Seyahat

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler Listesinde Anıtkabir

Ankara’da gezilecek yerler arasında ilk gitmeniz gereken yer elbette Anıtkabir’dir. Yani ziyareti gerçekleştirirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi olarak istirahat ettiği yere gitmek ve onu ziyaret etmek oranın havasını almak size çok iyi gelecek. Mustafa Kemal Atatürk’ün şanına yakışır şekilde yapılmış olan bu mimari yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Farklı yerlerden oluşan ve müzelerle beraber Atatürk’ün kullandığı eşyaları bu müzelerde görmeniz mümkündür. Sizleri o tarihe götürecek olan Anıtkabirde gezmek, farklı bir deneyim yaşatacaktır. Çankaya’nın Tandoğan bölgesinde olan Anıtkabir, Merkezi konumunda bulunduğu için pek çok araçla gitmeniz mümkündür.

ankara

Anıtkabir’de Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde ilginizi çekecek pek çok şey görebilirsiniz. Müze 4 bölümden oluşurken her biri Atatürk’e ait olan eşyalar ve onun okuduğu kitaplardan oluşmaktadır.

Kızılay Meydanı

Ankara’nın bu bölgesi ismini Kızılay Genel Merkez Binasından almıştır. Bu bölge oldukça hareketli bir yer olup eğlence bakımından da en yoğun olan yerdir. Alışverişin yoğun olarak yapıldığı ve eğlence mekanlarının burada bulunduğu yerde istediğiniz şeylere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şehirde bulunan toplu taşıma araçları da Kızılay bölgesinde yer almaktadır. Ankara’da gezilecek yerler olan Sakarya caddesi denilen yerde eğlence mekanları varken, havaalanı ve otogara da toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Şehir dışından gelen kişiler bu bölgede bulunan Güvenpark bölgesine giderek Anıtkabirden sonra en fazla uğranılan mekanlardan biridir. Aslında ismi Emniyet Park olan bu bahçede anıt da bulunmaktadır. Bu anıtı yapan kişi ise Ankara taşından özel olarak yapılmış ve iki Avusturyalı heykeltıraş tarafından yapılmıştır. Bu parka giriş yapmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

ankara

Kocatepe Camisi

Kocatepe camisinin inşasına 1967’de başlanmıştır. Bu camiyi bitirmek 20 yıl sürmüştür. Bu yüzden de 1987 yılında halkın hizmetine açılmıştır. Başkentte en ihtişamlı ve en büyük cami konumunda olan Kocatepe camisi, açılış döneminde Turgut Özal tarafından yapılmıştır. Camide Osmanlı dönemine ait olan mimari yapıları rahatlıkla görebilirsiniz.

Ankara’da gezilecek yerler listesine giren ve tarihi bir niteliği olmayan Kocatepe camisi aslında işçiliğinde bulunan estetik ve güzellik ile sanat bakımından ön plana çıkan yapılardan biridir. Bu camii, Çankaya’da bulunurken Kızılay meydanına da yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta kalmaktadır.

Hacı Bayram Veli Cami

Hacı bayram veli camisi Ulus bölgesinde yer alan ve 1400’lü yıllarda yapılmıştır. Mimar Mehmet Bey Hacı Bayram Camisinin inşasını yapmıştır. Bu caminin hemen bitişiğinde ise Hacı Bayram Veli Türbesi yer almaktadır. Hacı Bayram Veli, Bayramiye tarikati kurucusu olup döneminin de en çok tanınan ve bilinen alimlerinden biridir. Bu cami 2011 yılında restore edilmiştir. Gezilecek yerler listesinde olan bu caminin iç kısımlarında Nakkaş Mustafa Paşa tarafından işlenmiş olan nakışlar mevcuttur.

Ankara Kalesi

ankara

Mutlaka görülmesi gereken ve gezilecek yerler listesinde olan Ankara Kalesi, Ankaraya hakim olan bir tepede bulunmaktadır. Kaleye çıkıldığı zaman bütün Ankara ayaklarınızın altında serilerek sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Bu yerde Osmanlının izlerini bulmak mümkün hale gelmektedir.

Diğer Gezilecek Yerler İçin Kategorimizi Gezmeyi Unutmayın..

Tarihin yaşayan şahitlerinden biri olan bu kaleye girişte bir ücret ödemenize gerek yoktur. Kalesinin bulunduğu konum Altındağ ilçesinin sınırlarındadır. Ulustan buraya kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Siz de bu güzelliklerden faydalanarak başkent Ankara’da gezilip görülmesi gereken yerleri mutlaka görün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu