorsa doymuyor ve sütünüz yetmiyor olabilir.
Anne Sütü
Anne Sütü

Sıkça Sorulan Sorular

Anne Sütü Nasıl Kesilir?

Anne sütü tüketildikçe artan ve üretilen bir yapıya sahip olduğundan dolayı genel olarak az emzirme ve emzirmeye ara verme durumlarında kesilir.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Sütünüz anne sütüne özel saklama kaplarında, buz dolabınızın derin dondurucusunda saklanmalıdır.

Anne Sütü Ne Kadar Süre Saklanır?

Sütünüz buzdolabında 3 gün saklanabilirken, dolabınızın derin dondurucusunda 90 güne kadar saklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu